Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai cam asta era ideea, cred...
ca a reusit sa treaca normele euro 2 cu catalizatorul scos(adica non euro?)
suna putin cam optimist...stiu..
Skip ads

  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Hordy a scris:Azi dimi cand m-am trezit mi-am luat nevasta adik masina si am iesit sa facem TIP-ul doarece expira in 13 martie. Azis si facut am mers cu ea la un service ce se ocupa de itp ... nu la RAR si asteptam sincer sa pic noxele deoarece catalizatorul e scos si in locul lui e o teava. Bieninteles egzista o cutie de catalizator sa unu se obeserve lipsa lui. Am toba finala o remus cu doua evacuari din inox. Pune masina la testul de noxe si ciudat masina nu scotea peste limita ba chgiar putin sub. Se uitra al aurat stramba din nas pune o carpa intruna din tevi si la fel gazele okei. Bineinteles am primit itpul pana in 2010.Acu nush cat a contat faptul ca am dat blana masinii vro 10 km pe centura oorasului inainte de a merge cu ea in service si cat nu. CErt e c se poate lua itp fara spaga si catalizator.
Daca credeti ca nu emrita postul il puteti sterge dar cred ca merita trucul cu incalzirea motorului pentru cei care nu-si permit un catalizator si recomand benzina de la petrom 95 fara plumb. Am dat o mcia atentie de 20 de lei unia care trebuia sa ma primeasca acolo doar cu programare acea atentie de 20 de lei a fost sa nu ma amane pe maine sa ma faca azi.



PE MASINA AM CATALIZATORUL SPART SCOS TOT DIN EL ... DECI NU AM CATALIZATOR FUNCTIONAL
La ITP mi s-au luat noxele pentru C20NE euro doi ... dar facand ce am scris mai sus nu au gasit gaze mari Razz
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
scuze....am comfundat detinatorul postului...... Embarassed
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@naniacostin asa imi parea ca ne cotrazicem.conform nr de omologare pe care il am in certificat motorul meu e noneuro cu toate ca e identic constructiv cu cele euro 2.cred ca diferenta o da anul de fabricatie si momentul cand a fost masina introdusa in tara.poate a mea a venit in tara cand nu erau norme euro,etc.nu stiu ce sa spun.
am vb cu un mecanic si teoretic greu ies noxele fara catalizator la euro 2.
am facut o gramada de itp la diferite masini,crede-ma ca am vazut o gramada de trucuri.cei de la itp scot si gaze euro 4 fara catalizator,ca sa nu mai spun ca unele din analizoare sunt duse rau la vale.dar asta e alta discutie.
eu postasem initial(incomplet recunosc) pt ca unii de la itp fac orice sa scoata o spaga bazandu-se pe necunostinta unora.atata tot.
era un topic la probleme tehnice cu un coleg din iasi care fusese respins pe motiv de gaze...si a pus rezultatul in topic l-am comparatat cu ce da in autodata si era totul in limite.ce sa mai inteleg din asta?omul deja cauta mecanic sa-i regleze masina.... Shocked
Skip ads

  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu am dat spaga ... nu stiam mecanicii ba mai mult ... se uitau urat la mine ca nam dat nik
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
stiu de topicul ala.si cu treaba asta am mai aflat ceva nou.ca c20ne e si non-euro.dar in cautarile tale ai gasit concret asta?sau doar romanii nostri ti-au facut masina din euro non-euro?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
sincer nu am mai dat peste alta din 89 cu motor c20ne.
ma gandesc ca norma euro 2 e din 96 parca.pana atunci nu s-a chinuit nimeni sa le caute de euro.poate a mea a fost in tara mai devreme.nu stiu ce sa cred.oricum tot aia e.deocamdata.daca pun astia imipozit in functie de norma de poluare atunci e de naspa.
oricum stii bine ca sunt si zxx care sunt euro trei.am citit pe forum.
cu baietii cei prea destepti de la rar orice e posibil.poate o calibra din 97 cu c20ne iese euro 3.
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
si a mea e non euro si e c20ne an '90 inmatriculata in RO in '98 adusa din germania si cei de la RAR la ultima verificare mi-au spus ca e non euro si pe deasupra nu au iesit nici gazele a trebuit sa dau spaga sa trec testul, si mentionez ca in catalizator nu a fost umblat nu se cunosc urme de sudura,loviturii sau alte chestii.(pe viitor o sa o fugaresc putin inainte sa fac ITP-u)
LE. am vazut pe autovit calibra euro 3,asa scria in anunt.deci e posibil.
dupa codul asta de omologare voi ce ziceti, e non euro?sau ...
ABPE1C1111I9306
Skip ads

  • svi
  • *
  • 8 mesaje
  • din 19 Jul 2008
  • Corsa 2000 b eco
  • Sibiu
  • svi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2000 b eco
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ma baieti dar voi vorbiti in romaneste, am corsa b 2000 edition pe brief scrie d ce euro spun astea ca e
spuneti repede ca ma ia la inima
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vezi codul motorului daca il ai in acte.
90% corsa b este euro 2.
  • svi
  • *
  • 8 mesaje
  • din 19 Jul 2008
  • Corsa 2000 b eco
  • Sibiu
  • svi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2000 b eco
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai e
wolosbf08y6108307
asta e nr la ,si cum se face sa vezi ce are?
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pentru cei ce au incertitudini in a stabili norma lor de poluare va sugerez 2 optiuni:

1. Vizita RAR si aflare norma poluare - taxa 30 ron
2. Email la toate reprezentantele Opel din Ro si din lume....cate email-uri gasiti....si intrebat...( la mine....am primit 2 raspunsuri foarte clare si amabile de la o reprezentanta din Ungaria unde mi s-a raspuns chiar in romana si unul de prin vestul tarii)
<logistica@rucom.ro>
"Buna ziua,


M-am interesat la Registrul Auto Roman, reprezentanta Dolj si am aflat
ca masina dumneavoastra are E2 si nicidecum E1.

Cu stima,

*******Usurelu Alexandru******"
si
CAC@hu.gm.com
"Stimate Domn "EU",


E-mailul Dumneavoastra datat 05.06.2008., adresat Centrului de Informatii Opel Kunden a fost trimis din oficiu Serviciului pentru Clienti al General Motors Southeast Europe, cu sediul in Ungaria.

Conform datelor noastre, autoturismul Opel Astra Classic F, serie sasiu W0Lxxxxxxxxxxxxx, echipat cu motorul X16XEL, corespunde normelor de emisie EURO 2.

Speram ca v-am putut fi de ajutor.


Cu respect,

Róbert Neszplák
Servicii Clienti
GM CEE "

... scuze daca fac intr-un fel reclama...dar informatiile lor mi-au usurat destul de mult somnul ...
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da.. am si eu o mica dilema.. am o vectra a din 95 1.8 , si seria motorului este .. citez "fara numar". stiu ca este euro 2, dar tipul motorului nema. exista un mod de verificare ?merci
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
AI C18NZ cod motor.euro2!
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
merci ca m-ai lumiat Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR