Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi schimb motorul... Si pana acum am fost cam dezamagit de preturi...
Am gasit un motor pe carburatie 1.8l la 90 CP, care este pe un kadett... Omul zice ca in medie ia cam 10 % la mers sportiv...
Eu nu stiu nimic despre motor... Cat sunt piesele, daca merita sa dau atata... (500E tot kadett-ul inmatriculat)...
PLS help me, cu ce stie/presupune fiecare!

PS eu am acum un motor 1.2 l de pe un kadett D, desi eu am un kadett E 1989... Crying or Very sad
Skip ads

  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Practic am de ales intre un kadett cu motor de 1.8l carburatie, si unul de 1.6 i aproape nou... difera pretul, dar si produsul...
1.8l e pe un kadett cu ornamente GSI, jenti aliaj, samd la 500 E
1.6i este pe o caroserie din 1991, ruginita, dar mai da omul inca o caroserie cu motor la fel pentru piese... la 1000 E

Voi ce ati alege?
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
mai asteapta cateva luni si poate scot astia taxa si aduci de 1000 euro ceva de prin 95 mai de doamne ajuta, nu merita sa dai 500 e pe motorul ala, parerea mea. nu imi surade ideea de carburatie, e mai nasol cu reglajele acolo, s-ar putea sa iti consume enorm si sa nu ii poti da de cap. eu am 1.8 90 cai dar e injectie multipunct asistata de calculator, merge excelent.vinde-o eventual si ia un ford fiesta in aceeasi bani
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal,intr-adevar,mare dilema..Dar ce pot sa-ti spun e ca de la 1.8 GT am avut cele mai tari senzatii,si prietenii cele mai tari stari de voma...si era sedan !Consumul era de 11% daca mergeai usurel,cu maxim 2-3 plecari in forta de la semafor/zi.In principiu,cea mai mare pb.a ta va fi ca nu vei putea merge incet,caci masina cere...Poate poti sa mai dai detalii despre el---eu doar am presupus ca e carb.asistata .Cureaua merge de Cielo,111 dinti,n-are intinzator si trage mai tare ca injectia,chiar daca are mai putini cai...Tb.sa aibe pompa lui originala,cu tevile la 180`,si n-ai treaba..

P.S.-motor de 1.6i are toata lumea...
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
1.6i si 1.8i nui pe carburator ci injectie monopunct!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@ Adam opel-cutzitaru a scris 1.8l,nu 1.8i.Si exista varianta 1.8 si 2.0 GT,care este carburatie asistata.Si nu ma contrazice ca am avut chiar eu. Evil or Very Mad
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.8 e cu carburator simplu, cred ca e un dublucorp, dar nu are nici o parte electronica... Probabil vineri o sa iau 1.6i deoarece are motorul aproape nou, cota 0 facut cu piese din germania (omul are cartea de service, factura pe piese...). Este si 1991 si are o chestie ciudata (un fel de "preturbo") recirculare gaze printr-un filtru... Sincer eu am mai avut numai carburatii si o injectie de 1.6 diesel... Nu pricep mare lucru, dar faza e ca asta trage mai bine ca 1.8... Am facut test-drive cu ambele variante... Asta ajunge la 200km/h si mai are un mare avantaj ca mai imi da omul un motor identic cu acte pentru piese si inca o caroserie "noua" la fel 1990-1991...

Multumesc mult pentru pareri si imediat dupa restaurarea masinii o sa o aduc la polivalenta sa o vedeti!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Asteptam cu deosebit interes,mai ales ca pana acum sunt singurul KDT de acolo...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR