Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • NiceGuy

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ultima data cand am fost la o firma sa fac chestia cu actele au verificat nr. din registrul comertului direct pe pagina de net. a ministerului finantelor, noroc ca nu a mers serveru celor de la finante si orcum atunci am luat mai multe bucati dar acum pentru doua becuri intru la banueli
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai si care e problema? Datele sunt publice, se gasesc la http://www.mfinante.ro/cont...ili/pjuridice.htm
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Corsa_1.2 a scris:Eu stiam ca lumina se masoara in lumeni Razz si sunetul in decibeli Razz Watul este puterea consumata Mr. Green


k, got me . du-te tu si cere un bec de 1000 lumeni sau o statie de amplificare audio de 95 db.
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
inca de cand am luat masina am remarcat iluminarea destul de slaba folosind faza scurta, drept pentru care vreau sa-mi schimb becurile.

pe vechea masina am avut philips vision+. erau f bune, aveau o lumina mai puternica decat cele de pe masina (osram), insa pe vreme ploioasa nu ma multumeau deloc! vizibilitatea era destul de proasta Sad.

din acest motiv, pentru opel am vrut sa experimentez osram silvervision (din aceeasi categorie +50%). am colindat saptamani intregi prin benzinarii, am intrebat in stanga, in dreapta si NIMIC! n-am gasit nicaieri! ba chiar azi, intr-un Agip am primit un raspuns de genul: "Osram? Ce-s alea, ca n-am auzit...?".

drept pentru care o sa merg pe philips si cu mai mare atentie pe ploaie Sad.
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este ca indiferent de tipul becului (H1, H4 etc.) acesta e indicat sa aiba emisie redusa de ultraviolete. Eu initial am avut H7U Osram dar n-am mai gasit. Daca stie cineva unde se pot gasi becuri HxU as fi f. interesat pt. protejarea farului
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu pot sa cred cat de chioare sunt farurile mele, mai ales cand se murdaresc un pic. Aproape ca nu vezi nimic. Nici nu stiu ce solutie sa adopt, pentru ca am senzatia ca si farul in sine este de vina, nu neaparat becul.
Am o intrebare pentru turatii, daca a rezolvat problema cumva, ca n-as vrea sa experimentez aiurea.
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
N-am apucat inca sa cumpar becuri, cred ca o sa merg pe Philips NightVision. O sa incerc la Aspad.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu pentru vechea masina, tot de la ASPAD mi-am luat ce spui tu, si au fost nemaipomenite. Acum am o dilema, deoarece la Astra, parca sunt becuri separate de faza scurta/faza lunga. Ce imi luasem eu pentru vechea masina, era intr-un singur bec, nu stiu ce tip de bec trebuie cand sunt separate, nu prea am studiat problema. Concret ce specificatie trebuie sa aiba becul?


Ultima modificare facuta de fm la Joi 29 Dec, 2005 3:41 pm
Skip ads

  • remusnrs

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eh, deocamdata nu vad de ce sa-mi schimb Xenoanele Cool cu toate ca m-a mancat si am sapat - SI Xenoanele sunt diferite. Adica sunt unlele care dau lumina cu temperatura de culoare 5000k, 6000k sau 8000k (care deja da in albastru rau).
So, ca sa revenim la halogene. Pe Tico aveam probleme cu lumina .. deh . faruri mici Confused
So - in prima faza m-am aruncat la niste PIAA (100$ Shocked ) ( http://www.piaa.com ). M-am dat peste cap sa-mi iau.
Duda e ca pe uscat se vedeau super cool - faza mica albastra, faza mare alba de rupea ! Cand insa era ud pe jos, NADA lumina !
Poate si farurile mici nu ma ajutau - asa ca acum am o pereche de H4 - care vrea sa le incerce si/sau sa le ia ..
Pana la urma am pus Philips +30 parca erau pe atunci si am fost multumit.
  • bogdan_d

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
4EST a scris:eu am de 80/100. Nu mi s-au bulit farurile, inainte am avut 90/100. In general merg cu faza scurta, si cu becurile stock nu vedeam indeajuns de bine drumul.

Acum astea de 80/100 le-am luat de la unguri, sunt "albastre". Lumina ce e drept e mai albastruie, normal ca nu e xenon, dar e ok


si eu am o pereche de 90/100 ce zici mi-ar distruge oglinzile ? nu de alta da acum le-am schimbat si nu as vrea sa le schimb curand? Tu dc ai renuntat la cele de 90/100 in schimbul celor de 80/100? e asa mare o dif de 10W?
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La Tico imi pusesem Vision Plus si am fost super multumit. Pt Corsa C, ce standard de bec se recomanda. De ex, ala Tico aveam H4.
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
becurile 80/100 sau 90/100w nu sunt pentru circulatia pe drumurile publice(sunt offroad sau competition).
parerea mea e sa nu montati decit becuri conforme cartii tehnice care de regula este 55/60wdeoarece:
1.riscati sa va dati foc instalatiei electrice(relee ,cabluri)
2.riscati sa topiti parti de plastic(socluri etc)
3.riscati sa produceti un accident prin orbirea celor care vin pe contrasens(mai ales daca nu ati avut un reglaj corespunzator)

cele mai bune becuri(fara+30/50%) mi sau parut Osram bilux
momentan folosesc Unitec +50% si sunt ok.
Skip ads

  • luciqno

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cam cit costa becurile PHILIPS BLUE VISION ptr. faza scurta si cit cele ptr. faza lunga si unde le pot gasii.
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
luciqno a scris:Cam cit costa becurile PHILIPS BLUE VISION ptr. faza scurta si cit cele ptr. faza lunga si unde le pot gasii.

cca 30Euro, cele pt. faza scurta - la Augsburg
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mi-am cumparat, de la Aspad un set de Philips Nightguide H7, pt faza sciurta, si un set de VisionPlus H7 pt faza lunga, pret: 1.6 mil in total. Sunt excelente, dar nu se mai vede mare diferenta intre faza scurta si cea lunga, Nightguide fiind mai capabile decat VisionPlus.

PS: Aspad sunt importatorii directi, a.i. becurile sunt mai ieftine decat la Augsburg, dar trebuie cumparate neaparat pe firma, ei nevanzand la persoane fizice.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:Si eu am constatat noaptea cind am mers pe autostrada1 ca becurile stanard nu sunt suficiente si mi-am luat
pt faza scurta H7 Nightguide si pt faza lunga h3/9005 bluevision dar inca nu le-am montat.
Credeam ca am eu probleme cu ochii .

DE unde ai luat becuri pt faza lunga si cat au costat?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@popescu iulian
Le-am luat de la ASPAD pe firma unui prieten- da-i si tu search pe net sau da-mi pm dak vrei mai multe detalii, din cite stiu exista si la Augsburg cu un pretz putin- f putin mai mare.
Le am pe masina de mai mult de 1 an si is multumit.
  • razvandoro

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vreau sa stiu va rog ce becuri sunt pt.faruri la astra h model 2006(faza lunga-faza scurta)
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la orice mag de piese auto import...lke spui si se descurca baietii
  • lestoc

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2006 Z-C/DL11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2009

  • Mesaj Privat
sall. am o vectra din 2006 si as vrea sa schimb becurile pe faza scurta, ce fel de becuri trebuie? nu am carte service ,ms
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR