Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am pus o frana foarte brusca (cu ambreajul calcat) si mi-a iesit planetara din cutie (F13 in 4 trepte)... Nu stiu daca pur si simplu a iesit sau e rupta... si nici de la ce... Sad( please help me! Am neaparat nevoie de masina... Planetara nu pare rupta... M-am bagat sub masina si pare numai iesita...
Eu am mai demult probleme cu un joc la roata... cand franez/acceleres joaca bascula in bucsi de la rugina...

Ma poate ajuta cineva si pe mine?
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pai si cum te-ai gandit sa te ajutam...cu sfaturi sau sa-ti recomandam vreun service,ceva ? Fii mai explicit,te rog.Eventual pune o poza,..Si de la rugina cui? A basculei sau a masinii?Prin ce zona stai?
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Rugina era pe zona pedalierului...
Am pus o frana urata sa nu dau in unu care nu mi-a cedat trecerea, aveam si viteza... ~90km/h si nu s-a auzit nici un zgomot ciudat...
cand am vrut sa ma iau dupa fraier sa-i "explic" ca nu asa se circula si de ce... s-a turat in gol...
Am vazut ca roata sta nasol... De la soc (frana si o groapa) s-a smuls din caroserie suportul de la bieleta, supartul de la bascula si s-a rupt bara de torsiune...
Iesi am crezut ca numai a iesit planetara... Azi stiu ca trebuie sa-i fac o restaurare si apoi vant...
  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
esti pericol public cu masina aia prietene, iti recomand, ca cu directia si cu franele sa nu te joci, sa le ai intodeauna in stare buna, pan' la urma e vorba de siguranta ta si a altor participanti la trafic. Daca roata s-a deplasat asa mult de a iesit planetara din loc inseamna ca e grava treaba, vezi mai sudeaza pe acolo, dar fa-o bine!
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Un sfat prietenesc-pune-i o teava de rigidizare intre suportii de bascula,sudata,si n-are moarte !Cu conditia sa fie sudata si prin zonele apropiate.Pt.o teava turtita la capete de 40 cm.nu are cum sa-ti ia mai mult de 2-300 de mii...
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Masina inca e in service... I-au refacut toate elementele rupte sau ruginite de sub ea... Nu m-am gandit la faza cu teava, dar e o idee super tare!

Multumesc mult!

PS Sti pe cineva care sa refaca un Kadett ruginit rau la praguri si la pedalier, cu piese de pe o caroserie perfecta, dar fara serie?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pai mai bine schimbi numa`ce trebuie...Pragurile nu merita sa pui de pe alta,SIGUR sunt luate de rugina,chiar daca nu se vede acum.Se gasesc praguri la 5-600 mii,chiar daca sunt mai subtiri.Eu unul mi-am facut la RM.SARAT,la un mos,din tabla de 1.5mm...Pragurile si contrapragurile aveau cam 15 kg.impreuna...Din pacate arcadele de la roti 3 sa le iei din magazin.
PS-daca vrei sa intre roti pe 15" pe spate fara pb.,cumpara-i arcade de Ascona C...Va arata cu totul deosebit si nu vei mai avea pb cu latimea cauciucului...
  • bogdan1.400

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Calibra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salutare nu vreau sa ma bag in seama.... vreau sa.mi dau si eu cu parerea.... problema eeste din cauza uzurii, rugina la capitolul lonjeroane. din aceasta cauza longeroanele se departeaza destul cat sa tina planetara in tensiune si la o groapa planetara a sarit....nu iti dai seama vizibil....daca e iesita un 1cm sau 2 e suficient cat sa nu mai poti pleca de pe loc.....sfatul meu e sa o duci la un meserias si sa.i verifici lonjeroanele....la ficare goapa sau damb o sa sare planetara...bft
  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
eu sunt de alta parere
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR