Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu e cine stie ce, dar poate e de folos cuiva.
Am cautat lamela pentru stergatorul lunetei, dar nu am gasit. In cel mai bun caz, am gasit stergator cu rama metalica sau 'aero', insa arata cel putin ciudat, dat fiindca bratul este din plastic.

Procedeul e foarte simplu:
- se cumpara una bucata stergator de 40-45cm, in functie de dimensiunea dorita (~5-10RON in supermarket-uri sau magazine auto)
- pentru stergatorul cumparat, se scoate lamela din cauciuc de pe rama metalica (multe sunt prinse la un capat, necesitand un cutit pentru a elibera lamela)
- pentru stergatorul lunetei, se scoate lamela pe la un capat (se indoaie un pic)
- se masoara dimensiunea, dupa care se taie cu un cutit din stergatorul nou
- dupa ce s-a taiat, se ataseaza 'ranforsarile' metalice pe lamela din cauciuc, si se monteaza la loc pe stergator
Et voila!

Nu e nici o filosofie, e cat se poate de simplu. Dat fiindca nu am gasit lamela pe dimensiunea stergatorului, si nici nu avea rost sa comand un stergator, solutia asta mi se pare eleganta si ieftina. Nu are rost sa zgarii luneta sau sa cauti in disperare lamela pe dimensiunea necesara, cand se poate schimba atat de usor.



Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu era mai ieftina varianta cu guma separata? Am vazut ca se mai gaseste. Oricum e bine si asa, nu ca as fi zgarcit.
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si eu tot varianta asta am facut -o
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am mai tăiat din gumă că nu am găsit la lungime fără ştergator si am lăsat-o 1cm mai lungă la capete şi merge perfect şi arată bine
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
E o idee buna si ieftina din punct de vedere financiar.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
petrecila, eu nu am gasit, ca m-am uitat.
Intr-adevar, nu mi-am facut un scop din asta, e doar un stergator. Desi e foarte simpla solutia, unora nu le trece prin cap asta sau nu isi bat capul sa caute stergator/lamela de dimensiune fixa (ex.: un vecin cu o Astra).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am luat din benzinărie un set le lamele care sunt prinse pe o bucată de plastic. Acest plastic înlocuieşte arcurile de oţel de le vechea lamelă. Tot ce trebuie să faci este să o tai la lungimea potrivită şi să montezi.
Deşi are doar 6-7 luni, nu sunt mulţumit de cum şterge întrucât luneta este bombată puternic în zona celui de al 3-lea stop şi lamela nu urmăreşte geamul.
Intenţionez să iau aero.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aero pot fi taiate/scurtate precum cele clasice?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din câte ştiu eu, nu pot fi tăiate. Am văzut pe undeva susţinerea contrară dar m-am uitat cu atenţie la o lamelă aero iar dunga de plastic este întreruptă pentru mecanismul de prindere. Nu am putut scoate ornamentele din capete să văd dacă poate fi scurtată de acolo.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Acum cca. 1 an, am cumparat de la Praktiker cu 50 RON un set de 2 lamele cu grafit de 60 cm.
Am scos lamela de cauciuc de pe stergatorul vechi, am taiat o lamela noua la aceeasi dimensiune, am pus armaturile alea metalice la lamela noua si le-am montat pe stergator.
Ieftin, simplu, rapid, si eficient.
Profilul noii lamele nu este identic cu cel al lamelei vechi, dar stergatorul isi face treaba bine.
O sa postez niste poze, pentru exemplificare.




  • mocanuradu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Imposibil sa nu se gaseasca stergator mic pt luneta. Chiar acum vreo 2 saptamani intr-o parcare la un hipermarket un nene cu o sacosa de stergatoare de toate marimile, noi, incerca sa le vanda si de curiozitate am verificat pt luneta si se potrivea la milimetru. Nu am luat pt ca merge perfect cel vechi, "si eram lefter" banuind ca nenea nu accepta card Razz

Pretul era de 7 Ron dar calitatea banuiesc ca indoielnica pt ca mai zilele trecute cu ploile aste crunte aveam un stergator care cam scartaia si lasa urme,am cumparat unul nou 15ron dar in final am ajuns sa-l intorc pe cel vechi la 180 grade fiind mai bun decat asta nou Laughing
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La mine stergătorul de la lunetă lasă dâră pe la mijloc, ca si cum în acea zonă nu mai este asa de apăsat pe geam ca si pe margini. În acest caz trebuie să cumpăr alt stergător?
Skip ads

  • tropby

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
va fac eu rost de la cineva pentru stergatorul spate cele care sunt din plastic .Tipul vinde doua gume si banda metalica la 15 ron. pun maine o poza ca sa vedeti cum arata
  • BLK
  • *
  • 15 mesaje
  • din 11 Jul 2008
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • BLK

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat de test o pereche din cele mai ieftine stergatoare pe care le-am gasit iin supermarket la 41 de cm.

Vreau sa zic ca se potriveste la fix in urechile existente, nu arata nici rau, desi e de metal, nu ma deranjeaza, ca nu stau in spatele masinii.

Cu prima ocazie o sa iau unul mai scump ca asta se vede ca sterge mai bine dar parca tot nu cum trebuie.

O sa cumpar Aero pe fata si voi incerca sa vad daca se pot monta si pe spate.

Dar oare un alt brat, cum sunt cele metalice de pe fata, nu se gaseste pentru spate? Am gasit ceva pe internet pe site-urile de afara, special facute pentru Astra G, dar cam greu cu transportul.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am luat de la un magazin un stergator normal cu 8 lei pentru spate si sunt multumit. Drept este ca cel original arata mai comercial, acesta e default design, dar vorba unui coleg de mai sus, nu stau in spatele masinii.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
aveti idee c-am cat costa un stergator cu brat cu tot? s-a rupt bratul de la surubul care se prinde de haion, l-am "intarit" eu cu o tablita provizoriu dar nu stiu cat mai tine. Rolling Eyes
  • BLK
  • *
  • 15 mesaje
  • din 11 Jul 2008
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • BLK

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ce am observat ca nu sta lama perpendicular pe geam, la alea din fata merge strambat bratul dar in spate cum as putea regla bratul ala de plastic? are cineva idee? oricum e mult mai bine ca inainte, chiar si cu o lama de 4-5 lei (au fost 2 la 10 lei parca).
  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu pur si simplu cand mi-am schimbat stergatoarele de fatza ca nu ma mai multumeau 100% am decis sa il schimb si pe cel din spate (ala mic) pentru ca era praf. Ala chiar pot spune ca nu mai avea guma deloc si mai mult lasa urme decat sa stearga.
Si ce credeti ca am facut?
Am pus unul de fatza identic si in spate... S-a potrivit perfect si acum imi sterge pe o suprafata mult mai mare decat inainte si se vede foarte ok.
Deci nu vad de ce ar trebui sa va chinuiti atat sa puneti neaparat unul mic... probabil pentru design.
Si Da. o alta varianta ar fi cea expusa mai sus in care folosesti stergatorul vechi, dar montezi pe el o guma de la unul nou si o tai exact pe masura.
Acestea fiind zise sper ca v-am fost de folos cat de cat si de acum nu va veti mai chinui cu cele mici in cazul in care se deterioreaza!
Ciao!
  • gabi_feraru

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai nu-i doar design. La Astra sau Vectra Caravan de exemplu, luneta este aproape verticala iar inaltimea ei e mult mai mica decat o luneta de Corsa, in consecinta si lamela stergatorului e mul mai mica.
  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
gabi_feraru a scris:Pai nu-i doar design. La Astra sau Vectra Caravan de exemplu, luneta este aproape verticala iar inaltimea ei e mult mai mica decat o luneta de Corsa, in consecinta si lamela stergatorului e mul mai mica.


Perfect de acord... ma refeream doar la cele care se potriveste sa pui mare... sa il inlocuiesti pe cel mic cu unul standard. Evident ca unde nu se poate apelezi la cea de-a doua metoda... cea cu inlocuirea gumei! Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR