Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut..
Ce e de facut in cazul in care cineva mi-a distrus actele masinii (TOT) masina neinmatriculata,e cumparata din germania,e radiata acolo, ceea ce e mai trist e parintii mei au facut gestul asta(fiind urmare la o cearta apriga) , daca ajuta la ceva: am martori o gramada care stiu ca am avut actele masinii...

Sunt stupefiat
Skip ads

  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cumperi o masina identica din romania cu acte si faci recarosare
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E o aberatie faza cu recarosarea.

Mergi la RAR si/sau la politie si intereseaza-te care-s procedurile legale pentru obtinerea unor duplicate dupa actele originale ale masinii. Sunt multe masini carora li se pierd sau distrug actele (incendii, inundatii) si propietarii reusesc sa obtina duplicate. Probabil ca va fi nevoie de o interventie la institutia din Germania care a inregistrat radierea, eventual trebuie contactat si fostul proprietar sau dealer-ul ca sa ateste ca ti-a vandut masina.

O alta varianta ar fi sa declari la politie ca ti s-au furat sau pierdut actele masinii si trebuie dai anunt in Monitorul Oficial in care sa declari asta. De aici incolo nu stiu sa-ti zic, pentru ca nu esti inca proprietar. Daca erai proprietar, figurai si in evidentele romanesti (finante si politie) si atunci RAR-ul iti facea Carte de Identitate duplicat. Probabil ca, in cazul tau, urmeaza procedura de care spuneam mai sus.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mersi mult, imi va fi de ajutor
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca a mai fost chiar de curand un thread cu exact acelasi subiect.
Se zicea acolo ca trebuie declarata la politie, care o va da in cercetare, sa vada daca nu cumva a fost furata. Dupa un timp iti vine OK-ul de la Politie si o poti inscrie...

LE:
Gata am gasit:
https://www.clubopel.com/vie...highlight=pierdut

Pe scurt:
"am aflat ce trebuie facut si in cazul asta.pt cei care au ghinionul meu:se merge la notar,se da o declaratie notariala pe propria raspundere cum ca s-a pierdut talonul si se ataseaza la dosar in locul talonului, urmand ca masina sa fie data in urmarire pentru a vedea daca a fost furata sau ceva. mai multe cand termin de depus dosaru (momentan imi lipseste o declaratie fiscala, pe care o iau miercuri cand o sa ma si duc sa depun dosarul)"
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mersi Ovidiu
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR