Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am luat din piata un surub de 8 si o saiba, am urcat masina pe o bordura si s-a potrivit ok.
Skip ads

  • zahariaconst

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:intrebare.... in locul capacului de la scutul de plastic ar merge pus un scut metalic ?

imi lipseste capacul ala (incercuit in poza)... si ma gandeam sa pun un scut metalic... s-ar potrivi in locul ala sau e prea mare cel metalic ?


Intrati aici si gasiti scuturi!Cel de plastic e cu kit de montaj si gura de vizitare ptr schimb ulei!http://www.autokarma.ro/Produse.aspx
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am montat scutul de metal original cumparat aftermarket si am taiat din cel original de plastic (cred ca la RAR mi-au pierdut desteptii capacul de vizitare sau nu l-au mai pus...) forma la cel de metal si asa le am pe ambele scuturi: plastic pe laterale pentru protectie la noroi si cel metalic pentru protectie la bolovani si alte chestii... si credeti-ma ca am dat cu el de 2 ori de am crezut ca acolo raman si am ajuns cu bine la destinatie si s-a indoit putin doar dar abia l-am indreptat cu un baros deci este super tare din otel ambutisat cu nervuri de intarire. Eu recomand la toata lumea sa faca asa.
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Are cineva o schita cu dimensiunile unui scut motor la Corsa B cu motor de 1 litru? Nu gasesc nicaieri unul original si as vrea sa-mi fabric singur unul.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La reprezentanta ai cautat? Mie mi-a cerut cineva, care are o firma de confectii metalice, 300 lei ca sa-mi confectioneze scut metalic iar la reprezentanta l-am cumparat cu 250 lei. Am poze in topicul de prezentare a masinii (click pe semnatura)
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu mi-l confectionez gratis la serviciu, n-as da 300 de lei unuia sa-mi decupeze o tabla. Smile) La reprezentanta nu am cautat, tot pentru ca nu dau 300 de lei pe o tabla cu 6 suruburi. Prefer sa bag banii aia in niste cauciucuri bune sau sa schimb o pompa de apa, o curea, ceva care sa faca masina sa mearga mai bine. Smile Am cautat doar la dezmembrari, unde as da maxim 50 de lei pe unul.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca serviciul iti permite sa faci scuturi, atunci nu are rost sa dai bani pe unul de fabrica. Numai ca nu toti lucram in atelier iar atunci, noi astia de facem banii din pix, trebuie sa cumparam, de la magazin sau de la unul ca tine.
  • zahariaconst

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:La reprezentanta ai cautat? Mie mi-a cerut cineva, care are o firma de confectii metalice, 300 lei ca sa-mi confectioneze scut metalic iar la reprezentanta l-am cumparat cu 250 lei. Am poze in topicul de prezentare a masinii (click pe semnatura)

Metalic sau de plastic, scutul de la reprezentanta?Cu kit de montaj?
Skip ads

  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sincer nu vad scopul pentru care as pune scut de plastic.. de fier exista pt omega b?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
scutul de plastic protejeaza compartimentul motor de praf, apa implicit namol Smile
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
in alte tari.. la noi isi face loc orice ai face Razz

la o alta masina m-a ajutat scutul de fier sa nu sparg baia deci din ala as vrea Smile
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
E mi-am luat scut original de la autoa pe care am dat 274 lei iar pana la 316 deci 42 de lei "kitul de montare" 4 suruburi si 4 piulite , cand sa il monteze mecanicul erau numai 3 gauri : am pus cele 3 suruburi iar al 4-lea a trebuit sa de-a o gaura cu autofiletanta in cadrul ala patrat care incadreaza motorul .
A mai patit cineva asa ceva ?in partea dreapta fata sa nu aibe gaura pt scut sau era mecanicul ala mai putin experimenat?
asa arata scutul http://www.autoa.ro/imgdetails.php?id=1116
Skip ads

  • zahariaconst

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am luat de la autokarma un scut metalic, 350 ron cu kit montare, nici o problema la montare ptr corsa c njoy 2003!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
alexx_gan a scris:E mi-am luat scut original de la autoa pe care am dat 274 lei iar pana la 316 deci 42 de lei "kitul de montare" 4 suruburi si 4 piulite , cand sa il monteze mecanicul erau numai 3 gauri : am pus cele 3 suruburi iar al 4-lea a trebuit sa de-a o gaura cu autofiletanta in cadrul ala patrat care incadreaza motorul .
A mai patit cineva asa ceva ?in partea dreapta fata sa nu aibe gaura pt scut sau era mecanicul ala mai putin experimenat?
asa arata scutul http://www.autoa.ro/imgdetails.php?id=1116


stai linistit ca si la mine tot asa a fost si la fel am procedat. Ai numai 3 suporti pentru ca nu a fost din fabrica prevazuta cu scut metalic doar alea vin cu toate cele 4 locasuri restul doar cu 3. Dar este bine si asa cum ai facut ca la fel am facut si eu si gaura pentru al patrulea l-am dat in jug (cadrul patrat de care spui tu)
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
unele Astra G au din fabrica acel suport pt al 4-lea surub de scut metal...unele nu(probabil cele care nu au fost dotate cu scut metal din fabrica)
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Stie cineva ce fel de suruburi se potrivesc pt un scut motor de vectra b2, an 2001, motor y20dth? Scutul este din acela de plastic/cauciuc, de se intinde de la o roata la cealalta.

Multumesc anticipat,
Vali.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca acolo ai niste suruburi de 6 dar nu este metric normal din cate stiu eu ci un fel de surub ca la lemn parca...
  • mariusgtcopel

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.8 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Azi mi-am cumparat scut motor original pentru vectra c cu tot cu chitul de suruburi(4 suruburi+4 piulite)
Intrebarea este cum se pun piulilele in gaurile aferente?
Se sudeaza?



Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

11/19/2011 9:22:57 PM
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu!
se introduc suruburile prin gaurile respective (vezi ca ai gauri in cadrul motor) si se pinde scutul cu piulitele aferente (asta numai daca scutul are gaurile in dreptul gaurilor de la cadrul motor)!
  • mariusgtcopel

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.8 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ideea este cum stau acolo piulitele?
Gaura din cadru motor nu srabate de pe o parte pe cealalta are doar de jos in sus gaura si practic piulita cade daca o pui .
Tin sa precizez ca scutul +surubri+piulite este original GM
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR