Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Va rog sa-mi recomandati si mie un service (in Bucuresti) unde as putea sa-mi rezolv si eu zgarietura cu care m-am ales pe portiera. Trebuie vopsit, polish, punctat cu vopsea? Merci.




Skip ads

  • Marius Chiriac

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Scuze ca nu am mai multe informatii...
In mod sigur nu iese la polish, este mult prea adanca...trebuie sa`ti vopsesti toata portiera.

bafta.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca merita vopsita toata usa doar pentru zgarietura aia. As incerca cu un creion de retus sau alte metode insa nu m-as incumeta sa vopsesc toata usa. O incercare de vopsit macar pana sub bandou si apoi dat in gazare spre aripa. Un lac peste cred ca iese.
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nici eu nu sunt de ideea sa vopsesc portiera integral... ma gandesc ca nu va mai iesi exact la fel nuanta si da de banuit cand o sa vreau sa o vand, pentru un nimic de zgarietura. Cred ca o sa incerc cu un creion si sa punctez pe suprafata aia.. Unde pot sa gasesc creioane de genul asta?
Multumesc de sfaturi.
Skip ads

  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Creioane de retus, se gasesc si in hipermarket-uri, dar nu cred ca vei gasi sa se potriveasca nuanta.
In targ sunt unii care iti baga in creion, vopsea la nuanta ta, dar se vede urat.
Eu cred ca ar fi mai bine revopsita usa, sau cel putin, doar sub bandou.

Bafta!
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Dupa cum vad eu in poza e putin si portiera indoita dar poate ma insel. Cu creion de retus nu merge tine la cateva spalari si dupa acceia se duce si nici nu vei nimeri nuanta
Parerea mea este ca trebuie vopsita si chituita daca este nevoie.
Acum depinde si cat de pretentios esti daca o vrei cum a fost sau accepti si alta solutie.
  • bastard

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gallarado eu am avut o zgarietura pe portiera fata stanga tot asa sub bandou si mia vopsit usa integral si se vede diferenta.incearca alta varianta.
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
m.nyck a scris:Dupa cum vad eu in poza e putin si portiera indoita dar poate ma insel. Cu creion de retus nu merge tine la cateva spalari si dupa acceia se duce si nici nu vei nimeri nuanta
Parerea mea este ca trebuie vopsita si chituita daca este nevoie.
Acum depinde si cat de pretentios esti daca o vrei cum a fost sau accepti si alta solutie.


Pai cam asta as vrea... sa fie cat mai aproape de cum a fost. Tin la masina si mi se pune pe inima cand vad zgarietura aia acolo. Nu stiam ca se duce dupa un anumit numar de spalari retusul cu, creion cu vopsea, deci pica solutia asta.Este si putin indoita intr-adevar. O sa o vopsesc de la bandou in jos(cu toate ca mi-e neclar cum o sa se vada vaporizarea inspre partea din spate unde nu mai delimiteaza bandoul). Numai sa gasesc un vopsitor bun si un service la fel. Vreo recomandare ceva? Sa incerc la reprezentante? Opel GTT, Radacini? Multumesc din nou.
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Creionul cu vosea nu se ia la spalare am crezut ca este vorba de clasicele creioane de retus care au altceva in componenta oricum nu gasesti nuanta ta.
Nu-ti face griji daca vapsesti usa de la bandou in jos restul se acopera cu folie si nu exista riscul gazarii.
Eu iti recomand ca reprezentante EREBUS sau DI-BAS am avut masina in ambele service-uri si am fost multumit
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Faza cu vopsitul tine de cat de meserias e meseriasul. Am vazut lucrari mai grele executate cu mare precizie numai sa fi stiut ca acolo a fost vopsită iti puteai da seama. Adica sa te uiti din diferite unghiuri si abia observai o mica diferenta.
  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca exista kituri de retus la culoarea masinii, dupa cod. O sa se cunoasca zgarietura ca se vede si stramba tabla. Atat ca nu mai revopsesti tot subansamblul.
Gasesti kitul la dealerii Opel sau la parteneri.
PM me daca vrei mai multe detalii.
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu există undeva unde să poti face comanda pentru aplicator de vopsea de retus Opel sau vopsea de retus aerosol Opel unde să trimiti codul culorii si să-ti vină pachetul?
Cred ca ar fi o mare usurare asa ceva să-mi iau si să corectez tot ce este nevoie.
Dacă stiti de asa ceva dati un semn! Multumesc!
Dupa ce mi-a sters cineva aripa stângă spate si putin în spate la stopuri lateral stânga m+am dus la ,,polishare profesionista" si nu mi-au făcut nimic pe aripă că au zis că e pe plastic si nu merge desi în faza initială a zis că iese în proportie de 80%, aveam două dungi pe capotă care au iesit, mai putin ce era zgârietură si m-am mai ales si cu o Crying or Very sad polishare mai adâncă Rolling Eyes de s-a dus vopseaua cred că de tot pe capotă în două locuri unde nu stiu să fi fost vre-o problemă.
Asa că atentie când mergeti la polishare să nu vă repare una si să vă strice alta.
Skip ads

  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Sa-ti zic cum am procedat eu... Am fost in 2 locuri... La Erebus prima data...pentru zgarietura ce se vede in prima poza 650 RON si programare pe 9 mai...si am fost acum 2,3 sapt la ei..apoi mi-a fost recomandat un meserias din Pantelimon care nu o vopsea integral ca la Erebus ci numai partea de jos...300 RON. Nici unul nu mi-a garantat ca nu o sa se observe. Solutia la care am ajuns e sa iau un kit de retus tot de la Erebus pe care il astept de pe 14 martie (cica a fost Pastele catolic si de asta nu a ajuns la timp..trebuia sa ajunga marti 25.03)..a costat 34 RON si sunt curios cum va iesi. La orice reprezentanta mergi poti da comanda de un kit de retus. Mi s-a zis ca tubul/ sticluta de vopsea are 15 ml si cel de lac 20 ml.

Noroc!
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mersi.
Dar stau în Buzău si cel mai aproape ar fi Ploiestiul si sa fac 97 km sau cât este până acolo să fac numai comanda ... e cam mult. De fapt o să încerc telefonic să le transmit codul culorii (asta dacă o să stiu să-l citesc de pe portiera dreaptă) si când merg să-l ridic doar sau o să comand de la Tîrgu-Mures că tot am drumuri acolo bilunar.
Vopseaua de retus Opel a fost 34 RON? Sau cu tot cu lac?
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cu tot cu lac desigur. Eu iti sugerez sa mergi la orice reprezentanta Opel ca vei gasi. Noroc!

Nici azi nu am intrat in posesia ei. Maine dim ma instalez la ei..Sunt neseriosi!
  • mario76

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2008

  • Mesaj Privat
catalinux a scris:Vezi ca exista kituri de retus la culoarea masinii, dupa cod. O sa se cunoasca zgarietura ca se vede si stramba tabla. Atat ca nu mai revopsesti tot subansamblul.
Gasesti kitul la dealerii Opel sau la parteneri.
PM me daca vrei mai multe detalii.


M-am ales si eu cu o zgarietura facuta in parcare cu cheia pe portiera fata vreo 40 cm, cred ca de vreun vecin prea "bucuros" ca mi-am luat masina noua si el nu poate. Am fost la reprezentanta Opel in Cluj si au incercat sa o reduca cu polish dar tot se vede ca e profinda in vopsea. Mi-au spus ca se poate scoate doar daca vopsesc toata portiera. Masina are 1 luna jumate si mi-au spus ca nu s-ar vedea diferenta, dar nu-mi vine sa cred asta. Ce parere aveti?

Cum ar fi sa incerc cu un kit de retus de care tot vorbiti? Culoare este argintiu star metalizat. Daca privesti dintr-o anumita pozitie cum bate lumina se vede linia alba de la zgarietura.
Ma gandesc ca daca as incerca sa o acopar exact pe linie cu o pensul cu varf ascutit cu un chit de vopsea preparat dupa cod (Z 157 cum am vazut eu pe stalpul drepta) as avea ceva rezultate?

Ce sfat imi dati? Nu ma astept sa iasa 100% dar macar sa nu se mai vaza asa tare linia alba.
Eu va dau un sfat, daca nu vreti zgarieturi nu va spalati masinile prea des, cat a fost murdara nu s-a atins nimeni de ea, cum am spalat-o si lucea in parcare mi-au si rezolvat-o.

Mersi
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daaaaaa ce sa ma zic eu sunt suparat foc si-mi vine sa postez cu injuraturi ,astazi mergeam linistit prin cartier si un idot de caine ,nu o sa vina sa credeti s-a nasputit asupra masinii muscand din ea f-t-l in gura cu dintii lui de idiot si uite asa am bandoul cu urma si o zgarietura de vreo 2,5 cm pe portiera fata stanga a ajuns pana la grund,cainele masii si primarul asta idiot reales in prostie, la infinit,oricum bine ca nu a last gauri in tabla ca mici scria pe el si-i dadeam primarului sa-i manace.
  • enzeru

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut, nu esti singurul care a patit-o cu cheia, atasez niste poze
Pe o portiune este adanca si nu o sa iasa la polish. Eu o sa incerc faza cu pensula si cu vopsea facuta dupa cod pe care o voi lua din autovit.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@enzeru & @mario76
incercati la reprezentanta sa va comandati creion corector dupa culoarea(cod) masini e compus din 2 tuburi unul cu vopsea altul cu lac si in functie de adancitura zgarieturi aplicat in tr-un strat sau mai multe
lasta sa se usuce polishat si repetat
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
@lucio85
Cred ca de 2 ani, colegul @mario76 ori si-a reparat zgaraietura, ori a vandut masina Laughing

@enzeru
Te rog sa pui poze dupa ce retusezi.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR