Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Opel a lansat un program prin care se pot realiza operatiuni de service mai ieftin pentru Opel Astra si Corsa mai vechi de 4 ani. Mai multe detalii: Service 4+
Skip ads

  • doomdog

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
A apelat cineva la acest program? Daca aveti mai multe informatii despre ce operatiuni si preturi se practica in cadrul programului, in mod concret, va rog sa postati aici pentru folosul membrilor.
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu am apelat la acest program pentru un schimb de distributie, iar pretul a fost conform cu cel afisat pe site: 599RON piese (curea + role) si manopera. Fara acest program m-ar fi costat 1200 - 1400RON. Operatiunile sunt doar cele specificate in lista indicata in link, iar din ce am vazut preturile cele mai mari sunt pentru motoarele de 1.7. Eu am fost imediat dupa ce s-a lansat programul (am fost primul client) si am stat mai mult pentru factura, deoarece nu prea stiau cei de la G & P cum sa factureze, dar acum cred ca au aflat Smile)
  • doomdog

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am fost acum si am intrebat la un service inscris in program si am aflat ca, pentru Corsa C Z12XEP, revizia completa de 499 RON cuprinde:
- filtru aer
- filtru polen
- filtru benzina
- ulei GM 5W30 + filtru ulei + garnitura
- bujii
- verificare frine
- manopera inclusa pentru toate operatiile

Toate consumabilele sint GM.

Intrebarea mea catre cei mai experimentati este: merita sau nu?
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
doomdog a scris:Am fost acum si am intrebat la un service inscris in program si am aflat ca, pentru Corsa C Z12XEP, revizia completa de 499 RON cuprinde:
- filtru aer
- filtru polen
- filtru benzina
- ulei GM 5W30 + filtru ulei + garnitura
- bujii
- verificare frine
- manopera inclusa pentru toate operatiile

Toate consumabilele sint GM.

Intrebarea mea catre cei mai experimentati este: merita sau nu?


Mai bine te duci la maiandrei si sigur vei iesi mult mai bine si vei pleca foarte multumit de acolo -totusi mi se pare scumpa verificarea.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=60462
  • raducatalin1

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut a fost cineva sa schimbe placutele de frana( toate 4 roti ) la un opel astra g cu motor 1.6 16v intru-un service 4+?
Ma intereseaza ca pret.
  • Audioslave

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
In caz ca ii mai este cuiva folositoare informatia: pentru Corsa C z13dt NU se poate schimba distributia prin acest program (si sunt sanse destul de mari sa nu o schimbe la nici o corsa cu distributie pe lant) - informatia e confirmata de opel romania.

Puteti schimba pompa de apa la pret mai mic (~450 de lei cu manopera inclusa, fata de 300 de lei pompa + 400 de lei manopera in mod normal).
  • cristihass

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2008 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@audioslave unde ai gasit tu manopera 400 ron pentru distributie si pompa de apa ? ca mi se pare extrem de scump , in mod normal e intre 150-200 ron , ca pana la 400 o mai schimbi o data.

@gabiopel nu stiu de ce ati innebunit cu eds astia , care sunt un simplu service , ii laudati de parca va face gratis , unii va bucurati la o diagnoza gratis si gata astia miere si lapte , am trecut o data pe acolo sa intreb de niste piese ( ca deh ca tot omul daca pe forum zice ca e oke , hai sa ma duc si eu ) , crezand ca e service dedicat opel , vad masina un unchi de al meu care lucreaza la cobalcescu , si imi zice ca aduce piese de renault,dacia la baieti in mod repetat. deci concluzia e ca eds e un service oarecare , care face de toate , deci daca vin cu un passat sau mondeo nu cred ca m-ar refuza Smile)
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cristi, evident ca nu te-ar refuza. Daca mergi cu un Ford la reprezentanta Opel crezi ca aia or sa te refuze? Sa fim seriosi.
Avantajul baietilor de la EDS e ca ei sunt specializati pe Opel. Adica na, placutele de frana se schimba la fel la orice masina, insa daca ai o problema mai "ciudata" poti sa mergi la cineva care cunoaste marca, si problemele specifice modelelor/motorizarilor/etc, si ai sanse ridicate sa iti rezolvi problema din prima, sau sa mergi la un mecanic oarecare, si sa schimbi piese pe incercate. Si sa ajungi ca, pentru nustiuce senzor, sa schimbi juma de motor.
That's all
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cristihass a scris:
@gabiopel nu stiu de ce ati innebunit cu eds astia , care sunt un simplu service , ii laudati de parca va face gratis , unii va bucurati la o diagnoza gratis si gata astia miere si lapte , am trecut o data pe acolo sa intreb de niste piese ( ca deh ca tot omul daca pe forum zice ca e oke , hai sa ma duc si eu ) , crezand ca e service dedicat opel , vad masina un unchi de al meu care lucreaza la cobalcescu , si imi zice ca aduce piese de renault,dacia la baieti in mod repetat. deci concluzia e ca eds e un service oarecare , care face de toate , deci daca vin cu un passat sau mondeo nu cred ca m-ar refuza Smile)


Cristi hai sa te lamuresc cum sta treaba.. Eu nu am facut niciodata service la masina la EDS pt ca locuiesc in Buzau si am mecanicul masinii mele e care sunt extrem de multumit .E doctor pentru noi ( o pot confirma toti colegii din club Buzau). Uite pun link poate-i notezi numarul de telefon Very Happy , dar daca locuiam in Bucuresti fi sigur ca faceam service la EDS, pt ca este recomandat de foarte multi , si toti au plecat multumiti de acolo , iar eu am nevoie de meseriasi la masina si nu de toti cioflingarii si papagali care se dau mecanici. Rar gasesti meseriasi in care sa ai incredere ca ti umbla la masina , iti schimba ceea ce trebuie si pleci acasa multumit si asta este motivul pt care recomand .Asa recomand pe invest , pe [editat]i, si lista poate continua , nu mii aduc aminte pe toti -acestia sunt oameni care au facut colegi fericiti si daca citesti pe acest forum ai sa te lamuresti c am ce cuvinte se aduc meseriasilor. Legat de diagnoza eu am op-comul meu care imi este de ajuns momentan.Sper ca te ai lamurit !
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=49440
  • Audioslave

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cristihass a scris:@audioslave unde ai gasit tu manopera 400 ron pentru distributie si pompa de apa ? ca mi se pare extrem de scump , in mod normal e intre 150-200 ron , ca pana la 400 o mai schimbi o data.


Am o corsa z13dt, trebuie data jos toata distributia ca sa ajungi la pompa de apa.
  • cristihass

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2008 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2012

  • Mesaj Privat
nu mi-am dat seama , sunt mecanic de la 16 ani , in 10 ani am schimbat niste distributii , da la 400 ron am schimbat la masini premium ( a se intelege audi,bmw,lexus etc)
Skip ads

  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am apelat si eu la Service4+ pentru Vectra C, Z19DTH:
-schimb kit distributie=599 ron TVA inclus;
-schimb pompa apa=449 ron TVA inclus;
Preturile au inclusa si manopera.
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Audioslave a scris:In caz ca ii mai este cuiva folositoare informatia: pentru Corsa C z13dt NU se poate schimba distributia prin acest program (si sunt sanse destul de mari sa nu o schimbe la nici o corsa cu distributie pe lant) - informatia e confirmata de opel romania.

Puteti schimba pompa de apa la pret mai mic (~450 de lei cu manopera inclusa, fata de 300 de lei pompa + 400 de lei manopera in mod normal).

Ba da, se poate, vezi mai jos. Si mie imi daduse un consultant de service un pret initial de ~ 1400 lei doar pentru distributie (Z19DTH) dar apoi am discutat cu seful lui care l-a instruit.

Programul este disponibil numai pentru modelele:
•Astra F: 1.4 & 1.6 benzinã
•Astra G: 1.2 & 1.4 & 1.6 benzinã si 1.7 & 2.0 & 2.2 diesel
•Astra H: 1.4 & 1.6 benzinã si 1.7 & 1.9 diesel
•Corsa B: 1.0 & 1.2 & 1.4 benzinã
Corsa C: 1.0 & 1.2 & 1.4 benzinã si 1.3 diesel
•Vectra C: 1.8 benzinã si 1.9 & 2.0 & 2.2 diesel
•Zafira A: 2.0 & 2.2 diesel
•Zafira B: 1.9 diesel
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
campanie noua la Opel:
Ai un Opel? Ai dublu avantaj! Felicitãri! Ești posesor de Opel de aceea pânã la sfârșitul lunii ianuarie 2013 poți avea 20% reducere la piesele originale în orice Service autorizat Opel.

http://www.opel.ro/oferte-s...aign-october.html
  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
M-am lamurit cu programele lor atunci cand am sunat sa ma interesez de pretul unui acumulator auto. Dupa ce ca pretul era aproape dublu, trebuia sa mai astept si vreo 2 saptamani pana ajungea de nu stiu unde, ca ei nu tin pe stoc.
La fel si cu niste stergatoare, "originale gm" ... mai bine stergeau alea vechi de ... ani...
  • Audioslave

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
bame a scris:
Audioslave a scris:In caz ca ii mai este cuiva folositoare informatia: pentru Corsa C z13dt NU se poate schimba distributia prin acest program (si sunt sanse destul de mari sa nu o schimbe la nici o corsa cu distributie pe lant) - informatia e confirmata de opel romania.

Puteti schimba pompa de apa la pret mai mic (~450 de lei cu manopera inclusa, fata de 300 de lei pompa + 400 de lei manopera in mod normal).

Ba da, se poate, vezi mai jos. Si mie imi daduse un consultant de service un pret initial de ~ 1400 lei doar pentru distributie (Z19DTH) dar apoi am discutat cu seful lui care l-a instruit.

Programul este disponibil numai pentru modelele:
Astra F: 1.4 & 1.6 benzinã
Astra G: 1.2 & 1.4 & 1.6 benzinã si 1.7 & 2.0 & 2.2 diesel
Astra H: 1.4 & 1.6 benzinã si 1.7 & 1.9 diesel
Corsa B: 1.0 & 1.2 & 1.4 benzinã
Corsa C: 1.0 & 1.2 & 1.4 benzinã si 1.3 diesel
Vectra C: 1.8 benzinã si 1.9 & 2.0 & 2.2 diesel
Zafira A: 2.0 & 2.2 diesel
Zafira B: 1.9 diesel


Pe asta m-am bazat si eu, am dat mail inclusiv la Opel Romania, m-au sunat si mi-au explicat ca oferta e foarte valabila, doar ca nu pentru 1.3 diesel. Exprimarea este ambigua pe oferta, e "schimb curea de distributie".
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR