Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • toi_rapid

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
exista vreo smecherie sau se forteaza pur si simplu ca pare ca nu vrea sa iasa deloc din lacasul ala ...........
am cautat , dar am gasit decat cum se introduce ....dar la mine nu vrea sa iasa suportul cel vechi....
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca te ajuta cu ceva:

  • toi_rapid

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
multumesc , dar ma ajuta mai mult cum sa scot suportul care sustine geamul oglinzii , are niste "nuci" in spate , nu vrea sa iasa de acolo.............
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
atunci poate asta...

Oricum, da jos capacul oglinzii si vezi, ajuta-l din spate... bafta1
Skip ads

  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
toi_rapid a scris:multumesc , dar ma ajuta mai mult cum sa scot suportul care sustine geamul oglinzii , are niste "nuci" in spate , nu vrea sa iasa de acolo.............


Trage mai tare ca nu se rupe nimic !
  • mosu90

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2009

  • Mesaj Privat
e chiar usor apasati oglinda in partea dreapta astfel incat sa iasa partea stanga cat mai spre exterior, cautati pe cineva cu mana mai subtire, baga mana cat poate in spatele oglinzii astfel incat sa cuprinda cat mai mult din ea, si dupaceea trage cu toata suprafata, o sa iasa fara probleme

am un filmulet cum am montat eu oglinda, facut din greseala .. aveam nevoie de lumina de la telefon ca era noapte Smile)
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
La mine nu se mai incalzeste oglinda din stanga si o sa desfac si eu zilele astea oglinda (multumesc si eu de info cum se da jos)dar daca toate cablurile sunt la locurile lor unde ar trebui sa ma mai uit?
  • enrique

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
toi_rapid a scris:multumesc , dar ma ajuta mai mult cum sa scot suportul care sustine geamul oglinzii , are niste "nuci" in spate , nu vrea sa iasa de acolo.............



O intrebare am si sper sa gasesc indrumare aici de la cineva care a mai trecut prin asta: mi-au fost luate (de catre cineva caruia i-au trebuit - cu siguranta) oglinzile prin primavara-vara; am reusit sa le gasesc undeva si le-am montat repede.
Am dat de zapada si umezeala si constat ca nu functioneaza incalzirea electrica si ca firele au fost montate invers (desi nu am vazut ceva gen + si - si chiar vanzatorii au spus ca nu conteaza - ei bine conteaza!). Nu mai pot monta oglinda bine, intrucat geamul se fixeaza in spate doar in nuca mare centrala, celelalte doua mai mici nu mai intra, oricat le-am uns si fixat (nuca tata telescopica se retrage f usor) cu un patent, surubelnita, etc. As putea incerca sa scot capacul din spate sau e mai bine sa incerc altceva?

Mii de multumiri anticipat !
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
1 incalzirea nu are + si - pentru ca e o rezistenta. Verifica daca ai tensiune acolo pe fire cand pui dezaburirea.
2 nu te ajuta prea mult daca scoti capacul de la oglinda. unge guguloaiele alea cu ceva apoi apasa cu incredere pe motorase, dar exact pe locul ala ca sa nu spargi oglinda. Prima oara e mai greu, dupa aia e o operatiune de 2 minute. Sfat pe fata oglinzii poti face semne cu un marker ca sa apesi exact pe guguloi.
  • enrique

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc, bazare !

Insa tijele filetate care se misca pentru reglarea oglinzii nu stau fixe , ci intra de tot inauntru destul de usor la impingerea cu oglinda spre ele.

Am incercat sa le fixez cu niste clesti/patenti, le-am uns, fara folos. Daca se poate o alta idee as fi recunoscator !

Sarbatori frumoase tuturor, in special fanilor Opel! Smile
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
tocmai cand s-au retras tot piciorusele alea poti sa apesi pe ele si intra.

Problema este doar daca ai oglinda de la un model cu volan pe dreapta si geamul ei este pt una cu volan normal.(au coduri diferite stantate pe ele)
Desi pare greu de crezut nu se prinde cum trebuie, poti sa pui geamul, mai greu cei drept insa o sa ai probleme cu unghiul in care se regleaza geamul
  • Bogdan-84-XFR

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Apasa fara frica tare, k trebuie sa intre, eu am fost "norocosul" care le-am schimbat de 3 ori. Le fixezi pe gaura si apesi tare. Bafta
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Apasa tare k nu se crapa am schimbat-0 si eu pe cea din dreapta...a fost usor dar trebuie sa dai cu un pic de vaselina pe nuca din centru. eu am facut prostia si am dat si pe celelalte(cele care misca oglinda) si acum cand actionez butonul patineaza acolo;)) bafta!
  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am avut si eu ghinionul sa imi rupa un biciclist oglinda in parcare. Si normal ca baiatul a fugit...

Problema la mine e ca am Coupe, iar prin dezmembrari nu gasesc oglinda de coupe. Asa ca am cumparat una normala de hatch, urmand ca sa demontez doar partea exterioara si sa o montez pe suportul meu care a ramas intact. Atasez cateva poze ca sa vedeti la ce ma refer:

Acesta e suportul meu de pe usa. Intentionez sa montez noua oglinda aici:


Acesta e suportul oglinzii de hatch, luata de la dezmembrari. Am demontat de pe el partea exterioara si se poate vedea ca aceasta e tinuta in suport de un arc sub tensiune fixat cu un fel de saiba/colier.



Problema care se pune acum e comprimarea arcului respectiv si in acelasi timp fixarea colierului in suport cu noua oglinda. Am incercat cu o presa luata din Baumax, insa nu am reusit sa fixez si saiba respectiva pt ca in momentul cand comprim arcul cu saiba peste el, nu mai am vizibilitate la ce se intampla acolo (piesele coboara intr-un locas din oglinda externa) si cred ca nu reuseste sa intre pe axul suportului de pe usa (axul fiind cel in jurul caruia se afla arcul si pe care trebuie sa se prinda saiba).

E o situatie mai ciudata, posibl ca nimeni nu a mai incercat asa ceva. Pe net am gasit doua chestii similare, insa la alte masini care aveau altfel conceputa oglinda si, sa zicem ca era mai mult loc de desfasurare si se putea rezolva problema Smile
  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Problem Solved:

  • kathar

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2005

  • Mesaj Privat
tot legat de subiect:
stie cineva cum se scoate capacul din interiorul masinii care mascheaza suruburile de prindere ale oglinzii laterale ?
Ma refer la ornamentul acela triunghiular, care la mine are si un mic difuzor.

Cele trei suruburi de fixare ale oglinzii exterioare sunt cu cap stea (torx) ?
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
trage de el sau baga o surubelnita. e prinsa in 3 puncte cu niste braduti(niste capse ca la fata de usa). Nu mai tin minte cum sunt suruburile de acolo, posibil torx
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR