Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • buzlea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut!
Sunt fost proprietar de Kadett si ma gandesc la un upgrade. Sunt sigur ca e o problema care i-ar interesa pe mai multi: Poate cineva sa imi spuna CARE sunt modelele Opel (Model/an) dintre 2000-2002, cu motoare Euro 3 (adica, inmatriculabile in RO?
Sau, unde as putea gasi o lista, ceva, pe net - ca sa ma edific?
Multumesc mult!
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
cauta aici :
http://www.rarom.ro/
la: "cum fac sa..."
apoi la: "stabilesc incadrarea in normele de poluare...."
apoi la: "lista autoturismelor..."
  • buzlea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Esti un salvator! Este EXACT ce imi doream Very Happy

Cu adanca recunostinta, in speranta ca voi reusi sa fac upgrade-ul mentionat, promit ca voi bea o bere in cinstea ta.

Raman indatorat!
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1347
Skip ads

  • buzlea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Merci, Mikki - nu observasem thread-ul respectiv... Am gasit lista in documentul indicat de Virgil.
Mai trebuie doar sa gasesc acum care dintre masinile de pe lista au fost fabricate intre 2000-2002 (ca sa imi pot si permite "cumparatura" Smile))
Idei - cineva, ceva? Cum identific anul (scuze daca intreb aci despre inmuierea posmagilor, sper ca cineva are la indemana informatiile respective...)

Distinse plecaciuni (cu riscul de a ma repeta Wink
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Anul il identifici dupa nr. de identificare.
Vezi aici http://www.rarom.ro/an_fabr1.html
  • buzlea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2005

  • Mesaj Privat
... mai adaug o bere la lista de "datorii"! O meriti din plin! Very Happy
  • buzlea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2005

  • Mesaj Privat
... si cu toate astea, revin (sper ca nu obsedant): numarul de identificare e pe masina. Eu as avea nevoie sa stiu cam CE MODEL sa caut, de la Opel, fabricat intre 2000-2001, care sa fie Euro 3.

Adica, din lista RAR-ului, as vrea sa stiu cum pot gasi corespondenta dintre codul motorului (ex: Y17DT) si anul (anii) din care este masina:
ex: "ASTRA-G CARAVAN TDI Y17DT 1686 55 165 5H" (citat din tabel RAR). Intrebarea ar fi: in ce an s-a produs masian respectiva? cum pot afla?

Nu stiu daca am reusit sa fiu destul de clar... Merci oricum, informatia era utila in orice caz!

Oricum, din Germania voi trimite acea "Cerere de consultanta" la RAR ca sa imi confirme daca e ok (Euro 3) sau nu, dar e util sa stiu de la bun inceput CAM ce sa caut, nu-i asa?
Skip ads

  • buzlea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2005

  • Mesaj Privat
P.S.: Virgile, sper ca nu te superi ca m-am inspirat din signatura ta la problematizarea "studiului de caz". Faina masina, sa o ai sanatos si fericit!
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
pe tine, in prima faza, te intereseaza doar daca motorul respectiv este acceptat. pentru asta, studiezi lista.
masini cu acelasi motor se fabrica in decursul mai multor ani.
apoi, din linkul dat de mikki, cu anul fabricatiei, vezi daca vrei masina sau nu.
  • buzlea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Aham, 'nteles sa traiti!
Insa eu vroiam sa izolez, din acea lista, masinile cu motoare Euro 3 cu an de fabricatie intre 2000-2002, adica sa caut NUMAI respectivele modele.
Oricum, daca nu reusesc pana cand plec (peste vreo 3 saptamani), duc lista cu mine si ma orientez la fatza locului.
BTW, modelul pe care il ai tu, Virgile, s-a produs numai incepand cu 2002? Sau si mai devreme? Sau, stie cineva DIN CE AN incepand gasesc opeluri Euro 3? (preferabil Diesel, dar nu neaparat!)

Merci!
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu, masinile cu Euro 3 sunt dupa 2001, si mai sunt unele din 2000. asa ca eu zic sa incepi cautarile de la 2001 incoace.
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
corect asta....

cel mai bine indentifici putinile masini care nu sunt euro3 in intervalul 2000-2003. marea majoritate sunt.
  • buzlea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ihim.. pai pentru mine, perioada "fierbinte" e tocmai anul 2000! LOL
Ok, baieti, vedem ce iese. Va tin la curent, dupa ce ma intorc (cu sau fara...) Smile) Multumesc mult pentru amabilitate!
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ia lista cu tine si vezi exact unde stai. si io am facut la fel; tocmai m'am intors.
  • buzlea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Clar ca o iau cu mine! Pai daca acuma te-ai intors, ne povestesti un pic cum a fost pe acolo? cam ce ai cheltuit, ce ai adus? crezi ca ai avea un pic de timp pentru asta?
  • buzlea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2005

  • Mesaj Privat
PS: Thanatos, am vazut deja "bestiutza" din Galeria ta (banuiesc ca ea te-a adus inapoi, huh?), am vazut ceva cu 124.000 km, dar mai "incurajeaza-ma", pls, cu niste detalii: dotari, motor, anul, eventual pretul (daca nu te deranjeaza)... daca nu, cel putin cum iti ceream mai sus, daca ai putea face un "jurnal de cheltuieli", ce trebuie platit la fiecare faza et... sunt sigur ca multi ar fi interesati de asta, este, baieti???
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu am fost pt mine; am insotit un prieten. ce e in garajul meu, este masina personala si o am de ceva vreme.

in faza asta am cumprat o astra G N'Joy 1.6 08/2003 cam 30K. ceva frumos, pret 10999, luata cu 9650 dupa negocieri. pret din care recuperam TVA . am luat'o din "Bad Oeynhausen", nu departe de Hanovra, dar am batut toata regiunea intre Hanovra si Olanda sa vedem mai multe rezervari.

cheltuieli....

  • acte masina cca. 180
  • avion Constanta-Hanovra 129
  • benzina DK-Hanovra +retur + alergari prin zona cam 120€
  • pensiune + diverse cam 80-100


nu mai intru in detalii pt ca sunt deja multe posturi pe subiectul asta. dar iti spun cel mai important lucru de care ne'am lovit si noi. nu trebuie sa pleci de la dealer fara certificatul EUR1. noi abia acum, dupa o saptamana am rezolvat cu el si a fost trimis in tara cu DHL, dar daca mai intarzia o zi incepeau amenzi imense. asa ca trebuie sa sti exact de ai de facut, ca la fata locului e aglomeratie mare.
  • buzlea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ok, Thanatos, multumesc! Cam pe la vreo 500 de Euro socotisem si eu, ca idee, cheltuielile.
Despre Eur1, am mai fost avertizat, cunosc problema, dar multumesc pentru re-amintire!
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ce naiba e certificatul Eur1 ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR