Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
salutare!
ma intereseaza si pe mine cum este drumul bacau-piatra neamt-ceahlau durau. am sanse sa raman inzapezit p-acolo? are gropi?
multumesc
Skip ads

  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:salutare!
ma intereseaza si pe mine cum este drumul bacau-piatra neamt-ceahlau durau. am sanse sa raman inzapezit p-acolo? are gropi?
multumesc

Din Bacau in Bicaz este ok. Dupa Bicaz probabil ca o sa o iei spre Poiana Largului pentru a ajunge la Durau, drumul nu e la fel de bun ca si pana in Bicaz, dar e acceptabil. In ceea ce priveste sansa de a ramane inzapezit, daca ai cauciucuri de iarna nu cred ca o sa fie probleme, cu toate ca intr-o zona ca aia sunt sanse sa ninga destul de puternic.
  • sanjuro

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Acum 6 ore ningea ca in povestile lui Andersen, cu sanse mari sa sa depuna, ptr ca afara erau 0,5 grade, drumul e curat, si utilaje pregatite ptr curatarea carosabilului, din ce spun cei de pe la consiliile locale.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
multumesc, pentru informatii. inca ceva, cam cat timp se face din bacau pana in durau mergand asa mai incet in curbe ca fiul meu are rau de masina?
Skip ads

  • romy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: GT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva care e cel mai scut drum pana la Nadlac.....pe Deva sau pe Severin? Arrow
  • mistreanu dan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2000 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Am si eu o intrebare, care poate s-a mai pus, insa caut niste raspunsuri cat mai recente. Stie cineva care este cel mai bun traseu iasi - oradea? A facut cineva acest traseu recent? Daca da, as fi foarte recunoscator pt sfaturi. Multumesc
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, cu bucurie in suflet ma pregatesc sa-mi vizitez parintii (locuiesc in Craiova) insa cu groaza ma gandesc la drumul pe care trebuie sa-l parcurg. Anul trecut in vara, am facut Viena - Arad (510 km) in 5 ore, bucata asta nu e o problema. Groaza ma apuca insa de la Timisoara la Turnu Severin Crying or Very sad, vara trecuta, am parcurs 350 km in 9 ore, Lugoj - Turnu Severin (150 km), drum european E70, parcurs numai in vitezele 1 si 2, un infern, 40°C, asfaltul scos, ramas numai pamant si niste pietroaie de abia tineam volanul in mana, credeti-ma ca am terminat bucsaraia, praf de nu vedeam la 10 m in fata. Stie cineva cum se prezinta acest traseu acum, s-au terminat lucrarile sau tot asa prost se circula?

Arad-Timisoara-Lugoj-Turnu Severin-Craiova e o varianta, cea mai scurta dar si cea mai proasta cred.
Cineva mi-a recomandat varianta Arad-Deva-Sibiu-Rm.Valcea-Craiova, mai lung drumul (cca 100 km in plus) dar conditii normale de mers fara sa rupi masina.

Voi ce ziceti? Va rog ajutati-ma in problema asta. Merci frumos.
  • goganfelix

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pt. Mark : Drumul l-au asfaltat pe unele parti si l-au descoperit in altele(off-road), plus ca in portiunea Domasnea-Piatra Scrisa ai toate sansele sa ramai fara roti(fara viteza ca am patit-o), sunt niste cratere imense din care nu ai ce alege sa ocolesti. Iti recomand ruta: Timisoara- Resita sau Moravita(in functie de care ruta o cunosti mai bine) - Bozovici - Baile Herculane. Ocolesti in jur de 60km
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vine concediul, vreau sa fac un traseu prin tara si as avea nevoie de cateva informatii despre unele tronsoane de drumuri dar si despre zone de campare; asadar as vrea sa stiu :
-cum se prezinta drumul de la Sebes spre Oasa si mai departe spre Obarsia Lotrului, e adevarat ca a fost refacut? sunt zone de campare in preajma lacului Oasa si a cabanei cu acelasi nume?
-in zona statiunii Paltinis (Sibiu) exista camping?
-cum mai este drumul dintre Garda si Scarisoara? (acum vreo 5 ani era distrus) .Daca e rau, ce alte mijloace de transport sunt pana la ghetar? (cred ca doar carute, IMS-uri, ARO)
-daca exista vreo zona in care se poate pune cortul in acest areal, sau ce pensiuni recomandati;
-cum este starea drumului Gilau-Marisel-Belis Fantanele?

Multumesc.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Nu cunosc cum sunt drumurile acestea dar am auzit ca este ff frumos, in ce perioada o sa faci traseul?
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mi-ar placea sa ne intalnim anul asta!Depinde de concediul sotiei. Luni o sa iti zic sigur. Abia astept saptamana aia, o sa fie de vis.
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am fost pe drumul asta Oasa - Obarsia lotrului si mai departe pana am iesit la Calimanesti / Caciulata acum 8-9 ani... traseu extraordinar, peisaje mirifice, era drum forestier 75 km (am avut la un moment dat impresia sa ma mananca ursul acolo daca raman cu masina in drum), recomand numai celor cu masini de teren ( traim totusi in romania si drumurile nu se asfalteaza asa usor ... in doar 7-8 ani)... de transalpina ati auzit? se spune ca urca la o altitudine mai mare decat transfagarasanul...
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pasul Urdele 2145 m (am facut fac. de geografie), Transalpina face legatura intre orasul Novaci (Jud. Gorj) si orasul Sebes (jud. Alba).Am citit de curand ca drumul de va reabilita in 3 ani. Daca e asa, desi am mari dubii (ptr ca drumul respectiv nu prezinta interes economic) ar fi prima oara cand se face ceva pur turistic (soseaua respectiva a pust construita de nemti in primul razboi mondial si nu cred ca s-a mai facut ceva de atunci). La Obarsia Lotrului spre Ranca era indicator cu "drum interzis circulatiei publice" asa ca nu este practicabil decat POATE ptr masini de teren. Transalpina deci are urmatorul traseu: Novaci-Ranca-Pasul Urdele-Obarsia Lotrului-Sebes. Tangential pe aceasta ruta se poate ajunge pe traseul Brezoi-Voineasa-Obrasia Lotrului 9drum f bun)-Petrosani (drum rau) neasfaltat.Peisaje superbe, zona salbatica, paduri inca neatinse .
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Mi-ar placea sa ne intalnim anul asta!Depinde de concediul sotiei. Luni o sa iti zic sigur. Abia astept saptamana aia, o sa fie de vis.


La fel este si in cazul meu astept sa stiu exact cand poate sotia de programat ar fi 23.06 - 07.07 as vrea vreo 5-6 zile sa dau o fuga pana la Greci depinde cum stau cu bani, si dupaia vroiam sa fac zona aceasta pt ca nu am fost niciodata in zona asta ca turist desigur. Mai este iceastra care este la Petrosani si mi-a dat si eu o gramada de sfaturi cum este in zona aceea. Daca ne intersectam cu data....mi-ar place sa ne vedm fi el chiar daca este weekend.

Bafta
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Valcea - Petrosani..pe varianta voineasa..peisaj extraordinad (daca nu te deranjeaza prea tare defrisarile facute de nenorociti), dar mers incet ca drumu e cam nasol..din Petrosani....poti sa mergi spre Deva..si ai ce vizita la greu (o gramada de chestii dacice, castelul Huniazilor in Hunedoara, muzeul aurului din Brad, pestera Boli la iesire din Petrosani)..asta ca sa nu mai zic de munte..si drumu de la Petrosani la Deva e bun
Eu sunt din Petrosani..poate sunt subiectiv..dar eu zic ca e un traseu foarte frumos..usor de parcurs, preturi la cazari si alte alea sunt acceptabile
si la intoarcere se poate veni pe defileul Jiului, ...Manastirea Lainici..se poate urca spre Ranca (desi,, dupa ce ai vazut Parangul...Ranca pare mai putin interesant)....cheile Sohodolului in Gorj.....manastirea Tismana////o gramada de chestii faine
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Octav, de curand am facut eu traseul Gilau, Marisel, Belis, Poiana Horea, Albac, Scarisoara, Garda, Arieseni, Stei, Beius, Stana de Vale, Statiunea Lesu, Bulz, Ciucea, Huedin, Gilau.
Gilau a fost punctul de plecare si intoarcere, pentru ca acolo sta fratele meu Wink

Ca traseu e extraordinar. Ca drum...
Pana la barajul Fantanele-Belis e bunut, iar pana la Poiana Horea gropile sunt mai dese, dar nu de speriat. Oricum, s-a dus cu viteza.
Eh, de aici pana la Horea e cam nasol. Piatra, pamant, ceva sleauri. Am gasit si zapada anul asta, noroc cu ea, mai astupa din gauri. Se circula totusi, pentru ca e zona turistica. Cel putin in satul Matisesti (comuna Horea) e de vis! Peisajul e mirific si au crescut niste pensiuni in zona. Sunt si ceva pesteri de vizitat.
Cateva informatii aici: http://www.sate-comune.ro/comuna_Horea.htm#13
De la Albac la Scarisoara si Garda mai sunt si cateva gropi, ca asa ne sade bine noua, romanilor, dar per ansamblu e ok. E chiar destul de aglomerat. Derivatia pana la pestera e mai nasoala. Eu am renuntat la un moment dat, nu din cauza drumului ci din cauza aglomeratiei. Era weekend, normal plin de turisti, care mai de care mai dornici sa ajunga chiar pana in pestera cu masina...
Undeva la jumatea drumului dintre Arieseni si Pasul Vartop s-au facut niste partii de ski si au crescut acolo nu doar pensiuni, ci si hoteluri destul de mari, asa ca drumul a capatat oarecare importanta turistica si e ok.
Daca te intereseaza cazare acolo, incearca sa afli mai multe detalii din timp, pentru ca multe mi s-au parut inchise in absenta zapezii...
Aici ai link: http://www.arieseni.info/

O mica abatere din drum:
Daca n-ai fost si vrei sa vizitezi ceva extrem de frumos: Parcul National Padis. Zona salbatica, cu o multime de obiective.
Mergand spre Beius, dupa Rieni, faci dreapta spre Pietroasa, Boga si, in cativa km, acolo esti...
Cazare gasesti in cateva locuri: la cabana Padis, in poiana Glavoiu (numita si La Grajduri) si pe drumul spre Poiana Varasoaia. In primele doua locatii este si loc de campare, de altfel singurele permise oficial, fiind rezervatie.
Drumuri de acces, in afara de cel de care ti-am zis mai sus, mai ai 2:
1. Huedin, Calata, Margau, Scrind Frasinet, Rachitele (pana aici asfalt), Pasul Prislop, Doda Pilii, Ponor Ic, Cabana Padis
2. Poiana Horea, Ponor Ic, Cabana Padis.
Ambele au un mare dezavantaj: ultimii 5 km (dupa Ponor Ic) pana la cabana sunt... rupti! Mergi de-a dreptul pe stanci iesite din drumul spalat de suvoaiele de apa de ploaie si zapada topita. Acolo nu s-a mai pus nici macar o lopata de pamant in ultimii 15 ani!
Despre zona asta pot sa scriu 100 de ani si n-as termina. Din 1984 pana in 2001 am mers acolo an de an, uneori si la refacut marcaje (in pricipal "banda albastra", de la cabana Padis la cabana Vladeasa - vreo 32km pe poteca). Daca vrei mai multe detalii, vorbim.
Scriind despre, mi se face tare dor... Trebe sa fac cumva sa ajung acolo anul asta. Musai.
Link: http://www.padis.ro/

Continuand traseul, drumul bun te mai duce pana in statiunea Stana de Vale, insa de acolo la Lesu... vai si amar! Candva a fost asfalt. Se mai vede printre cratere. La un moment dat ramane o singura banda si ai doar cateva locuri de refugiu in caz ca vine ceva pe sens opus.
Iti mai speli retina, creierul si nervii la Cascada Iadolina, care e superba si n-ai cum s-o ratezi, e langa asa zisul drum.
De la coada lacului Lesu (care e golit pe jumatate), asfaltul a demisionat, a ramas doar piatra si pamant. Dezastru! Asta tine pana aproape de Remeti. De aici incolo e tot mai bine.
La Bucea iesi pe E60 si ai impresia ca ti-ai schimbat masina. Nu mai scartaie/bate/troncane nimic.
Oricum, e un traseu foarte frumos, peisajele sunt superbe, merita in ciuda portiunilor nasoale.

Pe ruta Brezoi - Voineasa - Petrosani vreau si eu sa ajung.
La un moment dat era chiar sa reusesc, dar venind din Cheile Oltetului. Aproape de Pasul Curmatura Oltetului am renuntat, devenise prea riscant pentru masina. Si mai aveam doar cativa km...
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc ptr sfaturi si traseu.....e de vis... si pe mine ma apuca dorul de duca...am vazut Padisul...ar mai fi Detunatele....apropos de drumul spre Stana de Vale, noi am urcat pe valea Draganului, am vazut zona care este superba insa drumul spre lacul Lesu Ursului si mai departe spre cascada Iadolina si Stana de vale e absolut criminal! NU se merita fratilor! Rupeti masina acolo. Am avut bafta ca nu am sparta baia, doar s-a infundat de la un bolovan. Peisaj de vis, insa nu e drum e off road! Asta e si scopul ptr care intreb aici, nu vreau sa imi rup masina. Am innoptat la coada Lacului Lesu Ursului (asta acum 3 ani) .Pana nu se rapara drumul pe acolo nu mai trec! Cand am ajuns acasa am dat baia de ulei jos si am indreptat-o , mecanicul spunandu-mi ca am avut mare noroc ca nu s-a spart. Apusenii sunt superbi, In Ponor, Padis, pesteri multe, lacuri, avenuri, chei, insa drumurile sunt cele mai rele din tara.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Hai baietii din Alba si Sibiu, nimeni nu stie ce am intrebat in topic?
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dar drumul din Busteni pana la Gura Diham cum este?Se ajunge cu masina usor? Drumul de acces pana in Cheile Gradistei cum este?
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Dar drumul din Busteni pana la Gura Diham cum este?Se ajunge cu masina usor? Drumul de acces pana in Cheile Gradistei cum este?


La Diham nu stiu cum e drumul, dar la Cheile Gradistei....e ok drumul sunt cateva portiuni cu gropi care sunt de mult timp tot acolo, dar in rest este ok. Dar ca sfat nu prea ai ce vedea la Cheile Gradistei Sad decat o gramada de vile si preturi destul de piperate. Trebuie sa caut sa vad daca am facut ceva poze in zona aia si daca este le pun sa vezi cum este. Ideea este ca nu este mare branza (parerea mea desigur).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR