Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Alexander81

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut all,
am renuntat la gandul de a-mi lua masina noua si ma-m gandit la o varianta SH, am gasit pe cineva care se ocupa cu masini aduse din Germania, care mi-a spus ca a gasit un Opel Astra 5 usi varianta noua, disel 1.7, 100cp,clima,abs,esp, 67000km, fab 2005....etc si am o intrebare la care nu am gasit deocamdata nici un raspuns, gasesc vreun tester care sa-mi spuna km reali sau vreo modalitate prin care aflu cu aproximatie km reali?,merita sa dau 9200E pe ea?
Skip ads

  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
merita, chiar daca nu este inmatriculata..taxa este pe undeva la 800 euro.Nemtii fac km astia doar in afara orasului, de aceea sunt intotdeauna mai multi kilometri la diesel.La 67000 este foarte buna.Eu nu am gasit decat 10500 aceasta masina fara taxa.Testere sunt peste tot, insa sa si stie sa le interpreteze.Unul bun este pe Prelungirea Ghencea, nea Mircea.Este situat pe partea stanga cum treci de stadionul Steaua, linga o spalatorie.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Subscriu si eu,10000E cu tot cu taxa de prima inmatriculare achitata,e afacere buna,iar kilometrii sunt reali,sunt sigur.
Ar fi bine sa va grabiti,fiindca,taxa nu va disparea,si chiar s-ar putea sa fie mai rau,dupa sarbatori,schimband tabelul de valori,sa vedem daca cei de la UE il aproba,dar nu cred,in fine.Sfatul meu,go for it.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Alexander81 a scris:am o intrebare la care nu am gasit deocamdata nici un raspuns, gasesc vreun tester care sa-mi spuna km reali sau vreo modalitate prin care aflu cu aproximatie km reali?
Raspuns exista, pentru posesorii de Astra H, Vectra C, Zafira B, Corsa D...
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca e din 2005 par adevarati km, dar nu poate nimeni sa iti garanteze la tester ca sunt 100% reali. In schimb te iei dupa alte chestii, in principal cele din interior : pedale, presuri, scaune, schimbator, volan, claxon si poti sa iti faci o idee. Eventual o carte de service completata si stampilata, vezi si consumabilele Wink
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Raspuns exista, pentru posesorii de Astra H, Vectra C, Zafira B, Corsa D...

Si cum procedam si noi sa aflam?
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La masinile din grupul Vag km (cei reali) sunt stocati si in ECU (la masinile care permit asta).
Vag-Com 7 are obtiunea de a citi acea valoare.
La opel probabil aceeasi chestie. Probabil Tech 2 citeste acea valoare.
  • ANSWERS

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ca si la grupul VAG este doar o chestiune de timp pana ce km se vor modifica si in ECU . Sad la inceput mai greu si apoi la orice colt de strada pe cine stie ce inghetata
Skip ads

  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E foarte bun pretul, daca masina este asa cum ti-o prezinta. Chestie ciudata este ca si eu am o oferta de astra G din 2004, recent adusa, tot cu 67000 km...
  • Alexander81

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
edyionut a scris:merita, chiar daca nu este inmatriculata..taxa este pe undeva la 800 euro.Nemtii fac km astia doar in afara orasului, de aceea sunt intotdeauna mai multi kilometri la diesel.La 67000 este foarte buna.Eu nu am gasit decat 10500 aceasta masina fara taxa.Testere sunt peste tot, insa sa si stie sa le interpreteze.Unul bun este pe Prelungirea Ghencea, nea Mircea.Este situat pe partea stanga cum treci de stadionul Steaua, linga o spalatorie.

Ai vreun nr de telefon de acolo, as dorii sa aflu daca maine pe 27 sau pe 28 e deschis.
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Modsalitatea cea mai simpla e sa calculezi ca neamtul face in medie 30k-35k km pe an si asa iti dai seama daca masina are sau nu are kilometrajul corect. Eu nu stiam cand mi-am luat masina ce si cum si am primit-o cu 108700 km dar ea avea dati in spate 104170 km dupa calculele mele din foile de service pe parcursul anilor.
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mie personal mi se pare imposibil ca un roman sa aduca o masina din Germania cu doar 67.000km din 2004!Nemtii le alearga mult,mai ales cele diesel.Parere strict personala:KM sunt dati inapoi...asa ca ai grija,mai bine iei o masina care sa aibe peste 100.000 si astfel vei fi destul de sigur ca nu s-a umblat la km, dar ma rog, exista si exceptii!
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,548
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si eu sunt sceptic la nr km...vezi ca se vad foarte usor nr de km..cu un tester. In calculatorul masinii vezi kilometrajulk in 2 locuri. In unul e cifra care iti apare pe bord..si care poate fi masluita..si in al doilea...poti sa ai surprize...Nu zic ca acolo nu s epoate maslui, dar deocamdata nu se obosesc, fiind f putine testere.
Concluzie: La opel astra H ai posibilitatea sa vezi nr de km in computer. La generatiile anterioare nu exista asta.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
stai linistit Liviu ca cei care se ocupa cu d-astea stiu cu mult inaintea noastra ce se poate vedea la tester si ce nu. Eu cred ca masinile sunt "operate" direct dincolo si ca oricat ne straduim, cei de acolo sunt plictisiti deja de un program pe care noi il primim abia maine (repet, ma refer la cei care se ocupa cu asa ceva)
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pe a mea am luat-o la 145500km personal din Germania , dintr-un parc auto , masina era statuta avea discurile de frana ruginite rau si placutele de frana blocate . Parerea mea este ca a avut multi km si nu o vindea ! Dar nu imi pare rau nici o secunda ca am luat-o , la interior nu sunt urme de uzura cea ce ma face sa cred ca ar putea fii reali km dar......!

A , masina a fost masina de inchiriat ! Primul propietar !

Eu sunt al treilea !Smile
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
dorin-b, asa cum au zis livcro si answers, deocamdata kilometrajul la Astra H poate fi masluit doar intr-un loc. Deocamdata.
Deci, cu testerul putem vedea kilometrajul real.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Km se pot "aranja" cu succes de ceva vreme si in ECU la Astra H , 95160 , 95320 , deci nimic nu este imposibil ... Wink
La noi insa "meseriasii" modifica deocamdata numai in bord , operatiunea la "pachet" Bord+ECU ar deveni scumpa pentru vinzator/samsar .
  • Nilatack

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Niciodata la Opel kilometrajul din bord nu va fi identic cu cel din ecu.Numaratoarea kilometrilor se face diferit in cele doua unitati si astfel apare si diferenta.La un numar de peste 250.000 km diferenta dintre cele doua poate ajunge kiar la 5000 km!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,548
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu e niciodata vorba de 5000 km...ci de la 50 000 de km in sus...100 000, 150 000 si asa mai departe...
  • panic

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu am fost la reprezentanta opel si baietii mi-au spus ca ei nu pot afla km reali.ca sfat ajutator mi-au spus sa ma uit la bord si sa vad daca in fata primei cifre de km,mai este un zero (a mea avea la cumparare 92000 km).daca acel zero este,km sunt sigur dati inapoi.asta e valabil pt masini pana in 99.999 km.bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR