Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am un delco cu aprindere elecronica- cum pot sa imi dau seama daca pompa de vacum e defecta? si daca e defecta de unde as putea sa cumpar alta sau de la care model s-ar potrivi..va multumesc
Skip ads

  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
poi se verifica simplu tragi aer din furtunasu de la vacuum si cand pui limba trebuie sa ti tina "presiunea" formata
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu tine nimic am tras aer pe furtunas dar nimic.....cand suflu in furtunas se vede ca iese praf pe langa tija care ar trbui sa miste platoul...deci e sparta membrana..intrebarea mea e daca se poate desface palaria si inlocui membrana...sau daca s-ar potrivi de la alt model si sa nu coste 2 mil...ca asa mi s-a spus la un magazin de piese auto
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
oare se potriveste pompa de la un delco de dacie?
Skip ads

  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
astept si eu un sfat de la cineva care se pricepe....
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nimeni?
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
incearca in schrot ca se schimba usor vezi ce delco ai BOSCH sau Delco REMY ca daca e BOSCH poate sa potriveasca de wv GolfI dar cum am zis incearca nu cumpara fara model deoarece problema e fixarea si modul de functionare nu poti improviza doar daca potrivesc sa inlocuiesti
Eu am inlocuit pe un kadett d si am luat pompa de pe un ascona si inca merge toata treaba o faci in 10 min
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu tot un kadett d am...si tot de la o ascona am... in iasi nu se prea gasesc ca am cautat..si despre "schrot" nu stiu ce e ala sau aia... Shocked
Skip ads

  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
schrot e parcu de dezmembrari auto, asa i se mai spune. in privinta capsulei de vacum, uite cum sta treaba. eu am delco bosch si o data verificand mai multe pe la motor am verificat si capsula asta si am constatat ca e sparta membrana. masina mergea bine si asa deci nu era neaparat s-o schimb(in plus nu influenteaza consumul stai linistit). m-am dus la dezmembrari si am cumparat-o cu 20 lei. ma duc la mester si ce crezi? mi-a stricat bunatate de delco, l-a desfacut si mi-a rupt senzorul ala ce trimite nu stiu ce impulsuri, imi venea sa mor de ciuda si in acelasi timp sa-l rup in bataie pe ala. pana la urma m-am dus iarasi la dezmembrari si am avut marele noroc sa gasesc delco identic cu capsula in regula la doar 70 lei, era de pe o ascona parca. merge perfect si acum. deci mare atentie cine iti face treaba. referitor la tipurile de delco ce echipeaza kadeturile, nu vreau sa-l contrazic pe colegul nostru de pe forum dar din cate stiu eu doar unele delcouri Bosch au capsula vacuumatica si acelea parca la care se poate regla avansul, cele Remy sunt fixe, nu se pot regla.
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu am remy si e cu capsula....pai lucrarea mi-o fac eu...ca am mai desfacut modulul bucatica cu bucatica si l-am curatat inainte sa il pun pe masina.... am si eu o rugaminte daca are cineva sau poate cineva sa imi faca rost ii platesc si platesc si transportul...va multumesc
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ajutati-ma va rog cu o capsula de vacum pt delcoul meu sau cu vreo metoda de reparatie a membranei...va multumesc
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
fa o poza sa vad de ce model ai nevoie si incerc sa te ajut.
Skip ads

  • Mihai Pirvulescu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Corsa 1988 OHC 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
intreb si io referitor la aceeasi capsula vacum delco, ce rol are?
Oare din cauza ei(e sparta si a mea) masinii mele nu-i place iarna. De ex iarna cand trag socul se inneaca si uda bujiile,merge in 2-3 pistoane, cum da primavara parca am alta masina. Delcoul de la corsa mea e cu aprindere electronica.
  • Mihai Pirvulescu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Corsa 1988 OHC 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, am gasit raspunsul aici http://ro.wikipedia.org/wik...3ie_de_aprindere. Se pare ca e foarte important avansul vacumatic si in mod sigur de aici mi se trageau problemele de aprindere iarna. Ramane doar sa gasesc una acum.
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
se gasesc greu tare ....si noua in magazin e in jur la 2 milioane
  • Mihai Pirvulescu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Corsa 1988 OHC 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ai avut dreptate am fost deja la 2 centre de dezmembrare si am gasit doar una tot sparta . La magazinele cu piese import, noua nu au reusitsa o gaseasca. Mai am timp pana la iarna ca vara merge super. Pana la urma cum ai gasit? Te-a ajutat COGI de la Arad?
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai..nu am gasit...asa ma chinui...am mai luat un delco prin amabilitatea domnului mitrea (21-Lancer)dar tot la fel e spart...o sa desfac una poate reusesc sa fac un sistem de capsulare si sa inlocuiesc membrana...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR