Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mai stiu ca e o tampenie c intreb eo aici dar vreau sa stiu dak ati mai sesizat si altii ca ar fi o problema. Imi conduc masina f mult singur in masina doar eo pe scaunul din stanga logic. Dar cand o mai iau la cumparaturi pe maicamea observ ca nu trage asa de bine masina. Ea are unadeva in ** kg amandoi sa avem 160. Nu e doar o parere dea mea se observa clar la directie se invarte mult mai greu volanul (cand sunt singur as crede ca am servo cand sunt cu ea nu ... cel care mia vandut masian spune ca am servodirectie eo nush cum sa verific) si parca demareaza mai greu.

titlu initial: "Problema tampita ..."

Va rog nu radeti de mine Laughing ca rad eo destul de situatie ... deci pe scurt conduceti mai greu masinile cu mama in dreapta ?

P.S. am invatat-o deacasa ca masina are un senzor si dak vorbeste cat timp conduc se opreste motorul deaia nu zice absolu nik Embarassed
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Asta da problema tehnica. Se muta la Discutii generale.
99 kg adaugate sunt echivalente cu 10 cai mai putin.

Ai deja 117 mesaje, dar inca nu scrii corect romaneste.
Citeste regulamentul si respecta-l!
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cred ca locul era la "hai sa ridem" sau la "ghicitori".

nu prea stiu cum e cu mama pe locul din dreapta, dar sa vezi cit de greu e cu sotia! (si nu merg vrajelile cu senzori)

volanul nu are de ce sa se invirta mai greu. la demaraj normal ca se simt kilogramele in plus. eu simteam diferenta intre 2 si 4 persoane.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si mai ales sa vezi ce dificil e cand sotia are "primary function" = limitator de viteza Sad
Skip ads

  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@Hordy.. ai un stil de a scrie, unic as zice.
@maiandrei are dreptate, renunta la scrisul de mess si scrie romaneste. Am citit de doua ori pana am inteles . Fanteziile sunt bune si ele, dar nu aici.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
esti sigur ca pe partea fata dreapta unde sta mama ta cauciucul nu are presiunea prea mica?si atunci cauciucul lasat normal ca vireaza mai greu
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@ maiandrei, cred ca defapt masuratoarea 99kg = -10 cai putere ar trebui raportata la Nm, si in cazul asta depinde de fiecare masina in parte (dupa cuplul pe care il are, diesel-ul este mai putin influentat de incarcare)

Cat despre presiunea in roti, naniacostin are dreptate, si eu m-am confruntat cu problema asta, cu 4 persoane la 1.5pe rotile fata, m-am chinuit sa scot masina dintr-un loc de parcare de mi-a iesit pe nas. Si nu intelegeam de ce.
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sa stiti ca la faza cu presiunea nu m-am gandit deloc. O sa vad maine ce presiune am in roti si o sa le egalez. O sa incerc sa imi modific si stitul de a scrie. Oricum mc si chiar puteti rade rad si eo de maicamea.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hordy, in momentul in care masina iti e incarcata (cu mama, sotia, bagajele, etc) vei vedea ca merge altfel.
-greutate=apasare mai mare pe roti=forta de frecare mai mare=ai sanse ca directia sa ti se para mai grea
-greutate=forta inertiala mai mare=distanta mai mare de franare (eu era sa ratez acum cativa ani un sens giratoriu, din cauza a 200 kg greutate in portbagaj)
-greutate=greutate=simti mai bine gropile
-greutate=masina va demara mai greu
-greutate=masina va consuma mai mult, mai ales daca mergi cu ea pe dealuri (urcare) sau curbe (frana-acceleratie)
Nu trebuie sa fii expert in mecanica. Sunt deductii de bun simt. Sustinute si de fizica de clasa a VI-a
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu-l mai luati pe om la 3 pazeste
acum depinde fiecare cu cine a facut limba romana, nu?
dar tare faza cu senzorul care opreste motorul Very Happy Very Happy
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@jE stiu ce spui tu insa problema la mine e ca atunci cand am 4 oameni in masina merge mai bine decat doar cu maicamea in dreapta Razz
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stai sa vezi ce rau merge a mea cand e tata in dreapta. e doar in mintea ta, stai linistit. (asta daca mama ta nu are 150+ kg Embarassed )
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR