Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am patit o chestie ciudata...
Daca iau stanga maxim de volan, dupa ce indrept, masina trage stanga. Daca iau dreapta maxim, dupa ce indrept nu mai rage deloc.
Poate cineva sa imi explice si mie fenomenul? Mentionez ca, caseta de directie e nou nouta.
Masina e un kadett diesel din 88.

Merci
Skip ads

  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vezi daca nu ai ceva rupt pe sub masina sau vreo bucsa varza
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ce ar putea sa fie rupt? si daca era rupt de ce cand iau viraj dreapta maxim isi revine?
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
totusi baga-te sub masina si te uita . NU fa nimic doar te uita cel mult ridica fata pe cric si vezi jocul pe care il au rotile(in mod normal nu au joc)verifica bucse pivoti rulment
si cauta sa nu ai fisura la lonjeroane ar mai putea fi joc in caseta de directie
NU am inteles ce sa intamplat de a inceput sa traga stanga
Daca nu ai gasit nimic mergi si fa geometria
Skip ads

  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
am schimbat caseta de directie pentru ca troncanea rau, dupa care am schimbat flansele la amortizoare pe fata din aceleasi motive (troncanit).
Nu imi mai aduc aminte exact daca tragea stanga si inaintea schimbarii casetei de directie, dar parca nu tragea asa rau.
Dupa toate astea am observat faza ciudata. Daca iau viraj maxim stanga, dupa ce indrept rotile masina imi trage stanga. Ca sa anulez efectul tragerii satnga trebuie sa iau viraj maxim dreapta.
Si mai e o chestie... poate conteaza... cand iau anumite gropi, se aude un zgomot, nu stiu exact cum sa il descriu (ceva de genu brrrr), si se mai simte un fel de vibrat.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Incearca sa faci geometria probabil cand ai schimbat caseta s-a dereglet unghiul de fuga sau alte posibile cauze cum au spus si ceilalti colegi vreo bucsa ceva sau poate ai dat intr-o groapa si ai strambat ceva pe acolo.
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
schimbat caseta de directie=obligatoriu facut geometrie
vibratii in timpul mersului= verificat cauciucuri(sa nu aiba galme) si echlibrat roti(toate 4)
toata treaba face cam 100 ron
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
am facut geometria
se pare ca am fuzeta stramba pe dreapta (cam vreo 3mm)
si de asta se pare ca face asa
Skip ads

  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
fuzeta stramba?3 mm?cine ti-a spus asta?Fuzeta poate avea uzura dar stramba ba ca ce doar e material gros si dur sa strambi fuzeta tre sa rupi masina si 3 mm nu i-ti dai seama
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
m-am exprimat gresit, sorry, jamba e stramba
nu ma prea pricep si nu tinusem minte exact termenul de jamba Very Happy
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce e aia o jamba?
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
jamba din cate imi amintesc eu ca mi-a zis ala la geometrie, e tot ansamblul care cuprinde amortizorul, cu discul de frana de la roata, etc...

Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
Skip ads

  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am cu un kadett e ,cel de la geometrie mi-a spus ca telescop si brat stramb(a gresit)masina a fost lovita ,remediata si la o groapa ceva mai mare a cedat si s-a torsionat de tre sa bag presa si sa-mi bat capu sa mai iasa din ea masina
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
mda.. nasol si la tine
eu cred ca o las asa si gata, poate in viitor o sa reusesc sa iau si eu o masina noua ca m-am cam saturat de vechituri. tot timpul numai probleme. trece una si vine imediat alta. plus sa nu mai zic de rugina..
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mai repar-o ca la una noua ai revizii care nu-s ieftine piese si consumabile tot pe acolo si manopera la asta e in lei la alta noua in euro si daca nu ai mecanic bun sa te tiii .
In final tot acolo ajungi si cu baba ca si cu mireasa doar ca ceva mai tarziu si mult mai ieftin
  • The_Black

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema daca ma puteti ajuta, am un kadett 13 benzina cutie automata la capul de planetara roata stanga era dus filetul si nu mai prindea piulitza, imi juca volanul destul de tare si tragea dreapta, am fost la un mecanic sa uitat si mia zis ca trebuie sa schimb capul de planetara, am cumparat unul nou noutz, am fost la el la schimbat, si mai rau ii acuma ca si inainte, imi joaca volanul la fel mi se scutura masina, trage dreapta un pic in schimb cand virez la dreapta imi joaca roata in ultimul hal, adika cel putin din masina asa se simte ca ii roata aia dar se scutura masina in ultimu hal parca se dezmembreaza toata, cand virez la stanga parca nu ar avea nimik totul e ok, nu stiu ce sa fac.

Am verificat presiunea in roti e egala, galme am verificat nu au cauciucurile, cand am fost acolo la mecanic masina era ridicata pe lift si am incercat sa vad daca mai are joc roata dupa schimb si nimik nici una dintre roti, eu nu stiu ce sa mai zic dar mie frica sa mai umblu asa cu ea sa nu se rupa ceva peacolo la directie intro curba
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Incearca intai o geometrie... Acolo o sa iti zica ei daca ai capetele de bara varza sau joc in caseta de directie...
Capetele de bara nu sunt scumpe si jocul in castea de directie se ia prin strangerea unei piulite cu forma ciudata de sub cutie... Orice mecanic poate face asta...
Bafta
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
problema poate veni tot de la caroserie mergi la geometrie
  • The_Black

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sincer nu stiu ce sa mai zic, am fost la mecanic iara astazi, mia desfacut planetara, capul de planetara e nou noutz, partea de la cutia de viteze are 3 rulmenti, unul era cazut, mia pus la loc acele alea si rulmentul, am plecat de la el si pe sosea nu facea la fel de tare ca inainte dar pe la 40-50 km/h scutura nu tare dar scutura si se simte, daca accelerez si trec de 70 - 80 nu se mai simte , nu stiu ce poate fi
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
echilibreaza rotile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR