Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am desfacut azi iar plasa peunde se scurge apa de pe parbriz fata ... si am vazut in laterale cate o gaura in tabla intrebarea ar fi dak acolo trebuie sa fie gaura aia sau peacolo curge oare apa in masina. Nu pare gaura facuta pare a fi din fabrica nu e rugina sau taietura asa e forma tablei din respectiva zona ... gaura in peretii laterali
Skip ads

  • marcul25

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
jonny a scris:
frtlsorin a scris:Asa este. Am intrebat un mecanic si a zis ca este de la calorifer pentru ca mocheta e uda numai in dreapta.O fi scump un calorifer nou?


mai exact ce masina ai? ai gustat lichidul de pe mocheta?


aceeasi problema o am si eu, am gustat lichidul si pare a fi dulce.. cam cit costa un calorifer nou, stie cineva?
  • anndy

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2008

  • Mesaj Privat
frtlsorin a scris:(Opel Astra Caravan)Nu am gustat sa vad daca e lichid dar dupa cum aluneca pe degete cred ca este.
daca si nivelul la antigel din vasul de expansiune scade sant oringurile de la calorifer eu am patit o in februarie si le am schimbat.mai rar caloriferul.un calorifer nou cam 200ron.folositi functia cautare oringuri calorifer acolo sant multe explicatii in legatura cu apa sub mochete.
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Are cineva o idee despre cum s-ar umezi mocheta din spate, pe ambele locuri? Am verificat doar portbagajul si .. nimic.
Skip ads

  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
aveam in maisna nijte presuri de cauciuc si cu alea se umezea f tare mocheta. Decand leam scos si am pus de panza nu mai e umeda deloc.
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ale mele sunt de panza.
  • cyoaby

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
si eu am o probleme cu apa care tot timpul cand o spal la plecarea d p loc sescurge apa in interior p partea stanga...sa fie oare infundate scurgerile?cam p unde ar fi ele daca asta e probleme?
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Din cate am observat eu la caravanul meu, scurgerile sunt pe linga usile din fata.Daca deschizi usa, te uiti la imbinarea dintre ea si aripa jos de tot si acolo se strange mizeria.Eu de obicei curat foarte bine acolo si apoi bag apa cu presiune.
Skip ads

  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
- pentru cei care au bare pe masina(dealea ca sa prinzi prbagaj sau te miri ce pe masina) vedeti ca sunt sanse mari sa curga apa in masina pe langa suruburile de prindere al barelor. ele sunt in spate de tot si cam in dreptul stalpilor de la usi (cei de la mijlocul masinii) .... asta pentru break
- pentru cei care au trapa (asa am patit eu): masina are furtune de scurgere de la trapa, destul de groase pentru ca atunci cand ploua apa care se infiltreaza pe langa trapa sa se scurga prin ele si sa nu curga in masina==> pot fi infundate. verificare: se ia o sticla de vreo 2l cu apa, se deschide trapa, si se baga apa pe langa trapa(vedeti sa nu va bagati in masina Laughing ) daca balteste apa acolo inseamna ca sunt infundate furtunele respective(daca e asa spuneti aici si revin cu detalii) daca nu balteste ar trebui sa vedeti cum se scurge apa sub masina.
Exclamation atentie: turnati apa in fiecare colt al trapei pentru ca sunt 4 furtune si toate trebuie sa fie desfundate ca sa nu va ploua in masina
bafta ... eu unu nu mai am problema asta
  • zeuslove21

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 1984 sa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am constatat si eu cu tristete ca s-a infiltrat apa in partea dreapta, atat spate cat si fata, in fata la stalpul de la usa, deasupra parbrizului, iar in spate, direct pe bancheta..banuiesc ca este de la chedere, sau ceva infundat..Daca i s-a mai intamplat la careva chestia asta, as ramane indatorat sa-mi spuna si mie cum a procedat, ca ma doare inima sa-mi vad tapiteria uda ca din masina de spalat. Multumesc.
  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
daca ai citit mai sus si nu ai gasit rezolvarea la problema apai atunci nu stiu ... credeam ca am gasit toate gaurile pe unde poate intra apa in masina:) ... asta daca ai chederele bune si geamurile inchise.
hai sambata la 13:00 la intalnire si poate se rezolva problema ...
https://www.clubopel.com/viewtop...r=asc&start=0
  • zeuslove21

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 1984 sa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu ma prea pricep la mecanica, dar am sa ma uit mai amanuntit. Cert este ca nu are nici o legatura cu clima (de care nici nu dispun), sau alte chestii..are legatura cu faptul ca de 2 zile cam ploua. As fi fost curios sa shtiu ce fel de intalnire e sambata, dar din pacate sunt plecat din localitate. Am sa verific si cu un amic mecanic, si daca ajung la vreun rezultat, am sa-l postez aici.
Multumesc oricum pt reply.
Skip ads

  • zeuslove21

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 1984 sa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca nu mi-a fost de ajutor acest topic..l-am citit din scoarta in scoarta, nu de alta, dar roata de rezerva din portbagaj a inceput sa faca mucegai de la umezeala care era sub capota. Am pus mocheta la uscat, si sper sa nu mai ploua pana sambata, cand am timp sa fac o verificare mai amanuntita. Banuiala mea este ca vreun cheder pe undeva nu este lipit cum trebe, dar in cazul asta cum tb sa procedez? Pot sa rezolv si eu pb, daca da, de ce am nevoie, sau tb sa vad un mecanic?
  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
evenutal iti este desfacut / rupt vreun cheder. se constata vizual.
presupunand ca acolo este vina ori se aseaza chederul respectiv la loc, ori este stricat(rupt sau nu mai sta fixat si intra apa printre tabla si cheder) chederul si se inlocuieste.
nu consider necesara vizita la mecanic.
apropo. la vectra nu e antena in porbagaj ? ... mai ai antena ? ... nu ai gaura acolo ?
nu se vede cam din ce parte vine apa ? o poza ceva daca se vede cam de unde vine apa ? ... hai la intalnire ca vad ca nu te prea pricepi sa dai detalii si acolo o sa vedem ce si cum Laughing
  • zeuslove21

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 1984 sa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ba da, antena este pe partea stanga, este cam de forma pusa acolo, ca ea este rupta (exista, e la locul ei dar va tb s-o schimb), dar nu cred ca pe acolo se infiltreaza apa. Din cate am obs partea dreapta e expusa, atat in fata cat si in spate. Este adevarat ca nu ma prea pricep, la masina anterioara shtiam cat de cat, la asta ma uit ca la OZN (Obiect Zburator Neinmatriculat Smile ).Cat despre intalnirea cu pricina, daca imi spuneti si mie unde este si cand am sa pot confirma sau nu prezenta. Oricum multumesc pt reply, am sa revin cu detalii.
  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
scz de off-topic ... uitate mai sus ca tiam dat un link
  • zeuslove21

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 1984 sa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Damn, dar secretosi mai sunteti. Ma uit eu pe linkul sugerat de Mircea[SB] si vad ca are vreo 38 de pagini, incepand din 2007. Din cate am inteles (va dati seama ca n-am citit 38 de pagini), ultima intalnire a fost pe la RomPetrol, nu shtiu cand..in fine..cand e urmatoarea fratilor si unde? 25 de zile din 30 circul cu masina prin Sb deci sunt de-al casei. Daca e sambata vreo chestie programata si am scapat-o eu printre randuri, poate ma anunta si pe mine careva, nu de alta, dar mi-ar place sa vad ce masini aveti, ce probleme si ce solutii, si de ce nu, cunoshti oameni noi.
P.S. Pentru care e mai mecanic dintre voi am un set de probleme cu care m-am confruntat/ma confrunt..marunte zic eu, dar diverse, de la inchidere centralizata, la butuc contact, infiltrare apa, display defect, etc etc.
  • spurckatu

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de regula ne intalnim la sala transilvania cand nu sunt expozitii. in rest in parcarea rompetrol de pe malul cibinului.
intra si tu pe intalnirile clubului din sibiu sa discutam despre asta ca sa nu dam alt curs acestui topic
  • zeuslove21

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 1984 sa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mersi spurckatu, si imi cer scuze pt off-topic, o sa urmaresc discutiile cu pricina, si daca o sa am posibilitatea, incerc sa ajung si eu sambata.
  • zeuslove21

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 1984 sa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am verificat azi putin mai amanuntit partea dreapta a masinii, sa vad pe unde intra apa. La usa din spate am un cheder rupt in partea de sus, deci acolo e clar, si la portbagaj si pe la stalpul usii din fata, am chederul desprins pe mici portiuni de caroserie. Ce pot sa-i fac? Ma gandesc ca merge cu un pasta din aia rosie (imi scapa cum ii zice), aplicata finut, sa nu fie vizibila, iar la usa din spate sa schimb tot chederul sau ce pacatele sa-i mai fac? Danke.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR