Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am primit un mail interesant pe care vreau sa vi-l arat si voua:
Cum poti fenta o amenda de circulatie?

O metoda cum sa scapati, fara sa incalcati legea, de amenzile date de Politia rutiera, Politia de ordine publica, Jandarmeria sau orice alta institutie a statului abilitata sa aplice sanctiuni contraventionale, celebrele amenzi.
Metoda cum sa scapati, fara sa incalcati legea, de amenzile date de Politia rutiera, Politia de ordine publica, Jandarmeria sau orice alta institutie a statului abilitata sa aplice sanctiuni contraventionale, celebrele amenzi.

De exemplu, un sofer este amendat de catre un agent de circulatie, mult prea zelos, ca a depasit linia continua. Amenda legala prevazuta de legea care reglementeaza circulatia pe drumurile publice este de 225 de lei, echivalentul a 4,5 puncte amenda si 6 puncte de penalizare.

Dupa constarea contraventiei de catre agentul de circulatie, acesta are obligatia sa va intrebe daca aveti de facut observatii. Sfatul este sa spuneti ce anume observatii aveti de facut, cea mai des folosita de foarte multa lume este urmatoarea "constatarea nu corespunde adevarului" care trebuie mentionata de politist.

Urmatorul pas legal care trebuie facut de politist este sa va intrebe daca doriti sau nu sa semnati procesul verbal si sa luati un exemplar.

Putina lume stie ca ordonanta de urgenta a Guvernului 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, lasa multe portite pentru ca amenda sa nu mai fie achitata niciodata.

Daca soferul depistat ca a incalcat Codul Rutier refuza sa semneze procesul verbal, agentul este obligat sa aduca un martor, cu care, atentie, se va putea face doar dovada refuzului de catre conducatorul auto de a semna procesul verbal si a primi un exemplar, nu de atestare a savarsirii contraventiei.

In fata acestei situatii, procesul verbal va fi trimis la domiciul soferului, unde trebuie sa ajunga in maxim de 30 de zile. Articolul 27 din OUG 2/2001, prevede ca una din cele doua posibilitati de comunicare a procesului verbal va fi prin posta, cu confirmare de primire. Acest lucru presupune ca destinatarul / soferul sau pietonul trebuie sa semneze de primire a procesului verbal. Daca nu este acasa sau daca locuieste la alta adresa decat cea din buletin o perioada de zece zile sau pur si simplu nu merge la Posta sa ridice procesul verbal si sa semneze, documentul va fi trimis inapoi la Politie. Posta pastreaza corespondenta vreme de 10 zile.

In acest caz Politia Rutiera fie retrimite documentul prin Posta fie aplica cea de-a doua varianta de comunicare prevazuta de acelasi articol 27, "prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces verbal semnat de cel putin un martor".

Portita legala de scapare care se afla in Ordonanta 2/2001, este prevazuta de art. 14. Acest articol stabileste ca "executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii" (adica data cand a fost scris / intocmit de politist).

Cu alte cuvinte, daca Politia nu poate face dovada ca v-a comunicat procesul verbal in termen de 30 de zile, sub semnatura dvs., amenda de 225 de lei nu mai poate fi executata de catre Directia Finantelor Publice.

Alte sfaturi pentru a evita amenda pentru camerele radar de pe drumul Cluj - Turda:
- Pentru radarele fixe puteti alege un nume dintr-un necrolog, din orice ziar, al unei persoane care a decedat dupa data depistarii si comunicati Politiei, ca si asa nu au cum sa constatate ca nu e asa. Acest nume il puteti trece in invitatia pe care o primiti de la Politia Rutiera de a comunica numele persoanei care a condus autoturismul depistat ca a circulat peste limita legala. De mentionat ca fotografiile facute de camerele radar surprind autoturismul doar din spate, deci identificarea soferului dupa fata nu poate fi efectuata. In acest caz, Politia Rutiera NU poate aplica sanctiunea si NU poate face dovada ca persoana decedata trecuta de dvs. in invitatie a condus sau nu autoturismul.
- Trimiteti instiintarea cu plata la destinatar, adica sa plateasca Politia cand primeste scrisoarea cu datele persoanei careia i-ati incredintat masina. In acest caz Politia nu va achita taxele si plicul se intoarce la dvs. Asa aveti dovada ca ati comunicat, dar pe banii Politiei, care nu vrea sa platesca si scapati!
Skip ads

  • myky99

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Stii cum a facut tata:Eram in drum spre munte si ne-a oprit pt ca nu purtam centurile .dupa de a completat procesul verbal l-a intrebat pe tata daca vrea sa scrie ceva si tata pus pe glume a zis da si a scris asta :"Mi s-a cerut mita dar am refuzat,am purtat centura desi agentul X a scris ca nu am purtat.Cand a vazut politaiul ce a scris tata a inceput sa se roage sa ii dea procesul sa il anuleze ca altfel il da afara din politie ,noi in masina (eu cu mama eram lesinati de ras ).A facut faza asta cand a vazut ca era singur politaiul ca altfel nu putea .
Nu va pot descrie cum se intindea acel politist sa ii ia tatalui meu procesul verbal din mana (tata are in jur de 2 metri iar politaiul avea circa 1.70 cm ,radeati de va tineati cu mana de burta ).
Vara trecura am plecat in concediu ,nea luat radarul si nea trimis prn posta acasa o hartie in care zicea sa le dea tata actele si nu ma stiu ce .
Tata lea facut o scrisoare in care a scris ca i sa furat masina si ca nu a fost el la volan ,si din septembrie si pana acum nu a mai venit nimic acasa.
Asa ca....sunt multe moduri in care poti scapa de amenzi !SmileSmileSmile

Respect,mihnea


LE:acum am vazut ultimele paragrafe ,in Zona Clujului a fost depistata masina cu 168.0 km/h,si exact ce ai zis tu nea venit acasa!


Ultima modificare facuta de myky99 la Mar 11 Mar, 2008 8:19 am
  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
foarte tare....
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
chestia cu mita, ce sa zic...tot respectul pentru tatal tau, geniala treaba.
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
myky tatal tau e genial
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
de cand e data ordonanta asta? pentru ca in august la soseaua de centura politia rutiera din Popesti mi-a luat permisul si amenda de 200 ron pentru ca nu as fi acordat prioritate. m-a lasat unul sa ies de pe strada aia cu dambovita pe centura si el cica nu am acordat prioritate. in fine, am scris pe proces ca nu recunosc fapta si nu am semnat. mi-a zis ca daca nu semnez pune el pe cineva si a plecat nervos. din pacate permisul a ramas la ei. amenda a trebuit sa o platesc cand am inmatriculat masina pentru ca le aprea alora acolo ca am o amenda neplatita. cand am luat permisul de la politie ii zicea ala ceva unei colege cum ca respectivul politist care mi-a luat permisul nu mi-a trecut fapta la cazier (ala al permisului sau cum se numeste). Mentionez ca nu mi-a venit la adresa la care locuiesc nici o instiintare din aia cum ca as avea vreo felicitare de la politie. Dar amenda a aparut la financiar si nu am putut scapa de ea. Ce spuneti despre asta?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
radu, cum adica semneaza el in locul tau... apeleaza cu incredere 112 si zi-le sa trimita un organ mai competent...
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
dupa ce s-a rugat de mine de cateva ori si i-am zis ca nu semnez a zis ca gaseste el pe cineva care sa semneze. nu stiu daca se referea ca semneaza in locul meu sau asa ca martor, dar oricum ideea e ca a plecat cu procesul fara nici o semnatura. am fost la ei la sediu, in popesti-leordeni si i-am intrebat de ce nu mai vine procesul ca am vrut sa depun contestatie si aveam nevoie de el (nu am stiut de la inceput) si era exact politaiul cu pricina acolo si mi-a zis ca el l-a trimis si ca nu are timp de mine. m-am dus la comandant (ala baiat bun) care a mers cu mine la politist si l-a intrebat daca a trimis procesul la care asta a zis: "da sefu, daca vreti va arat" numai ca nu i-a cerut sa faca asta si am renuntat si eu. speram sa ajunga. dar deja sunt 6 luni si nimic. nu numai ca nu mi-a venit acasa, am fost eu la posta periodic sa intreb daca am ceva si nimic. acuma a trecut faza dar supararea, nu! m-a lasat fara permis exact inainte de nunta. mai sa plec in luna de miere cu trenul...
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
raducrisstian a scris:de cand e data ordonanta asta? pentru ca in august la soseaua de centura politia rutiera din Popesti mi-a luat permisul si amenda de 200 ron pentru ca nu as fi acordat prioritate. m-a lasat unul sa ies de pe strada aia cu dambovita pe centura si el cica nu am acordat prioritate. in fine, am scris pe proces ca nu recunosc fapta si nu am semnat. mi-a zis ca daca nu semnez pune el pe cineva si a plecat nervos. din pacate permisul a ramas la ei. amenda a trebuit sa o platesc cand am inmatriculat masina pentru ca le aprea alora acolo ca am o amenda neplatita. cand am luat permisul de la politie ii zicea ala ceva unei colege cum ca respectivul politist care mi-a luat permisul nu mi-a trecut fapta la cazier (ala al permisului sau cum se numeste). Mentionez ca nu mi-a venit la adresa la care locuiesc nici o instiintare din aia cum ca as avea vreo felicitare de la politie. Dar amenda a aparut la financiar si nu am putut scapa de ea. Ce spuneti despre asta?


OG 2 / 2001 privind regimul juridic al contraventiilor . Cred ca e clar anul de cand e in vigoare ordonanta .
Daca n-avea martori tu trebuia sa scrii in pv ca ai obiectiuni si sa refuzi sa-l semnezi . El trebuia sa-l opreasca si pe celalalt pt a-l lua drept martor
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
pai atunci se pare ca eu am facut ce trebuia dar el a facut ce a vrut. oricum ideea e ca pentru a depune contestatie iti trebuie copia procesului verbal pe care nu o primesti daca nu o semnezi. Si totusi la financiar o sa figurezi cu amenda si daca patesti ca mine sa nu iti vina procesul acasa nici contestatie nu mai poti face.
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
interesant ce spui tu myky99 dar aici a gresit politistul OG 2 prevede ca mentiunile contravenientului se consemneaza pe pv de catre agentul constatator si nu de contravenient, deci... greseala politistului
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
asa este cum spui tu zapartanioan
de regula greselile astea le fac militieni incepatori ,dar nu stiu cum ar fi putut sa il posteze pe militianul ala acolo singur si incepator cind sunt dispozitii clare ca nu este permis trimiterea in misiune a unui singur militean
dar poate mai sunt si exemplare deastea prin MIRA
sau poate myky a facut si el o gluma povestiind ceva fictiv


raducrisstian
nu am intilnit militieni care sa se roage de persoana sanctionata sa li semneze procesul verbal
ci doar sa li aduca la cunostiinta, daca nu vrea e problema lui


bertone
militianul poate incheia procesul verbal si fara semnatura contravenientului
si fara un martor cu conditia sa mentioneze in PV in rubrica speciala motivele , imprejurarile ( ora tirziie ........)

nu vrea sa deranjez pe nimeni dar uni dintre noi sunt zmei pe forum
dar in realitate ........
toate bune Very Happy
Skip ads

  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
nu e vorba de zmei dar eu am crezut ca fac ceva si mai rau am facut. mai bine semnam si puteam face cerere la comandant sa-mi reduca pedeapsa sau puteam depune contestatie caz in care aveam sanse poate sa casitg (a castigat un var de-al meu dupa ce a facur recurs desi chiar nu a acordat prioritate la pietoni dar politia nu s-a stresat sa vina la procese). pentru toate astea imi trebuia procesul verbal pe care nu aveam cum sa-l iau pentru ca am refuzat sa semnez. si de amenda nu am scapat pentru ca desi credeam ca daca nu a venit nimic acasa scap, cand am vrut sa inscriu masina am fost nevoit sa platesc si amenda...nu stiu ce sa mai zic
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
in tinerete.. stiu ca tre sa semnezi de 2 ori.. odata ca recunoscti fapta, si odata ca ai ridicat procesul verbal.. acum nu stiu cum mai este( am un proces verbal nou in masina de vreo 2 saptamani. am sa ma uit pe el)

iar acum multi ani.. am semnat ca mi a dat procesul, dar nu am semnat ca recunosc fapta..,
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:Cu alte cuvinte, daca Politia nu poate face dovada ca v-a comunicat procesul verbal in termen de 30 de zile, sub semnatura dvs., amenda de 225 de lei nu mai poate fi executata de catre Directia Finantelor Publice.
!


in mare parte ai dreptate, numai ca litera legii nu este respectata. stiu cazuri cand factori postali (postasii) semnau in locul destinatarului si lasau scrisoarea in cutie. vorbesc acum din experienta. am fost inspector de executare silita si cu asta ma ocupam (NU MAI SUNT). o mica rectificare: nu Directia Finantelor Publice incaseaza banii ci Directia de Taxe si Impozite. Prima tine de Ministerul de Finante iar cea de-a 2 de Primarie!
pentru detalii cititi Codul Fiscal.
  • myky99

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mariani a scris:asa este cum spui tu zapartanioan
de regula greselile astea le fac militieni incepatori ,dar nu stiu cum ar fi putut sa il posteze pe militianul ala acolo singur si incepator cind sunt dispozitii clare ca nu este permis trimiterea in misiune a unui singur militean
dar poate mai sunt si exemplare deastea prin MIRA
sau poate myky a facut si el o gluma povestiind ceva fictiv


raducrisstian
nu am intilnit militieni care sa se roage de persoana sanctionata sa li semneze procesul verbal
ci doar sa li aduca la cunostiinta, daca nu vrea e problema lui


bertone
militianul poate incheia procesul verbal si fara semnatura contravenientului
si fara un martor cu conditia sa mentioneze in PV in rubrica speciala motivele , imprejurarile ( ora tirziie ........)

nu vrea sa deranjez pe nimeni dar uni dintre noi sunt zmei pe forum
dar in realitate ........
toate bune Very Happy


Sai linistit eu chiar am zis ce sa intamplat ,nu am sus ceva fictiv.Daca vreti sau nu sa ma credeti este problema voastra !
@zapartanioan86-ai perfecta dreptate ,aici a fost vina politistului ,iar cand tata a vazut sa este singur si ca il pune pe el sa scris a facut chesti asta...
Fara suparare :nu sunt un smeu ! v-am zis mai sus :eu am povestit doar un adevar ...
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Trist dar adevarat de Romanesc ... romanul in loc sa respecte legea mai face cite o matzocarie sa scape basma curata ...

Numai asa putem ajunge pe "noi culmi de progres si civilizatie" , la stirile de la ora 5 sau chiar la doi metri sub pamint ... Wink
Mie imi plac lamentarile "bocitoarelor" : " ... ce baiat bun a fost ! ... " , " ... ce familie buna ! " ... bun , bun baiat da' daca e labil psihic nu'l poti impiedica sa se sinucida ... nu ?

Nu tin cu lupu da' nici cu inconstienta la volan ... Shocked
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cred ca este mai putin important pentru noi cine incaseaza banii. Important pentru mine este sa nu-i dau pentru ca asa cum sunt majoritatea legilor din tara asta, nici legea circulatiei nu este foarte bine pusa la punct.
Ceea ce este mai grav, din punctul meu de vedere, este faptul ca cei care trebuie sa puna in aplicare prevederile legale ori nu stiu sa o faca, ori o fac "diferit" in functie de persoana in cauza.
Mentionez ca nu eu sunt autorul acelor randuri; eu am facut "copy-paste" unui mail.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
mariani a scris:
bertone
militianul poate incheia procesul verbal si fara semnatura contravenientului
si fara un martor cu conditia sa mentioneze in PV in rubrica speciala motivele , imprejurarile ( ora tirziie ........)


normal ca militianul poate incheia pv fara semnatura contravenientului .
art.19 alin1 -3 - In cazul in care refuzi sa semnezi imprejurarile trebuie confirmate de cel putin un martor , care sa nu fie alt agent constatator . Se vor trece in acest caz datele din CI ale martorului .
In lipsa unui martor , agentul constator trebuie sa precizeze motivele ( ceea ce astia nu fac niciodata ) .

Si acum : treci pe rosu , te opreste , parlamentezi cu el , trece timpul si ajunge la incheierea pv . Si tu ai obiectiuni . Si lui ii trebuie un martor care sa confirme ca ai trecut pe rosu . Si scrie in pv ca a fost prost si ca nu l-a oprit pe ala din sparele tau sa confirme ca ai trecut pe rosu .

Deci nu vad neclaritatea care ai subliniat-o in postul tau . Si nu inteleg nici expresiile cu zmeii de pe forum . Ce profesie ai app ? Si cate pv de constatare ai anulat pana acum ? Te intreb pur si simplu ca nu inteleg de ce m-ai citat mai devreme ...
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
domnule ISO
dupa parerea ta cum este mai corect:
sa stai in spatele unui taxi oprit sau sa-l depasesti chiar daca este linie continua?
sa mergi cu 10km/h in spatele unei masini de scoala sau sa o depasesti pe linie continua?
sa mergi cu 10km/h in spatele unui utilaj, la ora de varf sau sa-l depasesti pe linie continua?
te mai intreb acum ce lege sa respect?
cum de taxi are voie sa opreasca oriunde?
ce cauta masina de scoala pe strada ingusta cu o intensitate a circulatiei peste mediu?
ce cauta utilajul pe o artera circulata la ore de varf?
si la sfarsit: unde sunt culmile acelea?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR