Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • deepp

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Îmi doresc o maºina de familie cãci în curând voi avea ºi casa în Domneºti ºi lucrez în Bucureºti, o maºinã stabilã ºi sigurã în limita bunului simþ Opel Astra Caravan, ieftinã la consum ºi consumabile, pe motorinã, cu 100-110 CP, la 1,7CDTI e ceea ce ma aranjeazã.
Cu ce doresc sã ajutaþi: ce opþiuni pot fi adãugate ulterior la un Opel Astra Caravan la care voi insista sa fie minim din 2005, cu climatronic, max.80.000 km real contorizaþi la bord, eventual cu computer de bord ºi ESP,abs.
Aºtept informaþiile, ideile Dvs. competente ºi dacã se poate cele corecte la ceea ce voi expune dintre opþiunile finale (de la maºina simplã) la care aº dori sã aduc maºina pentru confortul, asistenþa ºi uºurinta conducerii auto: pilot automat, EBD, DDS, ASR, Control al Distribuþiei la curbe subvirante(parcã aºa îi zice), ISD+, senzori de presiune jante, furnizare info. câti litri de motorina si ce distanþã mai poþi parcurge cu ce ai în rezervor -am sesizat ca nu orice computer de bord afiseazã tot ce vrei ºi rãmâne la ? -, reglarea automatã a farurilor pe inãlþime ºi pentru o iluminare mai bunã a curbelor, asistarea la plecarea în pantã, sistem detecþie a explozie în anvelope, scaun reglabil pe 6 sau mai multe direcþii, scaune incãlzite, senzori de ploaie, senzori de parcare, geam acþionat electric spate, eventual inchidere automatã, tetiere active, menþinere garda la sol a punþii spate, sau ce se poate adãuga ºi ce NU.
Toate acestea m-ar interesa si evetual ce costuri ar implica ºi care anume dintre ele ar merita pentru a ajuta un ºofer începãtor, cãci trãim în ROMÂNIA ºi banii sunt invers proporþionali cu cât muncim... altfel am lua maºinile noi cu toate opþiunile... dacã n-ar ajunge la jumatatea costului maºinii de la astra new ~16.000, cu toate dotãrile ~25.000.
Mercic, scuze de lungimea textului. Adi
Skip ads

  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut, in primul rand sper ca esti constient ca pentru a face multe modificari din cele prezentate mai sus este nevoie de service in reprezentanta iar acolo ora de manopera costa enorm de mult. Sunt sigur ca iti vei gasi daca o sa cauti cu o diferenta mult mai mica o masina mai dotata decat daca ai pune ceva pe ea. Eu am intrebat la radacini cat ma costa sa imi puna proiectoare pe astra h, 13 milioane, tempomatul 5.5-7 milioane. Deja daca mai pun ceva ma apropii de 1000 euro. De asta zic, incearca sa cauti bine. Si sa incerc sa iti fac o mica listaȘ

pilot automat - da
ebd - are pe ea
dds - ?
asr - ?
ids + - ?
senzori presiune - da
reglarea automata a farurilor - da
scaun regalbil pe multe directii - are pe ea deja
scaune incalzite - da
senzori de ploaie - da
senzori de parcare - da
geamuri electrice spate - da
inchidere automata - da ( s-ar putea ca cele aduse de afara sa aiba deja acel modul )
faruri cu xenon - da
computer bord da

daca mai stie cineva ceva il rog sa ma corecteze .

Sper ca te-am ajutat asa putin Smile.
  • alex_tavi

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
deepp a scris:Îmi doresc o maºina de familie cãci în curând voi avea ºi casa în Domneºti ºi lucrez în Bucureºti, o maºinã stabilã ºi sigurã în limita bunului simþ Opel Astra Caravan, ieftinã la consum ºi consumabile, pe motorinã, cu 100-110 CP, la 1,7CDTI e ceea ce ma aranjeazã.
Cu ce doresc sã ajutaþi: ce opþiuni pot fi adãugate ulterior la un Opel Astra Caravan la care voi insista sa fie minim din 2005, cu climatronic, max.80.000 km real contorizaþi la bord, eventual cu computer de bord ºi ESP,abs.
Aºtept informaþiile, ideile Dvs. competente ºi dacã se poate cele corecte la ceea ce voi expune dintre opþiunile finale (de la maºina simplã) la care aº dori sã aduc maºina pentru confortul, asistenþa ºi uºurinta conducerii auto: pilot automat, EBD, DDS, ASR, Control al Distribuþiei la curbe subvirante(parcã aºa îi zice), ISD+, senzori de presiune jante, furnizare info. câti litri de motorina si ce distanþã mai poþi parcurge cu ce ai în rezervor -am sesizat ca nu orice computer de bord afiseazã tot ce vrei ºi rãmâne la ? -, reglarea automatã a farurilor pe inãlþime ºi pentru o iluminare mai bunã a curbelor, asistarea la plecarea în pantã, sistem detecþie a explozie în anvelope, scaun reglabil pe 6 sau mai multe direcþii, scaune incãlzite, senzori de ploaie, senzori de parcare, geam acþionat electric spate, eventual inchidere automatã, tetiere active, menþinere garda la sol a punþii spate, sau ce se poate adãuga ºi ce NU.
Toate acestea m-ar interesa si evetual ce costuri ar implica ºi care anume dintre ele ar merita pentru a ajuta un ºofer începãtor, cãci trãim în ROMÂNIA ºi banii sunt invers proporþionali cu cât muncim... altfel am lua maºinile noi cu toate opþiunile... dacã n-ar ajunge la jumatatea costului maºinii de la astra new ~16.000, cu toate dotãrile ~25.000.
Mercic, scuze de lungimea textului. Adi

Asa cum zice si dancraciun > incearca sa gasesti una care deja are pe ea tot ce ai vrea. Daca nu, mi-e ca te muti la service si ajungi cu banii de mai bine luai alt model. De ce nu Zafira? E mai family, zic eu.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Computer bord poti pune si dupa...dar daca vrei si check control..e mai scump aftermarket ..treba adaugati senzori in mai multe locuri..in rest..nu merita sa pui nimik aftermarket..adica dupa ce o cumperi..eventual renunti la jante aliaj. Mi se par cam mofturi asistenta la plecarea din panta si senzorii de parcare..parerea mea, nu cred ca fac banii.
Skip ads

  • deepp

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sã înþeleg cã mai bine dai un ban ºi îþi iei ce îþi doreºti decât sã faci Upgrade? Ma gândeam cã pot renunþa la anumite lucruri pentru a obþine un preþ mai comod acum la început ... de drum, apoi sã mã dezvolt! Dar vãd cã nu stã treaba la fel ca în zona IT unde dacã ai o platformã bunã te poþi dezvolta ºi pe parcurs cu o placa video, un controler sau alte device-uri.
O sugestie pentru domnii administratori este permis in acest forum sa ne ajutãm cu realizarea unui dicþionar de termeni ºi eventual cu o mai bunã explicare pe înþelesul tuturor a ceea ce fac acele opþiuni eventual ºi cu pictograma device-ului(sau poza) explicitã?
Precum - citez din broºua OPEL New ASTRA:
IDS+ sincronizeazã direcþia, suspensia ºi frânele. Principalele componente ale ºasiului ISD sunt Progamul Electronic de Stabilitate ESP cu control integrat al tracþiuni, care stabilizeazã vehicolul prin frânarea precisã a maximum 3 roþi. Sistemul Logic de Control la Subvirare UCL este o altã funcþie care frâneazã selectiv atunci când vehicolul subvireazã. Sistemul de frânare este îmbunãtãþit prin ABS-ul performant ºi controlat electronic, Asistenþa la frânare de urgenþã EBA ºi controlul frânãrii în curbe CBC. În plus la ºasiul IDS+ pe lângã caracteristicile de mai sus avem ºi Controlul Continuu al Suspensiilor (CDC), prin care senzorii monitorizeazã dinamica vehiculului ºi regleazã continuu suspensia pentru o manevrare ºi o þinutã de drum optime.
Cam asta ar fi ce zice la carte lucruri pe care nici un ºofer nu le poate face cu o maºinã normalã, deci dacã îmi e permis Domnilor Administratori aº mai continua si cu alþi termeni in explicaþii ºi poate dintre forumiºti vor putea explica ºi la ce meritã, la ce sunt bune sau nu, sã optimizãm la maºina noastrã. Mercic anticipat de rãspunsuri.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sper ca nu e prea tarziu pentru tine.
Iti dau sfatul pe care l-am primit si eu la cumpararea Opelului meu.
O masina decenta in ziua de azi ar trebui sa aiba servo pe directie si frana, ABS, airbag, aer conditionat si consum in limite rezonabile. In plus, pret de achizitie acceptabil.
Nu am inteles ce fel de Astra doresti. Ai variantele Astra H sau Astra G(inca se mai fabrica la Gliwice - Polonia, sub denumirea de Astra Clasic II)
Pe Astra G ai deja servo peste tot, ai ABS, ai airbag(minim 2, sofer+pasager). Ai si inchidere centralizata. Ai reglarea inaltimii farurilor din interior.
Din ceea ce stiu eu, pe motorizare de 1.7CDTI nu se monteaza climatronic, doar AC (manual) E foarte bun si ala (eu am AC).
La fel, tempomat si alte cele nu stiu sa se monteze pe motorizare 1.7CDTI.
Ar mai fi utile geamuri fata si oglinzi electrice.
IDS+ este atributul exclusiv pentru Astra H.
Restul optiunilor sunt foarte bune si ele, dar iti urca pretul de cumparare si atunci te gandesti daca le vrei neaparat.
Avand in vedere ca la Opel nu pierzi in timp foarte mult din valoarea masinii, iti recomand sa cumperi acum masina pe care ti-o permiti, urmand ca ulterior, in vremuri mai bune, s-o schimbi cu alta mai pretentioasa si evident mai scumpa.
Daca vrei Astra H din 2005, cauta una cu fundalul farurilor pe argintiu (cred ca este nivelul de echipare enjoy). Mie imi place mai mult decat cu fundalul negru.
In plus, tine minte o regula. Anii si km vand o masina, nu neaparat dotarile. O sa constati ca nivelul de echipare la o masina sh nu este neaparat si intotdeauna direct proportional cu pretul. Trebuie sa cauti masina care sa-ti placa si vanzatorul care vrea intr-adevar sa vanda, nu doar sa testeze piata.
Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR