Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.Ma uitam azi pe la masina si am gasit 2 lucruri care nu stiu ce fac, si va rog pe voi sa-mi spuneti ce sunt.





am gasit mufa asta si nu stiu de unde este si ce e cu ea.Era pe langa senzorul de temperatura exterioara adica prin bara jos in stanga.De unde poate fi?O fi iesit de undeva?M-am uitat eu pe acolo dar nu am vazut nimic.La cabluri seamana(grosime) cu cele care intra in ventilatorul de la radiator.






Iar asta ce este?Mi-a zis cineva ce este un fel de regulator de gaze ceva.Ce face el?Problema este ca l-am scos si a inceput sa curga un fel de carbuni din el si toate furtunasele care intrau si ieseau din el erau pline de carbuni din aia.O fi stricat el sau au intart carbunii aia din alta parte in el?

Multumesc
  • h007_2005

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2004 Y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
poate este pentru proiectoare dac iti pui cabluri nepuse sant multe
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Proiectoare am, nu-i de la ele.Banuiesc ca e de la aer conditionat, dar eu nu am, si cred ca sunt de rezerva Very Happy.

In schimb cu poza 3 m-am mai documentat.Este un un fel de vacum ceva .Sa explic: In el intra un furtun care il numim A din el ies 2 furtune care le numim B si C. A-ul vine de undeva (cum am aflat si eu) de la un filtru de carbuni(carbon) care filtreaza gazele din rezervor. B-ul duce la admisie, am mai avut un post in care intrebam ce furtun terbuie in mufa de la admisie, si asta este.C-ul duce la servo frana.Cum functioneaza: furtunul C trage aer si deschide o supapa din vacum si asa B-ul trage din rezervor gaze in admisie prin intermediul A-ului.Asta am aflat si dedus in acelasi timp Very Happy. Problema este ca mi sa spart sau stricat filtrul ala de carbuni si cand trag cu gura din A imi intra in gura carbuni la greu.Si cred ca e dus filtrul respectiv dar beleaua este ca nu stiu unde se afla Very Happy. Poate ma ajuta cineva?
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
si eu am langa baterie 3 mufe asemanatoare, dar nu am intrebat ce si cum...
daca afli, sunt curios.

PS: sper ca nu deranjez topicu tau Rolling Eyes
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mda m-am lamurit ce si cum este.Am filtrul de carbuni activi bulit., am aflat si unde este, se afla in aripa din fata dreapta, trebuie sa dai jos aparatoarea aia de la roata ca sa-l vezi.Sincer eu nu am dat-o ca e capsata bine in niste popnituri de plastic in fine, este bine cei care mai au asa sa verifice chestia aia regulator gaze care este in poza sa vada daca nu curg carbuni din ea, daca curg e clar si la ei sa bulit filtrul de carbuni.
Totusi are cineva o poza cu respectivul filtru asta inainte sa ma pun eu sa desfac.Sau daca are cineva de vanzare de la o masina dezmembrata sa ma contacteze ca sunt interesat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR