Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut tuturor!

Azi am facut-o... am trecut peste un canal ridicat la intrarea intr-o parcare, canal peste care am trecut de cateva ori bune pana acum fara probleme, insa azi mai eram cu cineva in masina insa nu am crezut ca o sa conteze asa mult insa a contat, drept pentru care am lovit masina dedesubt, pe nervura de sub scaunul din dreapta (Astra G) si pe o bucata de 6-8 cm s-a racait antifonul, noroc ca am trecut foarte incet, ca e genul de canal unde iti coboara rotile din fata inainte sa urce cele din spate si poti sa ramai oricand cu buta pe el, dar e singura intrare ca deh romanii parca toti ar avea jeep-uri si n-ar conta ca restu isi mai lovesc masinile...

Acum intrebarea, cum pot sa retusez antifonul in acea zona si daca are cineva idee daca antifonul de pe astra G e pe baza de Bitum sau Cauciuc, pentru ca m gasit ceva antifon la spray sau pensulabil. Din ce am vazut eu in locul racait pare pe baza de cauciuc, iar partea neagra seamana cu bitumul, insa mai intreb ca sa fiu sigur.

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
de obicei pe burta masinii(opel dupa '90) tabla este zincata,kiar si zgariata rugineste f greu.Dai cu terosol e f bun
  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si unde pot gasi terosol, ca am tot cautat pe net si nimic?
  • DriftingCalibra

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut , solutie ideala , " deruginol 5 minute lasat , sters cu carpa bine ,bine acel loc " 1 strat putin mai gris in locul respectiv de grund , lasat 5-10 minute sa se zvante.. dupa care antifon cauciucat , dupa care " drum bun " garantez mie la suta ca acolo nu da rugina in viata mamii ei Smile

Ca sa nu cumperi toate nebuniile de mai sus , da`mi un mesaj si te invit sa iti mazgalesc putin dedesubt masina , gratuit.
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca nu e cazul sa folosesti feruginol,pt. ca tabla e curata.Poti da cu un spray cu zinc(se gaseste)si apoi cu solutie de vulcaflex la rand(nu conteaza marca), sau macar un spray cu vopsea...dar spray-ul cu zinc de la WURTH pot spune ca e super. Daca folosesti asa ceva poti sa nu mai dai cu nimic dupa ,e ffff rezistent si prinde pe aproape orice suprafata.Am sudat toba la astra veche si am dat pe ea cu acest spray si vreau sa spun ca si azi dupa 16 luni si 15 tkm arata tot asa.
  • aionel04

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna crisiti30,

Si eu am patit la fel am julit burta masinii si mi s-a dus aceaa protectie si mi se vede tabla.Am Opel astra G din 2001.Cum ai rezolvat problema?Am auzit si eu de terosol ce e f bun.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR