Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu cat de receptivi sunteti la acest thread..dar am indraznit sa fac un chestionar legat de aceasta campanie a pro tv-ului.
eu am reflectat mai demult la aceasta chestiune...si am ajuns la concluzia ca ....DA......sunt de acord ca in cazul in care o mierlesc intr-un fel sau altul,si se mai poate alege ceva bun din mine,sa fie donate catre alte persoane.
am anuntat si familia in caz ca nu mai sunt in stare sa vorbesc.....gandesc...etc
PS-daca am depasit limita de discretie si intelegere, CER SCUZE!
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si eu sunt de acord cu donarea propriilor organe dar numai daca familia mea se asigura ca organul donat ajunge la cel care are nevoie de el si nu sa incapa pe mainile unor "doctori" care sa-l faca bani.
Acum vin cu intrebarea, daca exista viata dincolo de moarte, ce ne facem fara organe ? Laughing
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
in australia cand iti iei permisul auto te intreaba ce organe esti diponibil sa donezi in cazul in care esti victima unui accident grav. sunt diferite categorii care in inscriu pe permis.
de ex litera S-inseamna donarea inimii, rinichilor, a ficatului si majoritatea organelor interne insa nu si donarea unei grefe de piele sau cornee.

cred ca asa ar trebui sa fie si la noi insa e nevoie de educatie multa.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Chiar acum cateva zile am avut o discutie similara cu un amic. In ceea ce ma priveste, strict personal, le dau pe toate fara niciun fel de problema. Dar daca as fi pus in situatia de a semna pentru recoltarea de organe de la cineva drag (sotie, parinte, copil) mi-ar fi mult mai greu si chiar cred ca as refuza.
Skip ads

  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
am votat nu si va spun si de ce , viata salvatya nu este viata este chin in continuare si o sa spun da in momentul cind compatibilitatea si acceptarea organului este 100% pina atunci zic nu , experienta personala cu donatori cu compatibillitate ridicata ,,nu zic sunt si cazuri de reusita dar sa fim seriosi mai este ceva timp si plus de asta inainte se murea si acuma se moare dar ca nu mai putem vezi draga accepta lucru asta ca mai vrem sa stam pe mirc , e ifose , eu va spun un lucru fa ceva cu viata ta si lasa ceva in urma si poti muri linistit peste 2 minute .

Revelatia vietii este intotdeauna moartea.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
off @toma_marius-am citit si nu prea am inteles,probabil din cauza "punctuatiei".

on-exista riscuri destul de mari ca organele prelevate de la persoane sa fie respinse de organismul primitorului chiar daca analizele de compatibilitate sunt bune.
@mark-in cazul unei morti subite(suspecte), la IML sunt scoase toate organele interne pentru a descoperi cauza mortii,inclusiv creierul daca este nevoie....dupa care se coase la loc cadavrul fara sa mai fie "plantate" la loc organele prelevate.
de asemenea, daca se doreste o imbalsamare a cadavrului,sunt scoase toate pt a se pastra cat mai clean interiorul..pt ca primele componente care determina degradarea,sunt organele interne.
prelevarea de organe se face numai in cazul de moarte clinica
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

sunteti de acord cu donarea propriilor organe?
da 81%
nu 18%
38 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR