Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cum lucrez pe centura Bucurestiului (zona Otopeni) cand plec de la munca seara, este o coloana interminabila. Se inainteaza greoi si in coloana.
Viteza de inaintare este egala cu mersul vioi pe langa masina. Din acest motiv se intampla frecvent sa o las in treapta 1 sau 2 sa inainteze fara sa ating acceleratia , ci numai din relanti.

Problema este ca nu da nici un semn ca ar putea “obosi “ vreo piesa. Intrebarea mea este daca in timp pot aparea defectiuni la cutie / planetare / altele.

Astept parerile voastre.

PS: daca s-a mai discutat problema asta: mea culpa. Embarassed Eu unul nu am gasit pe ‘cautare’. Mentionez ca circul in felul asta de vreo 10 luni, seara de seara.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
tu si alte cateva mii de soferi bucuresteni sau din alte mari orase. care ar fi alternativa la mersul in treapta I la relanti? mersul in treapta a doua cu ambreiajul patinand, ceea ce sigur duce la uzura prematura a discului. asa ca ...
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
adevarul ca eu cateodata prefer sa merg intr-a doua cu ambreiajul la jumate...simt ca am mai mult control asupra masinii asa...Cauzeaza chiar atat de mult? Cam care este durata normala cat ar trebui sa tina discul de ambreiaj?
  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
piesele astea rezista ani buni, nu cred ca ar trebui sa va facetzi griji decat daca avetzi piese turcesti sau altele in afara de cele originale de la producator
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@indy , evit sa merg cu ambreiajul la jumatate, pt ca am schimat kit-ul de abreiaj acum un an si parerea mea cel putin, este ce se poate duce mai repede cum zici tu decat asa cum merg eu.
Din acest motiv ceream o parere avizata sa vedem cum este mai bine.
Pana la urma consumul nu conteaza. Mai bine pun 5 litri in plus decat sa ma apuc sa pun alt kit.

si @Andrei_gsi are dreptate cu pisele originale, insa cat ar fi ele de originale, la circulatia din Bucuresti, unde eu, cel putin fac usor trei ore in trafic, viata pieselor se injumatateste.

Asadar?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR