Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • deleted-763

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Acum cateva zile i-am scos catalizatorul si toba intermediara la a mea calibra 8v ... unii zic ca masina acum consuma mai mult ca nu citeste Lambda bine gazele ca nu le mai retine altii zic ca ramane consumul normal ca nu se mai "chinuie" motorul sa evacueze gazele etc ...

Parerea voastra care e ?

PS:Oricum acum de cand le-am scos sincer fuge masina f bine Very Happy
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Pai...din cate stiu si eu nu are cum sa consume mai mult....pentru ca sonda lamba face raportul din tre benzina arsa si cea care mai este nevoie in cazul compresiei...adica in camera de ardere.....de acolo pana la evacuare e cale lunga, plus ca acel catalizator se gaseste parca in toba intermediara....

A doua chestie ar mai fi , ca acel catalizator opreste emisiile poluante a se raspandii in aer, subtierea ozonului , etc ...da oricum murim odata si-o data asa k... Laughing Laughing .......scotand catalizatorul evacuarea se face mai repede si mai bine...de aici si impresia "ca fuge"

Si ar mai fi o chestie foarte importanta...acel catalizator se duce dupa o vreme si de aceea e mai bine sa il scoti si sa il pui doar la reviziile periodice de la RAR.....in rest...numai bine

PS:s-a mai discutat odata despre asta dar nu mai tin minte topicul cum se numea.... Wink
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nu cred ca sonda lambda sa fie influentata de circulatia gazelor ci doar de compozitia lor. Practic sonda reactioneaza la prezenta oxigenului in gazele de esapament si nu vad cum o poate influenta usurinta cu care acestea circula prin sistemul de evacuare. Catalizatorul are rolul de a "rearde" aceste gaze inainte de a fi evacuate, diminuand astfel emisiile poluante. Normal ca fara el gazele sunt evacuate mai usor, dar ma indoiesc ca acest lucru se simte cu adevarat in trafic. Probabil la o liniuta eliminarea catalizatorului poate face diferenta, dar nu cred ca poti sa iti dai seama "cu ochiul liber".
In ce priveste diminuarea consumului sunt convins ca nu este semnificativa. Plus ca acum o forjezi putin mai tare...

PS: Scuze, scriam in acelasi timp cu florinike, s-ar putea ca unele parti sa se repete...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Exista mai multe cazuri:
- motoare catalizate relativ "vechi", derivate cel mai ades din variante cu injectie necatalizate. Prin eliminarea catalizatorului puterea cel mai adesea creste, consumul scade, dar nesemnificativ, pana la 500g/100.
- motoare relativ noi cu o singura sonda lambda. Puterea in general nu creste daca elimini catalizatorul, consumul variaza putin, la unele in sus, la unele in jos, de ordinul a 200g/100.
- motoare noi cu doua sonde lambda (unadupa catalizator...) la acestea nu se poate scoate catalizatorul decat daca gasesti metoda de a modifica parametrii calculatrului de injectie.
Skip ads

  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
doar ai scos catalizatorul nu sonda lambda,sonda isi face treaba nu o sa-ti mai iasa noxele cand faci ITP-ul si consumul se modifica insesizabil.
  • sfi16v

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1990 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
eu i-am scos si cat-ul anul trecut si am pus si tobe sport acu vreo 2 luni,iar saptamana trecuta am fost la itp si culmea cica e in regula Smile .cred ca s-au intepat,nu?
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Aici gasesti o alta discutie pe aceeasi tema :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=484
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am citit si celalalt topic. Interesant...La motorul meu, diesel, ce schimbari pot avea loc daca elimin catalizatorul? Consum...altele?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR