Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Este incredibil ce s-a intamplat, aseara vara-miu mi-a aratat filmuletul pe internet. Cata nepasare, cata indiferenta, ma uitam la reportaj si mi se zbarlea pielea pe mine. Pai in %^&$#%@ de hal de oameni, ai lovit un OM frate, nu o musca, UN OM. Stateau si se uitau cum isi traia ultimele minute. Le-a fost frica sau a fost nepasare?
Imi trec tot felul de ganduri prin minte, poate intr-un moment de neatentie, fereasca D-zeu as fi putut fii eu lovit sau cineva drag mie sau invers, intr-un moment de neatentie sa lovesc eu pe cineva, nu as concepe sa stau sa ma uit cum moare si sa nu intervin.
Si acu sa ma scuteasca frate oricine de vai ce leziuni o avea si alte de astea, cine cunoaste zona stie ca in imediata apropiere e un spital, nu stiu exact cum s enumeste, de fapt sunt doua spitale parca, o urca frate cineva in masina si o ducea.
Fata aia a murit cu zile.
Dumnezeu sa o odihneasca in pace.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Urca tu in masina o persoana cu fractura la coloana si sigur faci bulau!
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Tu ai sta si te-ai uita la ea cum moare , asa-i, de frica.......mai bine ar muri, ca intotdeauna mortul e de vina.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce as face in situatia aia. Dar din fotoliu sper ca intr-o situatie similara as avea taria sa o tin de mana si sa incerc sa ii ridic moralul. Mai mult nu ai ce face pana vine ambulanta. Porcii aia de gabori s-au spalat pe maini.
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Nu stiu ce as face in situatia aia. Dar din fotoliu sper ca intr-o situatie similara as avea taria sa o tin de mana si sa incerc sa ii ridic moralul. Mai mult nu ai ce face pana vine ambulanta. Porcii aia de gabori s-au spalat pe maini.


E trist, e trist pentru ca asa cum am scris doua spitale sunt foarte aproape de acel loc. Iar de la militieni niciodata in viata mea nu am sa astept ajutor. Sa ma ### in culoarul lui Scutericeanu . Cat de usor este sa arunci ''mortul'' in curtea altuia.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
degeaba sunt spitalele in apropiere daca nu era si o ambulanta in apropiere!
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
chiar nu inteleg de ce se face atata tam-tam pe chestia asta... in afara de a astepta ambulanta nu vad ce ar mai fi putut face cei prezenti acolo. exista intr-adevar varianta ca chiar vita ce o accidentato sa o duca la spital, dar avand in vedere cat de grav era persoana accidentata nu stiu daca era cea mai buna solutie.

nu-s in fan club politia romana, nu cunosc locatia, habar nu am ce spitale erau si unde, insa totusi, daca tot trebuie injurat cineva, de ce nu injuram pe cei de la ambulanta, sau pe cei de la smurd pentru viteza de reactie? sau cum puncta colegul biela-manivela, pe ministerul sanatatii pentru numarul insuficient de ambulante?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu incepeti si aici. Totusi asta e un forum cu media varstei mai ridicata... Politistii aia au facut tot ce s'a putut face in situatia respectiva .
Skip ads

  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ce s-a intamplat mai exact? poate posta coneva o stire cu evenimentul in cauza!
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
http://www.automarket.ro/st...stilor-10572.html
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
aici

de-fapt in 6 minute a ajuns ambulanta si 20 de minute a fost interventia medicala.


Ultima modificare facuta de bobo32 la Sam 29 Mar, 2008 5:13 pm
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Primo: Refuz sa cred ca forumul ClubOpel este forumul de la ziarul Gandul sau Evenimentul Zilei, unde "oamenii" se exprima cum ii taie mintea. Cred ca un pic de decenta nu strica;
Secundo: Singurii abilitati sa acorde primul ajutor in cazurile de urgenta majora sunt echipajele medicale si SMURD-ul. In cazul unor fracturi de coloana sau leziuni interne, victima nu poate NICI MACAR SA FIE MISCATA, fara echipament medical adecvat. Singura operatiune permisa este degajarea cailor respiratorii. In medicina exista principiul "de a nu face mai rau decat este deja".;
Tertio: Incercati sa nu comentati aspecte pe care nu le cunoasteti indeaproape. Multi dintre voi ati facut armata sau poate lucrati in institutii militare, si stiti ce inseamna consemn. Cei ce nu stiu, sa se documenteze.
  • lorand19

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Se vede ca traim in Romania.
Nesimtire curata..nepasare Sad .
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La cine te referi?
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@biela-manivela.leonard nu stie nici el..aduna doar posturi, sa creasca stelutele

legat de eveniment,il sustin intr`u totul pe NATS cand zicea de consemn, cu cateva mici add`onuri
1.Politia era pusa acolo pentru a dirija, nu aveai voie in nici un fel sa se deplaseze de la acele puncter
2.Am citit pe diverse forumuri ca politia e mizerabila, ca nu i`au dat primul ajutor&stuff.Ce ar fi trebuit sa faca? sa faca din pv`uri perfuzii, si din mina pixului seringi? Oameni...parca n`at trai pe pamant
3.Tot de prin alte paerti am citit "vezi bre..televiziunea a ajuns,ambulanta nu" . Pt acei oameni care nu stiu ce vorbesc, le zic atat : Antena 1 e la 1 strada distanta mai incolo....de asta timpul lor asa de scurt de reactie, si goana de senzational.Daca erau stiristii atat de zmei...de ce n`au apelat ei la BGS sau alte servicii medicale? Wink
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
aici singurii care puteau intervenii erau cei de la salvare si se pare, din pacate, ca au avut un timp de reactie fff slab... nu cred ca politistii de la fata locului puteau face ceva.. pacat ca s-a intamplat... sa-i fie tarana usoara!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bobo32 a scris:aici

de-fapt in 6 minute a ajuns ambulanta si 20 de minute a fost interventia medicala.

Se pare ca ambulanta a ajuns chiar foarte repede.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
filmuletul a fost pus de ieri pe acest forum, in topicul despre samit.

in primul rind, titlul acestui topic este exact in stilul evenimentului zilei, ca si multe dintre mesaje. ce are a face culoarul slugilor cu accidentul? nici una. e doar o coincidenta ca pe acolo va trece si culoarul cu pricina. accidente sint multe, inclusiv in bucuresti, dar acum coincidenta da prilejul televiziunilor si ziarelor de scandal sa exploateze audienta.

in al doilea rind, consemn sau nu, politistul e in slujba cetatenilor si are si el cap (se presupune) cu care sa judece situatia. unul din ei (de exemplu ala care se plimba cu motocicleta citiva metri) putea sa stea citeva minute linga victima si sa o incurajeze. nu l-ar fi acuzat nici un sef. daca tot vorbim de consemn, mai exista si consemnul general. pe acolo mai sint niste fraze care se refera la civili si protectia lor (din pacate a trecut mult timp si nu le stiu pe deasupra).

in al treilea rind, toti vitejii aia care au stat sa filmeze si sa se lamenteze si sa acuze politia ar fi putut sa faca ei ce ii acuza pe politisti ca nu au facut. EI sint cei jalnici si fatarnici in povestea asta.

in al patrulea rind (de fapt ar fi trebuit sa fie primul), se presupune ca toti avem permis de conducere pe aici, deci toti avem o idee cit de vaga despre primul ajutor. adica toti stim ca nu ai voie sa misti accidentatul in conditiile ranilor la coloana! si atunci de ce ii acuzam pe altii ca nu au miscat victima?

in al cincilea rind: cineva spunea mai sus ca sint doua spitale in zona. nu stiu care e al doilea, dar primul e spitalul de arsi (parca cfr 2). ce sa faca spitalul de arsi la un accident? nu au nici dotarea nici expertiza necesara si oricum le-ar fi luat mai mult de 6 minute sa se deplaseze acolo. cele 6 minute despre care se vorbeste constituie un timp de raspuns chiar foarte bun.

si in cele din urma: nimeni nu s-a intebat cum de a fost lovita pe trecere. repede am asociat cu nato in loc sa vedem ca e unul din smecherii care gonesc prin bucuresti ca pe pista de concurs, ca problema in cazul asta e golania de la volan si nu nato.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pe mine in primul rand m-a socat lejeritatea soferitei. "cat puteam sa am? ... 60-70 km"
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR