Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Opel Astra din '94, si am urmatorea problema pe care sper sa o pot rezolva cu ajutorul vostru, fara a mai merge in service. Pentru a evita un coleg de trafic care a intrat pe contrasens, am fost nevoit sa schimb traiectoria masinii, si din pacate am luat o bordura cu roata din dreapta fata (este posibil sa o fi luat si cu cea din spate nu stiu exact). S-a indoit putin janta din fata, insa nu asta este problema.
De atunci, desi frana de mana esta lasata, atunci cand masina ruleaza pe un asfalt cu denivelari, becul indicator care confirma ca frana de mana este trasa, se apinde intermitent, ca si cum ar exista un contact imperfect. Sunt momente de cateva secunde (cred ca la demaraj) cand acel bec sta aprins permanent.
Ce credeti ca s-a intamplat? Cum as putea sa rezolv problema?

Multumesc! Numai bine!
Skip ads

  • sarmalutzzza

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Speedster 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,este foarte probabil ca problema ta sa fie de la butonul de contatc pt frana de mana care-l gasesti pe undeva pe sub maneta franei de mana...daca-l cauti il gasesti fara probleme
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu daca e valabil si la tine, dar la mine, conform manualului, becul ala se aprinde cand nu am lichid de frana. E posibil sa fie aceeasi avertizare si la F.gasesti manualul pe net(citeste pe aici pentru detalii)
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dbuhus Becul de care spui, se aprinde cand tragi frana de mana, sau cand ai prea putin lichid de frana in instalatie (verifica nivelul).
Este posibil ca atunci cand ai lovit bordura, sa fi fost afectata vreo conducta care vine la etrier si sa inceapa sa curga lichidul de frana.
Verifica sa nu ai scurgeri! Remediaza defectiunea si completeaza cu lichid.
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
senzorul de la placutele de frana Question
chiar daca nu ai placutele cu senzor s-ar putea ca masina sa aibe fire trase si in urma loviturii sa faca scurt. Daca exista, firele se afla de obicei in spatele rotii in zona suspensiei si sunt prinse de caroserie avand mufa libera. Practic e o mufa care nu e legata nicaieri.
  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri. Astazi voi verifica tot ceea ce mi-ati recomandat, si o sa va dau un feedback.

Va multumesc! Numai bine!
  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Rezolvat! Am completat cu lichid de frana, si acum este ok. Am verificat, dar destul de sumar daca sunt scurgeri... oricum ca sa nu ma mai bag pe sub masina, o sa monitorizez nivelul din recipient.

Va multumesc! Numai bine!
  • cata_elipsa

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
acelasi lucru mi sa intamplat si mie pe un astra H din 2004 am luat o bordura si acum se aprinde din cand in cand acel bec. ma duc si eu sa verific nivelull la lichidul de frana
Multumesc Wink
  • cata_elipsa

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am fost azi si mi-am cumparat lichid de frana am completat ( cu toate ca era dejuns am mai completat sa fiu sigur) Dar tot se aprinde becul doar uneori nu imi pot da seama de la ce ... am verificat ce ati spus mai sus si nu am gasit nimic in neregula. Poate fi ceva foarte grav incat sa risc ceva daca mai merg cu masina ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR