Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
opel tigra mi se blocheaza geamul pe la jumatatea cursei ca si cum ar intilni un obstacol. De fapt intilneste un obstacol ptr. ca se aude ca loveste ceva cind coboara si putin mai tare cind urca.ca sa nu mai vorbim ca e incomod rau de vazut mecanismul care este inauntru, daca are cineva vreo schema.. sfaturi.. va multumesc
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
M-am lovit de curand de aceasta problema. Este drept ca am Agila, dar poate mecanismele sunt la fel.
Mecanismul meu este format dintr-un cablu ce trece peste ,2 role (scripeti), actionat de motoras. Rolele sunt amplasate la capetele unei glisiere (sina) pe care se plimba caruciorul (suportul) geamului. Glisiera se prinde de fata usii prin 2 suruburi, care la mine se slabisera, cauzand astfel caderea cablului de pe rola inferioara (era blocat intre rola si glisiera - de coborat, cobora geamul, dar la ridicare, se ridica doar 10cm dupa care il trageam cu mana).
Ca sa-l repun pe pozitie, am dat geamul afara, am demontat mecanismul si CU GREU am reusit sa pun cablul la loc pe rola. Nu te apuca singur, fara ajutor!. Pe mine m-au ajutat 2 baieti de la serviciu! Cablul are tendinta de a se strange din ambele directii spre motoras si este foarte greu de detensionat. Alta metoda nu cunosc.
Grija la demontatul fetei de usa si la scoaterea mufelor cablurilor de oglinda si de geamuri.
Daca am omis ceva... voi completa. Voi incerca sa fac un desen al ansamblului.

Cu rosu am marcat pe unde "zburase" cablul.
Suportul geamului este actionat de cablu.
  • nebun`

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Frate si eu am problema asta la a mea (astra g bertone). Initial am zis ca este macaraua stricata, si mi-am comandat macara noua, am trimis masina la service, am dat 250 ron pe macara + 50 ron pe manopera, numai ca sa aflu ca vechea macara era nou nouta. Acum toate bune si frumoase, pana cand ..iar a inceput sa faca figuri. Acum pur si simplu numai coboara pana jos. Si la modelul asta de masina geamul culiseaza de fiecare data cand usa este deschisa/inchisa. Deaceea trebuie sa las geamul putin lasat incat sa nu se deschida de tot in momentul in care inchid usa. Este enervant la culme.
Acum am dechis sa desfac eu usa, si sa vad exact despre ce este vorba cu ochiul meu, numai vreau sa mai platesc inca un service pe degeaba, si ma puna sa mai comand o alta macara eventual.
Insa nu reusesc sa scot fata de usa... ma ajuta cineva? AM trei suruburi jos la baza usii, le-am demontat, dupa care din lateral jos in ambele parti ale usii .. s-a desprins din acele cleme. Insa mai departe ramane prin in ceva .. nu o pot desprinde in toate colturile. Am incercat sa o ridic, nu merge, am incercat sa o trag intr-o parte, nu merge. Nu stiu cum se deschide! Am incercat sa gasesc pe internet, insa nici o sansa sa gasesc un manual care sa ma invete. Asa ca am ramas numai cu posibilitatea de a apela la acest forum in speranta ca cineva stie cum se procedeaza, si imi poate raspunte.

multam.
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am gasit beleaua. deci motorasul actioneaza o roata dintata care la rindul ei actioneaza macaraua cu geamul respectiv, ei bine uitindu-ma mai bine am vazut ca imi lipsesc vreo patru dinti de pe roata dintata pur si simplu s-au tocit nu inteleg cum ca doar e de fier cea roata Sad
Skip ads

  • copitlu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Salaj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
si eu am avut aceasi problema am mers la mecanic de 2 ori m-o stors de bani, dar de fiecare data tot se bloca, si m-am decis sa deschid singur usa:P si pe sina pe care ruleaza parbrizu am pus un deget de vaselina , si de atunci (9 luni ) nu mai am nici o treaba
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ai schimbat macaraua cu totul?
  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nebun` a scris:Frate si eu am problema asta la a mea (astra g bertone). Initial am zis ca este macaraua stricata, si mi-am comandat macara noua, am trimis masina la service, am dat 250 ron pe macara + 50 ron pe manopera, numai ca sa aflu ca vechea macara era nou nouta. Acum toate bune si frumoase, pana cand ..iar a inceput sa faca figuri. Acum pur si simplu numai coboara pana jos. Si la modelul asta de masina geamul culiseaza de fiecare data cand usa este deschisa/inchisa. Deaceea trebuie sa las geamul putin lasat incat sa nu se deschida de tot in momentul in care inchid usa. Este enervant la culme.
Acum am dechis sa desfac eu usa, si sa vad exact despre ce este vorba cu ochiul meu, numai vreau sa mai platesc inca un service pe degeaba, si ma puna sa mai comand o alta macara eventual.
Insa nu reusesc sa scot fata de usa... ma ajuta cineva? AM trei suruburi jos la baza usii, le-am demontat, dupa care din lateral jos in ambele parti ale usii .. s-a desprins din acele cleme. Insa mai departe ramane prin in ceva .. nu o pot desprinde in toate colturile. Am incercat sa o ridic, nu merge, am incercat sa o trag intr-o parte, nu merge. Nu stiu cum se deschide! Am incercat sa gasesc pe internet, insa nici o sansa sa gasesc un manual care sa ma invete. Asa ca am ramas numai cu posibilitatea de a apela la acest forum in speranta ca cineva stie cum se procedeaza, si imi poate raspunte.

salut da` mi si mie un id sau un nr de tel ca vreau sa te intreb despre macaraua la bertone
multam.

Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR