Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ati rezolvat buba cu fugitul de fund al masinii....? Stiti voi, cand dau cu spatele in guri de canalizare de pe sosea fuge de fud in directia respectiva. Bucsile bara stabilizatoare noi, bratele spate noi, amortizoarele au o jumate de an. Totiimi zic ca amortizoarele s-au dus. La viteza mare si drum denivelat, senzatie mare de instabilitate si topaie rau pe sosea, si se simte la mers pe drum prost cum fuge de fund, se dezechilibreaza masina. La balansul pe loc al masinii nu par a fi duse...
Dati-mi un sfat va rog
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut, nu stiu cum e la Vectra C spatele insa la Vectra B eu am schimbat bucsele pe care le vei vedea in pozele atasate:

sunt 4 astfel de bucse
la fel, 4 astfel de bucse
astea sunt cele 2 bucse de la prinderea bratelor in caroserie.

La tine pot fi diferite ca forma, nu stiu exact...

Acelasi lucru il facea si masina mea, fugea de fund la denivelari mai mari si nu avea stabilitate la viteza. La mine s-a rezolvat doar cu cele de mai sus insa cauze pot fi mai multe, telescoape si ma refer la toate 4 si chiar jocuri la bucse in partea fatza, cunosc persoane care nu au scapat de aceasta instabilitate decat schimband si bucsele pe fatza. Mai asteapta raspunsuri ... Numai bine !
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu mai da cu spatele in canale! Very Happy
masina este f grea si are suspensie independenta pe toate rotile...de aici: "citeste"toate denivelarile drumului si sistemul de suspensie incearca sa tina masina cat mai dreapta.
de asemenea, tendinta amortizoarelor este sa se intareasca,mai ales cand se ruleaza pe un drum prost(valurit) de aici disconfortul.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@mark: cat te-au costat toate bucsele? Si pe B-ul meu tot asa imi face spatele si am crezut initial ca e de la cauciucuri ca sunt prea moi. Telescoapele sunt bune, inca, dar ma intereseaza doar pretul bucselor. Multumesc!
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daci a scris:@mark: cat te-au costat toate bucsele? Si pe B-ul meu tot asa imi face spatele si am crezut initial ca e de la cauciucuri ca sunt prea moi. Telescoapele sunt bune, inca, dar ma intereseaza doar pretul bucselor. Multumesc!


Eu nu locuiesc in Romania deci nu stiu cam cat te-ar costa pe tine, ca sa vezi ce am schimbat si cat m-a costat in Austria da un click aici. Ca sa-ti faci o idee de preturi, ori le cauti pe Auto A ori numai la magazinele de specialitate.
Numai bine!
  • vectra_turbata

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
problema cu fugitul spatelui o simt si eu mai nou... de fiecare data cand dau intr-o groapa mai mica sau mai mare, fuge spatele masinii stanga-dreapta si se aude si un pocanit (cred ca pocanitul ala este de la faptul ca la pragul de pe dreapta au iesit 2 bulbi de prindere si cred ca bate in caroserie... cred si sper!). am fost la augsburg, ca tot mi-am facut revizia si ei au spus ca totul este in ordine ca nu e nimic de schimbat. voi ce parere aveti?
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
azi dupa amiaza ma duc la o verificare si eu...si va spun dupa ce s-a constatat....
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am schimbat toate cauciucurile si partial s-a rezolvat problema. Zic "partial" ca nu mai fuge spatele chiar ca inainte. Aveam cauciucuri de iarna si mi-am pus de vara. Azi merg la mecanic din nou sa mai verifice o data bucsele si suspensia, ca ori inca mai fuge ori am eu doar impresia. Va tin si eu la curent cu rezultatele mele.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am fost la mecanic si nu e problema cu bucsele. Trebuie sa schimb telescoapele pe spate. Mi-a zis mecanicul ca multa viata nu mai au, deci ar fi indicat sa le schimb. A condus masina si el si a zis ca e numai din telescoape ca nu prea fuge spatele numai pe denivelari si la frane puternice si virat stanga-dreapta e controlabila si pastreaza traseul, asta dupa ce a ridicat-o si verificat-o.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat si telescoapele pe spate si e mai stabila. Nu mai fuge spatele la curbe si nici pe canale.
  • denirotoy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2008

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am observat si eu . am schimbat brate ,bielete ,bucse bara stabilizatoare si tot la fel e . pe fata nu mai spun ca scartie ca toti dracii .
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sfat:Nu mai schimbati dupa ureche Amortizoarele ! La orice stand de verificare ITP contra sumei de 20-30 ron se pot verifica amortizoarele.Se schimba numai in cazul in care procentul de absortie si de contact este sub 75%. Daca amortizoarele sunt ok cautati probema in restul subansamblului.

Deasemenea va recomand bucsaraia de powerflex http://www.powerflex.co.uk/ din poliuretan chiar daca e mai scumpa rezista mult mai mult timp pe ,,aratura" din romania.
Firma e din marea britanie deci nu ma acuzati de reclama ca nu am nici o legatura nici cu ea si nici cu importatorul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR