Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daca am gresit intrebind pe aici ,cer scuze. totus "vreau sa stiu" (a fost pe vremuri o emisiune la radio ca tv. mai rar) pe frontera din 2001 cu motor y22dth exista sau nu calculator pt. 4x4 cel actionat electric , mai precis pt. cuplarea tren fata prin butonul de pe bord?
Skip ads

  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
chiar nimeni nu poate sa-mi dea un raspuns? nici chiar un moderator?
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am fost pus la colt de nu-mi raspunde nimeni? nu exista nici un frontierist sa poata raspunde?
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
posteaza si la sectiunea Opel Frontera.. poate ai mai multe sanse...
Skip ads

  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
fi mai explicit te rog...ce calculator? sa faca ce anume ca e cam in dodii intrebarea
  • stoicaaurelian

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu cuplarea 4x4 se face elctronic ,are diferential autoblocabil,si o gramada de tevi pt vid si un bidonas care este tot pt vid si mai multe electronice pe sub ea ,la puntea fatza ma refer,deci dupa atataea electronice ce sunt peacolo ii trebuie si un calculator care nu stiu la ce foloeste Shocked
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mihai1950 a scris:am fost pus la colt de nu-mi raspunde nimeni? nu exista nici un frontierist sa poata raspunde?


Nu ai fost pus la colt, dar numai un fronterist B iti poate raspunde sau cineva care se pricepe. Oricum, eu prefer sistemul clasic dupa A, mai simplu (ori la bal ori la spital).
  • bogdan12000

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Frontera 1994 23 YD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare rau ca nu pot sa-ti raspund Mihai , dar cred ca ar trebui sa mergi la un mecanic . Vroiam sa il intreb pe Stelea , daca prefera sistemul clasic de pa " A " al meu este asa , si nu mai functioneaza ; mecanici imi spun ca trebuiesc inlocuiti autoblobabili de la rotile fata . Ma poate indruma cineva unde ii pot gasi la sh ? ca de noi nu cred ca te poti gandi ....... cred ca sant destul de scumpi
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cauta pe net "piese frontera" si poate gasesti ceva anunturi. Sistem autoblocabil am si eu, functioneaza, dar prefer sistemul clasic manual (ca la ARO). Au fost pe net niste anunturi cu piese de la frontera avariate.
La SH putine sanse, pt. ca sunt putine masini.
Bafta
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sunt dispus sa schimb autoblocabilele mele (functionale) cu sistemul clasic (manual) (tot functional)... Daca intereseaza pe cineva.
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stai sa inteleg. trontera "A" are autoblocabil iar "B"-ul nu (adica electric) ? luminati un necunoscator.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ma refeream la M.R.L.-uri (sistemul de cuplare al planetarei de roata, butuc). Unele modele au sistemul clasic cu capace pe care trebuie sa le invarti 270 grade geometrice pt. a cupla planetara de roata (sistem pe care il prefer), iar altele modele au sistem "autolock" se cupleaza singure in momentul in care cuplezi din cabina diferentialul fata si rulezi cativa metri.
Frontera B are planetarele cuplate permanent de roata.
Skip ads

  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns.daca tot vorbim pot sa te intrb daca este posibil ca simbolul de incalzire bujii de la bord sa nu se aprinda din cauza ca este cald motorul. oricum pleaca la "sfert", motorasul de reglare a farurilor (unul) se blocheaza la 1/4 din cursa,este unuversal ? adica se poate pune de pe st. pe dr.? sti cumva un manual de reparatii tiparit pt. frontera? daca mai am intrebari te mai pot deranja?
  • stoicaaurelian

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cauta un program tis200 si acolo gasesti tot pt opel
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am GM-EPC, dar pt. Frontera A nu vaz imaginile (la B se vad) si Workshopdata care mi se pare f. slab (am mai dat si o gramada de bani pe el). Nu stiu ce face tis200 Oare? . Tot pt. Frontera A am manualul Haynes (in engleza, prin bunavointa unui coleg de forum), si cartea masinii (in rusa Confused ).
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am auzit de tis 200 dar nu am cunostinte de calculator care sa ma ajute sa pot descarca de pe net. poate sa ma ajute cineva? si apropo, am dat o groaza de roni pe niste cd-uri care nu le citeste calculatorul, zice ca nu gaseste cd-ul. Of,Of, Mai, Mai.....
  • frontera

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare

daca se poate as vrea si eu manualul de Frontera (daca acopera si modelul meu frontera A /1996/ X22XE motor 2.2 16V)
multumesc
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. in mare il acopera . eu am manualul de folosire pt. fabricatie 2001. cred ca iconitele sunt aceleas, simboluririle deasemeni in general cred ca ar merge cu toate ca stiu bordul este altfel. timite pe mesaj privat un nr. de telefon sa vedem cum facem.
  • frontera

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mihai

salut. nu pot trimite privat deoarece sunt nou pe forum si cica trebuie inatai 10 postari Smile ... trimite tu si vorbim.
mesajul meu era pt stelea care am vazut ca are manualul tiparit ... ceva CD-uri am si eu cu un tis 200 dar nu prea ma descurc cu ele ... daca vrei ti le dau.

eu am o problema de calculator/senzori ... am schimbat motorul si merge prost, check engine aprins ... am schimbat pana acum 2 senzori si degeaba, am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma apuc sa umblu eu la motor pt ca altfel o sa schimb toata masina daca ma iau dupa toti "priceputii" Smile
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Tot ce am e pe cd.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR