Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Se pare ca motorul meu a cam murit de tot... Pentru cine nu stie cum : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=2377

Dupa ce am lustruit cilindrii am observat niste fisuri pe suprafata cilindrilor. Ele sunt orizontale de lungime intre 1 si 2 cm exact pe lateralele cilindrilor (unde erau depunerile). Cil 2 are pe ambele parti, iar cil 3 are pe partea stanga.
Intrebari :

1) Este posibil sa intre apa prin fisurile din cilindrii? lungimea lor e maricica, dar latimea, deabia se observa cu ochiul liber.. O sa fac si niste poze.. A facut taica-miu un test cu lichide penetrante (rosu si alb) si rosul a iesit prin alb in zona fisurilor...

2) Pentru a repara fisurile, am vbit cu unii din Pl care cica se ocupa cu asa ceva si se alezeaza blocul si se baga camasi. Stie cineva ceva despre aceasta alternativa ? Cat de fiabila e ? Cat tine un motor cu asa ceva ?

3) Fac apel la membrii care vor si pot sa ma ajute, sa posteze in topicul li arturro cu privire la locatii de dezmembrari, sau sa sune la dezmembrari pentru un motor intreg 2.0 Diesel (orice model X20DTL, X20DTH, Y20DTH)... Daca oferta e destul de buna poate cumpar alt motor...

Daca nu gasesc un motor 2.0 Diesel, se pot monta si alte motoare pe masina ? Gen benzina ? Ce implica montarea de exemplu a unui C20NE pe Vectra mea ? Cum ramane cu frana, abs-ul, vacuum-urile, recirculare, etc ?

In momentul asta am 3 alternative.. A) O pun la loc cu alta garnitura si ma rog sa mearga si o marit... B) Ma chinui sa fac motorul asta sa mearga iar... C) Iau alt motor


Rapesc 5 minute din timpul fiecaruia sa sune la o dezmembrare care stie sa intrebe despre bloc motor sau motor intreg 2.0 Diesel si sa posteze aici ce s-a gasit... sau macar un post in topicul : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=2553 cu numarul de tel al sit-ului de dezmembrari.

Multumesc
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am primit o oferta de la dezmembrari din Ploiesti:

Motor : X20DTL
-Bloc motor 500 E
-Tot motorul - pompa injectie - 1500E

Astept oferte mai bune...
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
chiar nu-l mai poti face pe al tau? Sad
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu vreau din tot sufletul sa-l fac.. dar de 2 saptamani stau cu el ba montat ba desfacut... L-am desfacut de 3 ori... si cand am vazut si fisurile alea... m-am dezunflat rau...

Dupa ce ca e foarte foarte foarte rau dupa 2 ani de condus in fiecare zi, sa nu mai am masina, mai pierd si timpul cu ea si nici nu mai fac bani... Sunt in urma si cu lucru si cu facultatea...

De-asta intreb si eu pe forumuri.. daca mai am ce sa-i fac.. daca mai stie cineva vreo solutie ca eu m-am cam saturat..
Skip ads

  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
uita-te la partea buna: asa devii expert in motoare de vectra b si daca ai sa cumperi stii ce sa iei.

bafta!
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Mi-am dat seama de lucru asta... dar totusi tot ramane timpul + banii pierduti + multi nervi Smile

On Topic : Chiar nu stie nimeni despre cum se face un transplant de motor la masina mea ?
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Vand bloc motor + chiuloasa tip ISUZU pt opel vectra modele cu motor de ISUZU 1.7 TD ! in stare exceptionala.....!! la doar 500 euro..!!
Cristi Marian Telefon: 0745017443sau0721662487

Dezmembrez Opel Astra 2.0 DTI, 2002, accidentat, 0744- 539210.
Judeþ: Galaþi, România
Mobil: 0744- 539210
E-mail: madalina_drumaru@yahoo.com

Opel Astra 2001 Diesel
Vand: inmatriculata,avariata fata si spate cu multiple piese in stare buna
Telefon 0240510171
Mobil 0741369978
E-mail casian-mariana2000.yahoo.com
Oras Tulcea
Judet Tulcea
Pret 2500 euro
Data inscrierii 2005-05-07

Opel Astra 2000 Turbo Diesel
Vand: avariata fata si lateral stanga, disponibile fotografii la cerere
Telefon
Mobil 0788296136
E-mail iionut@zappmobile.ro
Oras constanta
Judet Constanta
Pret 3000 euro
Data inscrierii 2005-04-26

Opel Vectra-B 2001 Turbo Diesel
Vand: lovita lateral, 40 % avarie...
Telefon
Mobil 0722666855
E-mail rebel_ayy@yahoo.com
Oras
Judet Constanta
Pret 5000
Data inscrierii 2005-04-08

BAFTA !
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am dat si eu peste anunturile alea pe net, dar ei isi vand masina cu totul. Am trimis mailuri la toti dar ma indoiesc de faptul ca ar vine doar motorul, sau chiar doar blocul motor..

Oricum merci mult pt interes Wink
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
am raspuns aici https://www.clubopel.com/vie...sc&highlight=
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
partea cu camasile e destul de fiabila. dupa parerea mea e mult mai buna ideea decat sa cumperi bloc S.H. deoarece acela are deja o ovalitate creata dupa pistoanele si segmentii respectivi si o sa-ti pape ulei destul de mult si repede. asta ca sa nu mai vb de faptul ca segmentii se duc mult mai repede. camasile se fac din materiale de f buna calitate (in 90% din cazuri sunt mai rezistente decat materialul din care e confectionat blocul) si motorul o sa fie practic ca nou, daca-i bagi si un set de segmenti noi. problema va fi doar ca trebuie rodaj de aproape 7k km.
eu, in locul tau, nici nu as mai sta pe ganduri: de ce sa iau un motor obosit (SH), cand, mult mai iesftin, imi fac motorul ca nou.
BAFTA!
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
radu, ai mai intalnit astfel de procedeu la motor cat decat similar ? Nu vorbesc de motoarele masive vechi unde se putea face lejer operatia asta. Blocul meu are peretii f subtiri, si nu stiu cat de bine se fixeaza camasile.

Spune-mi si mie cat de groase sunt camasile, daca se mai face transferul de caldura bine intre camasi si bloc si alte lucruri cat decat importante.

Multumesc pt raspuns
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Slick, stai linistit tata, e super ok alezarea blocului motor.

Eu am mai intrebat mecanici de-a lungul timpului si din cate am vazut ei recomanda alezarea si in cazul in care motorul este doar uzat, ce sa mai vorbim de chestii cum ai tu...

Parerea mea este sa nu mai stai pe ganduri si sa il duci la alezat, si ai rezolvat problema.

Dar ia zii, pistoanele sunt in regula? Segmentii oricum va trebui sa ii schimbi, dar daca pistoanele sunt deformate sau ciupite, atunci n-ai facut nimic.

btw, te-am sunat acum cateva zile, eram in Ploiesti vroiam sa iti fac o vizita. Very Happy
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Probabil eram cu mainile in motor... si de-aia n-am raspuns...

Problema mai e ca nu stiu 100% sigur ca chiulasa a scapat fara fisuri... daca blocul e in halu asta...

Pistoanele nu stiu cum arata ca nu le-am desfacut. O sa le desfac sa ma uit la ele... Ciupite sigur sunt din moment ce s-au depus pe cilindrii, dar nu sti cu ce ar influenta asta cu ceva atata timp cat segmentii isi fac treaba...

Are cineva si niste preturi la alezat + bucsat motor ?
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
procedeul asta se foloseste la masinile de raliu si VTM din toate tarile si crede-ma ca daca merge la ei, merge si la tine. transferul de caldura se face la fel. eu am avut 3 espero la firma (unul il mai am si acum) cu blocul alezat si cu camasi. unul dintre ele avea pe bord 50k Km, dar daduse counterul peste cap, deci un milion 50k km si de vre-o 250k avea blocul alezat si inca mai mergea destul de bine.
in orice caz, daca faci chestia asta, practic vei avea cilindrii noi, ca cei din fabrica => ai nevoie de segmenti NOI si de RODAJ.
cat despre preturi nu am nici o idee
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Povestile tale cu kilometrajul sunt... vanatoresti Wink
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
chiar nu sunt. as vrea sa pot sa-ti demonstrez si cred ca am si cum:
o sa-ti pozes bordul de la actuala masina a maica-mii sa vezi cati km are si, langa ea am sa-ti pozes si certificatul de inmatriculare sa vezi cum intr-un an se pot face peste 300k km. cu espero acela a mers mai bine de 4 ani si a schimbat 3 soferi asa ca...
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
uite unul din ploiesti:

orice piesa OPEL ASTRA 1,7dti. 2002,euro 3
orice piesa opel astra 1,7 dti ,2002,euro3, jante mg - 2005-04-15
Contact
Numele: adi
Localitate: ploiesti
Judet: Prahova
Telefon: 0721064789

anuntul: Vand motor Opel Vectra 1,6;1,8;2,0 Opel Astra 1,4;1,6,Opel Corsa-400E NOU!!! PIESE AUTO DIN DEZMEMBRARI IMPORT GERMANIA -RENAULT- FORD- OPEL- Inclusiv elemente de caroserie + accesorii Str. Iriceanu, Nr. 11, Sector 4 ( intersectia Oltenitei cu Iriceanu-langa Motoare Diesel

--------------------------------------------------------------------------------
Contact: | Tel.: 0722723509 |
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
radu a scris:chiar nu sunt. as vrea sa pot sa-ti demonstrez si cred ca am si cum:
o sa-ti pozes bordul de la actuala masina a maica-mii sa vezi cati km are si, langa ea am sa-ti pozes si certificatul de inmatriculare sa vezi cum intr-un an se pot face peste 300k km. cu espero acela a mers mai bine de 4 ani si a schimbat 3 soferi asa ca...

*
Nu zau, 1000 de km pe zi, nici un sofer de taxi dintr-o mare metropola nu face asa ceva, chiar cei care merg in 2 schimburi (60-70 k pe an = taxi parizian...) Asa ca la-o balta...
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@sorin si radu- incetati.....nu e cazul sa va certati.... Laughing
Omul vrea doar sa afle cum e mai bine sa isi faca masina... Neutral

Continuati aici https://www.clubopel.com/vie...;highlight=taifas ...chiar sunt curios cum a ramas..... Mr. Green Mr. Green Mr. Green
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
poate ca exista zile cu 50 km si altele cu 6000 km(craiova, timisoara, viena, torino, milano si retur- in numai 3 zile).
apropo, jumatate din firma are sediul in constanta, iar acolo se merge cel putin de 3 ori pe saptamana(inclusiv sambata).
craiova - constanta = 505 Km, cu retur sunt 1010 km.
plus ca se pleaca f des in germania, italia, austria si olanda unde inca avem parteneri si piatza de desfacere si nu tot deauna se pleaca cu avionul, mai ales daca sunt f multe drumuri de facut pe acolo.
tot nu crezi ca se fac usor 1mil de km in 4 ani??

dar, nu ma intereseaza ce crezi tu, care, probabil, faci 100 km pe an si aia la 50 km/h, asa ca
numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR