Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
o dovada ca masina e facuta in europa pentru a nu plati taxe vamale
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
asa arata:






...fara el platesti ca si cum ar fi masina japoneza...ceva frumos!
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
vreau sa merg si eu in .de sa imi caut masina sapt viitoare. am alocat timp si bani, mai trebuie sa pun la punct cateva detalii.

cel mai spinos, drumul. cu ce as putea sa ajung in Germania fara sa iau bilet dus-intors: avion, autocar?
am gasit oferta cu vreo 200 eur dus-intors (in caz ca nu gasesc masina ma intorc tot cu autocarul) si mai iau in calcul varianta tren bucuresti-viena si de acolo tren spre Germania. ce parere aveti ?

azi-maine citesc toate thread-urile despre subj sa fiu pregatit Smile
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu am luat biletul de avion doar dus, Constanta-Hanovra, cu 129 euro. astia de la agentie au aranjat ceva in genul rezervarii biletului de intoarcere, adica au mai pus o fila "open" pentru intoarcere, dar neplatita si fara rezervare concreta, urmand sa-i sun eu in caz ca am nevoie. la plecare, la vama, a trebuit sa completez un formular pe proprie raspundere, si cam asta a fost.
parerea mea e ca mai bine iei trenul pana la constanta si de aici avionul (daca nu gasesti din bucuresti), decat variantele tale cu tren/autocar.
Skip ads

  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
o sa ma interesez si de avion. cred ca mai greu o sa fie cu deplasarea acolo de la un dealer la altul, cred ca te costa de te rupe.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
am luat bilete dus-intors la tren: 5.2 mil / pers, cls a 2-a. Schimbare la Budapesta si loc la cuseta pana in Munchen. durata 24h.

daca nu gasesc masina in 3 zile ma intorc frumos cu trenul ( doar am bilete dus-intors Laughing ) si raman cu "distractia".


acum cateva intrebari:

1. ce tre sa imi dea de acolo?
act de export, certificat eur1, carte verde, numere zoll. cartea verde unde/cat e valabila?

2. ce taxe se mai platesc pe la vama, taxe de drum ?

3. in cat timp si unde se face inregistrarea tranzitului (conteaza resedinta?)
de unde recuperez tva-ul daca e cazul? iti trimit ei cand le trimiti actele?


stiu ca exista mai multe posturi pe tema asta, le-am citit, as vrea totusi o confirmare sau completare de la cei care au mai fost. multumesc.
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
super tare, te invidiez Very Happy ; oricum, parerea mea e ca trebuia sa spui aici pe forum din timp, eu mi-as fi facut drum prin germania daca plateai tu motorina la un vw lupo (si ar fi costat tot in jur de vro 5 milioane cred) Very Happy

anyway, data viitoare Smile

acum raspunsuri!

1. iti trebuie exact ce ai spus tu, cu precizarea ca dealerul ar trebuie sa iti dea un "lieferantaneklerung" (ortografia mea in germania lasa mult de dorit ) Very Happy, care e de fapt un raspuns prin fax de la fabrica in care s-a facut masina si care atesta acest lucru -- ai nevoie neaparat de el pentru vama, unde te vei duce impreuna cu certificatul EUR1 completat de dealer, iar vamesii iti vor pune stampila, datorita caruia certificatul are valoare Smile.

Sa fii atent cu EUR1, pentru ca ei te lasa sa iesi din tara/UE si fara el, iar dealerul, daca nu e obisnuit sa faca export, s-ar putea sa nu stie despre acest act (eu am patit asa o data si a fost urat).

Cartea verde are valabilitate minim 2 saptamani am impresia.

2. Taxe de drum vei plati in Austria, si in Ungaria (scrie mare peste tot Matrica/Vignette). Se cumpara din orice benzinarie si te costa 7 euro in Austria si vro 7.5 in Ungaria). In Austria sunt valabile minim 10 zile, in Ungaria minim 4.

La intrarea in tara, ti se va spune acolo ce trebuie sa faci, ideea e ca va trebui sa lasi masina in vama si sa mergi 20-50 de metrii pe jos pana la un comisionar vamal care iti va face Declaratia primara de export (care e obligatorie) si te va trimite la vama din judetul tau, sau daca esti din Bucuresti, la una care ti-o alegi tu. Asta te costa in functie de vama care o ai de platit, intre 1mil si 2milioane. N-am auzit inca pe nimeni sa dea mai mult de 2 milioane.


3a.Tot aici, la intrarea in tara, dupa ce ai fost la comisionarul vamal, trebuie sa ai pregatit 20 de euro spaga pentru vamesi, daca nu ii ai, sunt doua variante -- ori stai si astepti multe ore, ori nu iti aproba tranzitul vamal maxim,adica 8 zile, in schimb te poate pune sa te grabesti si sa platesti vama in maxim 3 zile de la intrarea in tara.

3b.Iar pentru TVA, ai vro cateva variante. Una ar fi sa ti-l vireze ei in cont, dar pentru asta trebuie sa ai mare incerdere in ei, deoarece trebuie sa le trimiti acte in original, iar daca e firma mica... nu stii niciodata (prin banca dureaza vro cateva saptamani).

Alta varianta ar fi, ca atunci cand cumperi masina sa mergi cu un prieten neamt de incredere si sa lasi o imputernicire la parc cum ca poate prietenul sa iti ridice TVAul.

Cea mai sigura, dar nu neaparat cea mai convenabila, e sa iti faci o excursie pe acolo si sa il ridici personal.

MARE ATENTIE CU DECLARATIA DE EXPORT : acum de cand s-a extins UE, nu e chiar atat de grav, DAR trebuie sa tii minte neaparat ca la iesirea din UE, adica in zona libera dintre Ungaria si Romania, e imediat pe stanga o cosmelie si cu o parcare mica acoperita, unde trebuie sa mergi cu DECLARATIA DE EXPORT, pentru ca sa iti puna stampila cum ca ai iesit din UE. ////// TOATE ASTEA DOAR IN CAZUL IN CARE AI DE RECUPERAT TVA
-----------------

Vama presupun ca stii in functie de ce se plateste. Restul oricum le faci dupa ce te intorci, asa ca bafta la cautat, si mai vorbim cand vii!

Daca totusi mai ai intrebari, nu ezita. Iar daca acolo ai probleme mari cu ceva anume, numarul meu de telefon e 0744781530 - ma suni si te ajut cum pot.

Ca un sfat prietenesc, in Munchen nu ai sa gasesti masini ieftine in veci, in afara de BMWuri, care oricum sunt scumpe. Am fost acum vrun an sa cautam o masina, a fost singura oara cand ne-am intors cu mana goala, si am fost de 5 ori Smile.
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Sa fiu al naibii, doar acum am citit restu topicului Very Happy

Io man, Smile , trebuia sa faci un topic separat.

Prietena mea ma tot bate la cap sa mergem pana la Viena la cumparaturi, cu masina ei, dar cum sunt intr-o perioada mai plina de cheltuieli, tot incerc sa mai aman.

Dar daca veneai si tu, atunci cu siguranta cu totii ieseam mult mai ieftin si mai bine. Si acum nu ca vreau sa te oftic si pe tine Very Happy , dar acolo va fi iad fara masina.

Cazare ai? Daca nu ai, hai sa ne intalnim sa iti dau eu o brosura de la ETAP (mi se pare cele mai ieftine) (40-50 euro pentru 2 persoane, dar intra si 3).
Skip ads

  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
beton. imi listez topicul si-l iau cu mine sa-l citesc in seara asta.

intr-adevar e mare pacat ca eu oricum merg cu prietena si cheltuielile sunt duble dar vor intra in pretul masinii Very Happy era super de mers cu o masina, plateam tot drumul, ca tot ieseam muuult mai ieftin. (asa am dat deja 10.5 mil pe tren)

cazare ar fi la niste cunostinte de langa munchen/landau, dar daca o sa fie de mers prin nord s-ar putea sa cautam un hotel/pensiune neaparat cu frushtuck (cum s-o scrie). ideea e ca daca nu ma incadrez in preferinte/bani nu iau si ramane vacanta.

daca poti sa-mi dai si niste info despre cazarea aia ar fi nemaipomenit. cu drumul intre orase si mai ales prin orase sper sa ne ajute cu informatii cunostintele din germania. eu am fost in munchen in 2000 si stiu ca au o gramada de "oferte" la trenuri, avantajoase pentru mai multe persoane, mai multe drumuri, etc. pacat totusi ca nu o sa vad f. multe autohaus-uri probabil.

merci de incurajari Very Happy
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Radule ... fa si tu un scan/poza la brosura aia, si posteaz-o ... crezi ca nu mai au si altzii nevoie de ea ? Rolling Eyes
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
8IMISTIQ a scris:dealerul ar trebuie sa iti dea un "lieferantaneklerung" (ortografia mea in germania lasa mult de dorit ) Very Happy, care e de fapt un raspuns prin fax de la fabrica in care s-a facut masina si care atesta acest lucru - ai nevoie neaparat de el pentru vama, unde te vei duce impreuna cu certificatul EUR1 completat de dealer, iar vamesii iti vor pune stampila, datorita caruia certificatul are valoare

te contrazic un pic aici. e suficient ca adam opel ag - reprezentanta, sa trimita lieferanten-ul la parc, iar acesta completeaza eur1-ul pe baza lui, iar la zoll ti-l stamplieaza. cel putin asa a fost la mine, la ambele masini.
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@ lol VectraDTI Smile pai daca il trimite la parc, si tu iei masina de la parc, de ce sa nu iei si faxul de la parc?Smile

Eu stiu ca si la vama m-am dus cu faxul ala 100%. Acum intr-adevar nu stiu daca era nevoie Smile, dar de obicei e bine sa le ai pe toate, pentru ca oricum e chestie de 5 secunde pana ii spui dealerului "give me the fucking liferantungagaga ca si asa keine folosintza for you" si apoi "danke" Laughing Totusi eu cred ca ai nevoie de el neaparat la vama (desigur la vama de care apartine dealerul tau, nu la punctul de frontiera).


@kata, ce naiba, ma stii egoist din fire, ce-i al meu e doar al meu Very Happy Very Happy Very Happy lol acum serios vorbind, nu e chiar brosura, e un minicatalog editat de Etap, cu 192 de pagini Very Happy e mult mai usor sa cauti www.etap.com si gasesti exact aceleasi lucruri. Catalogul e practic daca esti prin Germania, te prinde noaptea si vrei hotel. Very Happy Iar daca ti-l doresti tare, ti-l fac cadou Very Happy, am 2 in plus.

@io despre trenuri chiar nu stiu nimic, dar inca o data iti spun, in Munchen sunt slabe sanse sa gasesti Opel la pret bun. BMWuri gasesti pentru ca sunt super multe si astfel mai sunt cateva cu preturi bune. Altfel vorbind, e o regiune foarte scumpa din punctu meu de vedere. Iar daca vrei catalogul ala, da-mi un telefon si ne intalnim sa ti-l dau, chiar nu e nici o problema, imi face placere sa te pot ajuta la o chestie de genu asta. Mai putin imi place sa mut vagoane, dar fac si aia pentru forumisti Very Happy Very Happy Very Happy

Asta nu trebuie neaparat sa te sperie, deoarece in regiuni apropiate (adica in vro 200-300 de km SIGUR), gasesti masini la preturi bune. Totul e sa ai cum sa ajungi la ele, pentru ca si cu masina e uneori complicat, mai ales cand e vrun satuc cu 7 "cartiere" aflate la 3 km distanta unu de altul, si in indicatii iti spune doar strada. Very Happy

So pentru catalog, suna-ma, daca nu iti trebuie, atunci SUCCES inca o data, si in caz ca Doamne Fereste ai vro problema acolo, da un sms si iti raspund tot asa. E cel mai convenabil, costa vro 15-20 de centi sa il trimiti, si gratis sa il primesti Laughing
Skip ads

  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@VectraDTI man Very Happy , ca trimite dealerul faxul la fabrica, sau ca il trimite reprezentanta Opel e cam acelasi lucru, in functie de aranjamentele lor, alegi varianta cea mai rapida. Very Happy

Oricum m-am autosesizat si am ajuns la concluzia ca exprimarea mea lasa de dorit. Mai intai cu liefrenagatatan si apoi cu brosura Laughing

@kata, pentru ca am incercat sa adorm si mi-a fost imposibil gandindu-ma ca te-as putea dezamagi Laughing Laughing Laughing , am facut ce m-ai sfatuit si anume i-am facut brosurii almanah Smile o poza. Laughing Laughing


  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
@8imistiQ : esti tare .... tzacanit ... poze pe fiecare pagina, sau scanata fiecare pagina, facut un fisier PDF, si upload-at pe Gmail .... e ? ce zici de ideea asta ? sau ... nu esti in stare ?

P.S. > asta doar daca vrei .... nu te obliga nimeni sa faci ce nu vrei ... dar s-ar putea sa-tzi gaseshti masina ... prin Rep Modova Wink
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@kata, nu prea ma incanta, Laughing pentru ca exista deja www.etap.com care e actualizat periodic; etap deschide o gramada de hoteluri noi in fiecare an, so e bine sa ai ultimele liste.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
din nou pe net... tocmai m-am intors din germania cu o masina si ceva peripetii. despre peripetii o sa scriu cand o sa am mai mult timp, deocamdata am foarte mult de alergat.

ce pot sa spun deocamdata e ca n-am gasit un astra 2.0 DTI 101 cai, 5 usi cum vroiam si am venit cu un golf 4 TDI 90 cai, variant. si aici vreau sa intaresc cele spuse de 8IMISTIQ si de ceilalti care au mai scris pe forum despre subiect:
e foarte greu sa te misti fara masina in Germania si in sud sunt foarte scumpe!! de asemenea mergeti pe cel putin 2-3 rezervari ca neamtul se tine de cuvant si nu o da. mai mult decat atat, socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de la targ asa ca 500-1000 eur de rezerva sunt necesari.
niste exemple: tren 2 pers munchen - stuttgart ( ~200 km ) e 90 E, munchen - berlin 2 pers ( ~ 500 km ) e vreo 200 E. din fericire eu stiam cat de cat despre transportul in comun in munchen ca am mai fost in 2000 si noi ne-am descurcat destul de ieftin in stuttgart. am fost la niste autohausuri langa munchen, preturi enorme, trebuie sa cauti mult ca nemtii au un principiu, masina care sta prea mult ( 2-3 luni ) papa bani ca locul de "cazare" costa asa ca lasa din pret. si am vazut f. multe masini cu 20-30 mii km la vanzare la preturi peste 10 mii.

acu am 2 lucruri de facut pt a plati vama: de tradus contractul de vanzare-cumparare si cartea de identitate a masinii ( Fahrzeugbrief ) in romana.

Asadar, daca stie cineva unde as putea sa le traduc in bucuresti si eventual cat din ele, pls advise.
De asemenea, nu a povestit nimeni ce e de facut de la intrarea in tara pana cand masina e inmatriculata definitiv. ar fi foarte util celor care sunt sau vor fi in situatia mea.
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Inca o data, sa o stapanesti sanatos Very Happy.

De tradus poti sa le traduci oriunde scrie traduceri, eu in Bucuresti le-am tradus langa gara la un domn (acolo m-a trimis primul notar care mi-a iesit in cale) neamt si simpatic.

Ei cam stiu ce trebuie sa faca, asa ca nu trebuie sa iti faci griji.

Urmeaza prima vizita la RAR, care iti certifica ca masina nu e furata si mai ales ca are EURO3 sau chiar EURO4, asta ca sa iti poata calcula cei de la vama suma care trebuie sa o platesti.

Apoi vama. Si apoi RAR-ul. Sper ca te-ai programat deja la RAR (ar fi fost bine sa te programezi dinainte sa pleci chiar), pentru ca altfel te vor programa poate peste o luna si ceva cand iti expira toate numerele (si nemtesti si rosii). Bineinteles, daca stii pe cineva, e de pe o zi pe alta.

Si dupa RAR, dupa ce ai cartea de identitate a masinii, urmeaza politia, dar mai intai fa-le pe restu si apoi detaliem si ce iti trebuie la politie Very Happy.

BAFTA!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu cume mai rentabil din RO, dar din FR in GER la "cumparaturi" se merge cu o masina (si se revine cu doua, daca e cazul...)
Cu 2 soferi, evident... Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR