Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai la ce caldura este vara in Grecia, o cabrioleta este ceva normal, inclusiv motociclete.Dar SUV-uri sau alte masini de dimensiuni mari in genul limuzinelor ?Se pare ca nu se prea poarta pe acolo.O cabrioleta poata fi fabricata si de marci auto care nu sunt premium iar in Grecia PIB-ul este mai consistent decat in Romania, asa ca sunt foarte sigur ca grecul nu se impovareaza inutil financiar doar sa isi satisfaca figurile si fitele asa cum fac conationalii nostrii, care lunar cheltuie jumate din salar, pentru achitarea ratei la banca.Acestia sunt oamenii pe seama carora, noi facem acum,,teroria chibritului''( cineva a deschis acest topic iar restul forumistilor comentam acest fenomen social national, fara sa suferim de spionita vis a vis de semeni nostrii, sau sa traim o drama pentru felul de a fi al acestora) ,nu persoanele care au venituri decente pentru care achizitionarea unei marci auto, nu neaparat premium , sa aiba ca efect o diminuare semnificativa a venitului lor lunar(fiindca nu suntem in U.S.A.nu fac referire la venitul anual Very Happy )).
Ca grecii nu permit accesul motorizarilor diesel ,in Atena vara, pe caldurile alea de la ei, o fac din motive ecologice.Vor si locuitorii de acolo sa aiba aer curat.
Eu anterior cand pomeneam transportul in comun , ideea mea era ca doar o dezvoltare a acestuia, inclusiv asigurarea unor conditii decente de transport, ar determina marea masa a locuitorilor unor mari aglomeratii urbane sa apeleze la ele, circulatia pe strazi fiind astfel mult mai fluida.Ca acesti oameni nu ar mai trebui sa fie nespalati si unii nesimtiti, asta tine iarasi de societatea in care traim.Sunt multe persoane ,,cu dare de mana'', posesori de masini ,,tari'',care iti determina cel putin caderea parului din nas , cand te afli in preajma lor.
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
cum sa nu ma intereseze ce masini isi ia romanul?iti dau motivele mele
1.datorita imprumuturilor imense de la banci BNR o sa mareasca iar dobanzile si va creste cu 2-3% pt stoparea lor(cine intradevar vrea sa ia banii de la banca pt ceva constructiv o sa aiba de pierdut)
2.datorita romanului care isi cumpara masini peste masini pretul carburantilor a depasit pretul din UE(deh,romanul e smecher!)\
3.pretul masinilor noi e mai mare la dealeri decat in alte tari,plus discounturi mult mai mici.(sunt curios sa vad in romania un discount de 9000e la o masina de 50000.asta la bmw in UE)
4.poluarea din ce in ce mai mare(n-ar trebuie sa ma intereseze nu?)
dar eu am copil si ma gandesc un pic si la viitorul lui.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Iti raspund la postul tau anterior

@love4cars cred ca esti inca prea tinar ca sa suferi de infatuare ... , inainte dupa ce teminai o facultate , in care in 5ani imbatrineai cit in 10ani , sigur nu'ti venea sa te mai gindesti la a doua , era crincen ... , acum "da bine" sa ai 5 facultati , 7 masteruri si doua doctorate , problema e ca : dupa toate astea de fapt ce stii sa faci ? dar adica sa faci - da capo al fine , nu sa te faci ca stii sa faci ...
Ca idee la Damen Galati - unul din cei mai mari producatori mondiali din domenil naval , boardul de conducere partea olandeza avea doar 2 licentiati restul pina la 7 erau niste "prosti" cu liceu si pot sa'ti mai dau asemenea exmple printre firmele straine din Galati si Braila - chestia ca fraierii aia cu liceu chiar sint buni/rentabili/eficienti in ceea ce fac ...
Totusi ma bucur pentru tine si lumea idilica in care traiesti , daca ti'e caldut , e bine ... Totusi din cind in cind e bine sa mai privesti si viata de pe strada asta pina nu se intoarce si da peste tine . Wink

Daca iti masori onorabilitatea in case si masini atunci imi pare rau dar esti "prea" roman pentru mine , eu stau intr'o casa P+1+mansarda de 4MLD de 160mp + 40mp mansarda dar asta nu ma face nici mai frumos si nici mai destept decit altii care'si dau limba peste cap , dupa "logica" romaneasca ar fi trebuit sa'mi iau o masina de 8MLD ... Shocked ca sa dea bine la popor . Laughing
Ei bine eu ma incapatinez sa folosesc o troaca de Astra G , ca doar nu'mi mor laudatorii ...

Discutia in contradictoriu poate continua , n'am de gind sa candidez la presedintie , deci nu string capital politic !

Problema este mult mai complexa decit pare si cred ca numai bomba atomica o poate rezolva ...

Totusi trebuie sa ma retrag din discutie din motive de "inferioritate numerica" , cei ce se simt jigniti de spusele mele sa fie sanatosi si la punga grosi sa aiba pentru urmatoarele masini si ... shaorma .

Daca posturile mele trebuiesc sterse din motiv de "nu da bine" atunci do'it , ne este mai caldut daca ne ascundem dupa deget ...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:...dar eu am copil si ma gandesc un pic si la viitorul lui.


Hai sa nu ne dam mai catolici decat papa. Simplul fapt ca ai un copil inseamna ca nu te-ai gandit la viitorul umanitatii. Ai produs inca o gura de hranit din resursele Pamantului, si asa secatuite de cele peste 6 miliarde de guri existente. Sau poate te gandesti numai la viitorul copilului tau si nu al celorlalti, iar asta te-a facut se uiti ca si eu m-am gandit la copilul meu cand mi-am luat masina pe care mi-am luat-o. Iar cheia la o economie sanatoasa nu e reducerea consumului ci balansarea consumului cu productia. Din pacate, noi nu avem productie. Ca sa avem productie, ar trebui sa mergem la munca, ar trebui sa investim in afaceri pe termen lung, nu sa stam pe forumuri discutand discutii Smile
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Dar nu se ascunde nimeni dupa deget. Iti cer sa dai dovada ca ai inteles ce inseamna democratia.
Nu am pus in discutie raportul dintre pretul casei in care stam si al masinilor pe care le conducem. E irelevant.
Ca sa iti inlatur dubiile, pot spune ca omenii de care ziceam, lucreaza in mass media, publicitate, banci, juridic... nu vand libertatea la semafor.
Daca tu te incapatanezi sa folosesti o troaca, eu ma incapatanez sa folosesc o masina care cred ca ma caracterizeaza.
@naniacostin In afara masinile sunt mai scumpe decat la noi. 9k din 50k inseamna 5.5% reducere, eu am primit 7.3.
Corect, se pare ca am gresit pe undeva calculul Very Happy


Ultima modificare facuta de love4cars la Mie 12 Mar, 2008 11:10 am
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am primit 6.6% (1500 euro din 22500). Totusi, 9000 din 50000 inseamna 18% Very Happy Dar cu preturile mai mari, asa este, in Germania masina mea costa cam 24000 de euro.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
renunt la a avea o discutie pe acest post.faceti pe prea corecti iar majoritatea sariti in sus tocmai datorita faptului ca majoritatea userilor de pe acest club nu-si permit masina pe care o au si automat ca acum sar in sus ca arsi.si apropo de contradictii BERTONE!ai zis ca nu poti vinde kent si sa fumezi pal-mall.u vinzi opelul si iti iei bmw.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu unde ati vazut voi discount de 9000 € din pretul de 50.000 al unui BMW Confused Din 2003 de cand sunt plecat nu am vazut discount mai mare de 1500 € si asta la Renault sau Fiat sau alte marci mult inferioare BMW-ului ...

apropo de titlul acestei discutii ... https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=25574 ... de ce se intampla asta?
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Marcile mari nici nu dau discounturi prea mari. Am sunat intr-o zi la MINI si au zis ca 300E e tot ce pot da, la o masina de 20k euro.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sefa mamei a vrut un bmw x5 de la noi si nu i-a convenit pretul.s-a dus frumos in germania si si-a luat um bmw x5 mai ieftin ca-n romania cu vreo 2000e plus ca i s-a oferit discount de 8000e pt ca masina fusese in salonul de prezentare vreo 5luni.si apropo dodo cu totii banii pe care te lauzi tu ca ii castigi pe alte posturi NIMIC NU SE COMPARA CU FERICIREA DE A AVEA UN COPIL!peretii goi ai unei case si pielea dintr-o masina sunt mult prea reci in comparatie cu un simplu zambet al unui copil
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
apropo de titlul acestei discutii ... https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=25574 ... de ce se intampla asta?[/quote]
poate vrea alta mai scumpa Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand ca am doi copii, iar in al doilea rand fiecare intelege sa-si protejeze copiii cum vrea. Ti-am aratat doar ca nu gandesti cu adevarat la nivel macro, ci esti limitat la propria realitate. Diferenta intre noi e ca eu stiu exact cum stau si nu incerc sa rezolv problemele lumii din fata computerului.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mie 12 Mar, 2008 11:29 am
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Vorbim de masini sau de copii? Pe bune ca azi va fi inchisa discutia.
Este mult prea offtopic si nu sunt oameni care sa o intretina asa cum trebuie.
Eu iti zic ca nimic nu se compara cu a nu avea griji, a pleca din club cu primul ratb. Esti de acord cu mine? Nu esti, pentru ca suntem diferiti, asa ca hai sa nu ne mai amestecam toti in aceeasi oala!


Ultima modificare facuta de love4cars la Mie 12 Mar, 2008 11:32 am
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Repet ce am mentionat in mesajul postat la ora 09,29, personal ma lasa rece optiunea oamenilor care procedeaza astfel.Si eu consider inutila aceasta polemica, deoarece a degenerat intr-o conversatie emotionala, intepretata de unii ca un atac la persoana.Nu sunt adeptul principiului ca cine nu gandeste ca si mine este impotriva mea, dar am ajuns la concluzia ca forumistii care se agita atata, cu exprimari in genul ,, ca ce ne pasa noua , astorlalti ce fac ei cu bani lor’’, se numara si ei printre cei care au procedat astfel, dar sa fie sanatosi.Le raspund foarte simplu, nu imi pasa, si ma lasa indiferent ce masini au altii.Daca colegii nostrii de forum nu ar fi fost in aceasta situatie, ar fi abordat subiectul acestui topic obiectiv, nu cu afirmatii in genul ce ne pasa ce fac ei cu banii lor, ca unul vrea ESP,climatronic.Din partea mea sa isi monteze si un ceas cu cuc in loc de radio DVD.Nu ne pasa oameni buni, dupa cum am afirmat anterior, pe acest topic facem ,,teoria chibritului''. Cineva a deschis acest topic iar restul forumistilor comentam acest fenomen social national, fara sa suferim de spionita vis a vis de semeni nostrii, sau sa traim o drama pentru felul de a fi al acestora.Repet, cel care a deschis acest topic vroia sa i se confirme un lucru pe care il stia, de ce unii isi cumpara masini cu o valoare peste venitul lor, cheltuindu-si mare parte din salar pe asta. Nu de ce cumpara oamenii in general masini cu pret mare la achizitie. Continuarea trebuia sa fie o argumentare obiectiva a motivatiei psihologice a cumparatorului aflat in discutie.Se pare insa ca unii forumisti aflati in aceasta situatie au abordat emotional aceasta problema, marsand pe ideea cu confortul pe care si-l doresc.
Sigur ca fiecare dintre noi ne vom pastra in continuare atitudinea. Raman in continuare adeptul principiului ca eu personal as gresi daca mi-as achizitiona un autoturism pentru plata caruia as achita 50%din venitul meu lunar.
Ar fi o mare greseala .Imi permit sa imi cumpar acum, daca vreau un telefon de 1000 euro, dar nu o fac, fiindca nu merita, decat doar daca as obtine un castig financiar cu acel bun achizitionat.Nu am nimic impotriva ca altii o fac, doar banii trebuie rulati, nu? Very Happy
PS:Rog moderatorii sa stearga mesajul pe care l-am postat la ora 09,15.Imediat dupa postarea acestuia, am vrut sa ii fac unele,,retusari', insa pe moment nu am putut. Ulterior, dupa ceva insistente, am reusit, constand ca acum am realizat doua postari.Multumesc frumos pentru intelegere.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Iar raspunsul este foarte simplu: titlul este incorect, majoritatea romanilor isi cumpara masinile pe care si le permit. Se prea poate sa nu inteleg eu definitia pentru "a-ti permite o masina", dar sunt sigur ca nu e data de 50% din venitul net lunar.

Titlul corect ar fi fost: "De ce isi cumpara romanul masina a carui cost total lunar depaseste 50% din venitul lunar net?". Sunt sigur ca am fi avut alte raspunsuri: din snobism, din pasiune, din prea multi bani, din nevoia de siguranta, pentru ca e trendy, pentru ca reprezinta o semnatura a scarii sociale, ...


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mie 12 Mar, 2008 11:47 am
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Mai Florin, vreunul din voi, astia revoltati, ati bagat nasul in portofelul celor care isi iau masini pe care nu si le permit?
Este o argumentare cat se poate de obiectiva.
Daca tot sunt aici, am sa ma autoproclam reprezentantul celor care au reusit, chiar si cu sacrificii, sa-si cumpere o masina.
Si te intreb: Pe ce sa dau banii, jumatatea cealalta de salariu, daca nu am casa de intretinut, nu am copii si am vicii pe care reusesc sa mi le intretin din banii ramasi? O varianta, dupa capul unora ar fi sa merg cu o gioagla si sa pun banu la ciorap. Nu o sa fac asta si cred ca asa gandesc cei care stiu sa traiasca viata, nu sa o bage in sac. Da, fac leasing, imi satisfac nevoile pe banii bancii si ii platesc comision pentru asta pentru ca cumva trebuie sa castige fiecare. Unde este nedreptatea facut sau imoralitatea.
Te-as ruga sa definesti "omul care nu-si permite masina pe care o are", dar nu cu exemple extrapolate.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
scurt si la obiect cum deja am mai scris.salariul familiei care cuprinde si doi 2copii=600e.rata masina350e.alte rate plus intretinerea casei 250e.lucrez intr-o loc cu 1500pers si stiu concret ce zic.
L.E.daca u ai un salariu peste 1000e alta e situatia cu cei 50%.eu ma refeream strict la cei peste 80% care au un venit mediu de 200e pe cap de membru.


Ultima modificare facuta de naniacostin la Mie 12 Mar, 2008 11:50 am
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
dar inchideti-l o data si gata.
inca nu realizati ca tot topicul e doar o reactie la gluma unui coleg care i-a spus autorului topicului ca ii intra apa in masina cind trece printr-o balta?
avem balta, avem piatra, gasim si nebunul ...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:scurt si la obiect cum deja am mai scris.salariul familiei care cuprinde si doi 2copii=600e.rata masina350e.alte rate plus intretinerea casei 250e.lucrez intr-o loc cu 1500pers si stiu concret ce zic.


Si de ce spui ca nu-si permit masina aia, ca eu tot nu am inteles. Mor copii de foame, nu au cu ce se imbraca sau ce?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pe data de 12 a luni cand isi ridica frumos salariul plateste suma de 600e.iar pana pe dat de 12 a urmatoarei lunii face foamea.
nu e vb de intrat apa la picioare.din ce am inteles el locuieste in alta tara si nu cunosc stilul lor de mentalitate.e vb de o alta problema mult mai veche care o stiam dar am descoperit-o si pe acest forum


Ultima modificare facuta de naniacostin la Mie 12 Mar, 2008 11:53 am
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR