Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • aprilie

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut tuturor, am o vectra a v6 1993 c25xe. Am dus-o la tester pt ca facea unele figuri motorul in sensul ca, stand la relantai, statea subturata dar fara probleme la viteze mari. La tester mi-a iesit ca senzorul KNOK (de detonatie) este defect. Problema mea este ca nu gasesc de unde sa cumpar asa ceva, prin urmare fac apel la toti cunoscatorii care m-ar putea indruma as fi foarte recunoscator.
Skip ads

  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
incearca sectiunea publicitate, este acolo un coleg care vinde piese si este serios.
  • aprilie

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ZRM a scris:incearca sectiunea publicitate, este acolo un coleg care vinde piese si este serios.


am comandat direct la opel . pret 310 ron (problema ca v6-ele are 2 senzori d-astia si am luat numai unu din cauza ca nu am avut bani) sper sa rezolv cu unu singur in sensul ca daca sunt defecti amandoi.... e nasol
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
foarte posibil sa nu fie defact niciunul.se dau jos se curata suprafata de contact cu blocul motor si se strang la cuplu.se verifica si cablajul.
daca toate astea nu dau rezultat abia dupa se da o caruta de bani pe un senzor.
Skip ads

  • aprilie

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:foarte posibil sa nu fie defact niciunul.se dau jos se curata suprafata de contact cu blocul motor si se strang la cuplu.se verifica si cablajul.
daca toate astea nu dau rezultat abia dupa se da o caruta de bani pe un senzor.


opaaa mi-ai deschis ochii ! poti sa imi dai cateva sfaturi cam unde sunt ei amplasati si cum sa procedez ?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la masina ta nu stiu unde sunt amplasati.la calibra sfi este unul singur si il gasesti in zona electromotorului.
ce coduri de eroare ai?16 si 17 cumva?
se demonteaza de pe masina se curata suprafata de contact(partea unde vine lipit de blocul motor si partea de pe blocul motor) si se strang la 20nm.verifica si cablajele sa fie ok si mufele curate.
  • aprilie

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:la masina ta nu stiu unde sunt amplasati.la calibra sfi este unul singur si il gasesti in zona electromotorului.
ce coduri de eroare ai?16 si 17 cumva?
se demonteaza de pe masina se curata suprafata de contact(partea unde vine lipit de blocul motor si partea de pe blocul motor) si se strang la 20nm.verifica si cablajele sa fie ok si mufele curate.


ok ms pt sfat
  • aprilie

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:la masina ta nu stiu unde sunt amplasati.la calibra sfi este unul singur si il gasesti in zona electromotorului.
ce coduri de eroare ai?16 si 17 cumva?
se demonteaza de pe masina se curata suprafata de contact(partea unde vine lipit de blocul motor si partea de pe blocul motor) si se strang la 20nm.verifica si cablajele sa fie ok si mufele curate.


salut dami te roog un pm cu nr tau de tel. ca schib senzorul knok . daca poti sa ma ajuti un pic la tel e super ! Smile ms
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR