Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Honciuc Sorin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Zafira 2002 2,2DTTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acum circa 2 luni am schimbat butucul stanga fata(inclusiv senzorul ABS), pe motiv mi se aprindea senzorul ABS din bord iar ABS-ul nu mai intra in functiune. Acesta a fost sfatul celor de la service care dupa ce l-au verificat, mi-au recomandat sa-l schimb intru-cat este dus senzorul. OK. Am dat comanda de un butuc nou cu tot cu senzor si tot cei care mi-au facut constatarea mi l-au si schimbat. Totul a fost bine circa o luna, dupa care vechea problema a inceput sa se repete, adica mi se mai aprinde cate-o data senzorul din bord doar pentru cateva minute dupa care se stinge si totul este in ordine. Intr-o luna mi s-a aprins de circa 10 ori, nu pentru mult timp dar suficient cat sa nu mai actioneze ABS-ul. Ce poate fi ?
PS. Atunci cand am schimbat butucul cu senzorul ABS stanga, mecanicul de la service i-a verificat pe ceilalti si erau OK.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Trebuie citita eroarea. Daca e fix aceeasi legata de senzorul stg-fata, ai dat banii degeaba.
Daca e alta, actionat in consecinta.
Citeste si aici:
https://www.clubopel.com/vie...=totul+despre+abs
si
https://www.clubopel.com/vie...ght=reparatie+abs - nu stiu daca ai acelasi calculator
  • taveanu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
STIE CINEVA DE CE ? CA N-AM MAI AUZIT ASA CEVA PANA ACUM
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Verifica izolarea firelor de la claxon+ABS, pe la cuple se poate sa patrunda apa si sa alimenteze releul de la ABS in momentul cand claxonezi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR