Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • alex_flash

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2.0 dti_ 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare: Unde sunt senzorii de la airbagurile frontale bagati? Se poate ca masina mea sa fi fost lovita. Acum 3 luni am avut un accident cu ea destul de puternic ( mi s-au spart toate radiatoarele) si nu s-au deschis airbarurile. Mentionez ca atunci cand am dat bara jos, am vazut 2 prize libere: una in dreapta, ale carei fire ieseau dintr-un "furtun" unde erau si firele farurilor bagate, iar cealalta (stanga), ale carei fire ieseau din "furtunul" unde erau bagate si firele pentru claxon si far.
Dupa bara de plastic mai era una de fier mai mica, dar acolo nu am gasit niciun senzor.
Multumesc!
Skip ads

  • damn!

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Senzorii se afla in bara din fata. Asta e tot ce stiu. Daca nu ai senzorii, e foarte probabil sa nu ai nici airbagurile. Poti sa desfaci torpedoul ca sa verifici daca ai sau nu airbagul pasager.
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ai proiectoare la masina? Daca nu ai e posibil ca acele fire se fie cele ale proiectoarelor, cel putin asa este la astra G
  • ionvatrai

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Senzorii sunt sub scaunele din fata, nici decum in bara. Daca sub scaune sunt niste chestii in care vin niste fire inseamna ca ai.
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
senzorii sub scaunele din fata?, adica sar airbagurile la impact cu tancul ?

eu stiam ca sunt undeva chiar dupa bara.
sub scaun gasesti doar legaturile pentru airbag.
  • ionvatrai

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Asta mi-au zis la service, ca e gresita conceptia ca senzorii sunt in bara. Si nici eu nu am vazut vreun senzor cand mi-au demontat bara.
  • ionvatrai

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am mai gasit si asta.
https://www.clubopel.com/vie...ht=senzori+airbag
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sub scaune sunt pretensionarile pentru centuri. Smile
Skip ads

  • damn!

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Senzorii sunt in bara din fata. Iti garantez asta. Sunt cel putin doi senzori. Cum zice si Mihai, sub scaune gasesti pretensionarile. Daca ar fi sub scaune, ai avea degeaba airbagurile. Ar sari cand deja tu ai fi parte din conserva Smile
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@ damn In bara fata nu ai decat senzorul de temperatura , nu ai nici un senzor de airbag .
ionvatrai a pus un link care merita sa fie citit cu atentie pentru edificare . In acel link I_stoian79 explica foarte clar ce si cum cu acesti senzori . Si stie ce spune , nu sunt basme .
  • alex_flash

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2.0 dti_ 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2008

  • Mesaj Privat
M-a intrebat cineva daca am proiectoare. Nu am!
deci pana la urma, voi, personal ati gasit senzori pentru airbag in bara din fata?
la mine este doar termometrul.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma, tu, personal ai citit ce ti s'a spus? Dar regulamentul? Eu cred ca nu! Altfel ai fi stiut ca esti offtopic ... NU exista senzori airbag in bara fata. Mufele alea is de la proiectoare.
Skip ads

  • bogdan_albei

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mai oameni buni, chiar in link-ul pus de Ion scrie: "in bara fata se mai afla senzori de acceleratie g-Sattelites care au rolul de a masura cat mai devreme (cat mai departe de pasageri) momentul impactului". Despre senzorii astia este vorba. Daca astia lipsesc, airbagurile frontale nu se declanseaza. Am avut si eu probleme cu airbagurile si stiu ce vorbesc. Chiar m-am interesat daca acesti sezori nu trebuiesc schimbati dupa accident, si raspunsul a fost ca nu. Senzorul de temperatura se afla in spoiler, nu in bara.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cum arata acesti senzori de acceleratie? eu am schimbat armatura bara fata, si m-am tot uitat pe acolo profitand de faptul ca bara de plastic si armatura erau jos: NU am vazut nici un alt senzor, decat unul singur, in spoiler, jos, la mijloc, care era cel de temperatura; mentionez ca masina este (asa scrie in contract) echipata cu airbaguri fata sofer+pasager.
Scuze de off dar sunt tare curios...
  • alex_flash

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2.0 dti_ 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Deci pana la urma, tu, personal ai citit ce ti s'a spus? Dar regulamentul? Eu cred ca nu! Altfel ai fi stiut ca esti offtopic ... NU exista senzori airbag in bara fata. Mufele alea is de la proiectoare.

Da, am citit regulamentul, stiu ce inseamna sa fiu offtopic, dar decat sa incep un topic nou m-am gandit ca tot este vorba de airbag-uri in acest topic si am profitat cu o intrebare. Daca unii mi-au raspuns (si le multimesc), tu de ce te bagi sa te iei de mine?
Oi fi eu nou pe forumul asta, dar pe altele am mii de posturi...deci nu-s incepator..
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu era vorba de airbag'uri, era vorba de o masina cumparata cu ochii inchisi din targ. Laughing Era un post foarte bine documentat pe aici dar evident ca nu'l pot gasi. Ideea e ca NU exista senzori airbag de la parbriz incolo... Exista un singur senzor care e in tunelul central.
Cei care nu ma cred ii rog sa posteze poze cu senzorii din bara. Wink
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
la astra h trebuie sa fie un total de 6 senzori care se ocpupa cu detectarea impactului.
  • damn!

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Elegance nu inteleg de ce vorbesti daca nu te-ai documentat. Ala din tunelul central nu e un senzor, ci se numeste Airbag Control Unit, adicatelea este un 'computer' care stocheaza crash-data in caz de accident, si care declanseaza airbagurile dupa ce primeste informatii de la sezorii de airbag, care sunt plasati in bara din fata si in stalpii laterali, daca masina are si airbaguri laterale. Deci, avem senzori de acceleratie -g-Sattelites- si computerul de airbag. Sper ca ai priceput...pe de alta parte, tu vrei poze cu niste senzori care nu sunt la vedere. Se vede ca vorbesti fara sa cunosti.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
adevarul e undeva la mijloc, exista mai multe sisteme printre care unul e la computerul de airbag dar exista senzori si in fata pentru a depista cat mai rapid impactul.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Usurel cu documentatul ca nu eu mi'am luat masina fara airbaguri. Wink Eu vorbeam de Astra G Idea care, repet, nu are senzori airbag in bara fata. Si cu asta am incheiat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR