Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am fost ieri sa imi reinnoiesc asigurarea RCA, iar tipa care a scris polita m-a intrebat daca ma intereseaza si casco. Am zis ok, hai sa vedem oferta si, bla bla, am ajuns la catalogul in care masina mea, o corsa c sport, 1.3cdti, fara aer, fara ac, cu alarma si inchidere, costa 16000E. S-a apucat fata sa calculeze si a ajuns la o valoare asigurata 9600E, cu prima anuala de 700E parca.
1. daca valoarea masinii e (dupa parerea mea formata de piata actuala) ~6000E de ce o supraevalueaza
2. de unde au scos cataloagele alea?
3. de ce nu as face casco si dupa o dauna totala, ca renteaza ....
4. unde imi fac casco convenabil?
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
1, 2. Prețurile din cataloage sunt date de producători, la care asiguratorul aplica niște coeficienți în funcție de vechime și dotări.
3. Poți să încerci, dar s-ar putea să nu renteze. La daună totală îți lasă epava contra 25-30% din suma asigurată, mai scade min. 10%/franșiză (dacă ai așa ceva) și te trezești că îți dau 4-5000 E după vreo 4-5 luni de parlamentări.
4. Încearcă la GENERALI sau F.A.T.A. Asigurări Agricole.
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
smsorinxp a scris:Am fost ieri sa imi reinnoiesc asigurarea RCA, iar tipa care a scris polita m-a intrebat daca ma intereseaza si casco. Am zis ok, hai sa vedem oferta si, bla bla, am ajuns la catalogul in care masina mea, o corsa c sport, 1.3cdti, fara aer, fara ac, cu alarma si inchidere, costa 16000E. S-a apucat fata sa calculeze si a ajuns la o valoare asigurata 9600E, cu prima anuala de 700E parca.
1. daca valoarea masinii e (dupa parerea mea formata de piata actuala) ~6000E de ce o supraevalueaza
2. de unde au scos cataloagele alea?
3. de ce nu as face casco si dupa o dauna totala, ca renteaza ....
4. unde imi fac casco convenabil?


1. Bine ar fi ca masinile sa fie asigurate dupa valoarea de pe piata. dar nu se intampla asa, la CASCO,se ia o valoare de nou dupa un catalog, la care se aplica un coeficient de uzura in functie de anul de fabricatie si se ajunge la o valoare. Aia e valoarea reala a masinii.
2. Schwacke e numele catalogului de unde se iau valorile de nou la auto
3. Un raspuns normal ar fi ca nu e moral , dar la vremurile astea ce mai e moral si ce nu
4. Incearca la mai multe firme de asigurare, vezi care iti face cea mai buna oferta.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
tinand cont ca deja am discutat cu sorin despre treaba cu casco (amandoi avem corsa doar ca a mea are ceva mai multe dotari) si a fost asigurata la o valoare de 8000 de euro cu prima de 400 e anual, cum e mai bine, sa fie valoarea asigurata cat mai mare sau cat mai mica ?
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:4. Încearcă la GENERALI sau F.A.T.A. Asigurări Agricole.

FATA fac asigurari tot pentru Generali.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai cu cat e asigurata la o suma mai mare, cu atat asiguratorul plateste mai mult in caz de ceva dar si beneficiarul Casco plateste mai mult. asta e clar.

si e normal sa ia valoare de nou la masina si nu valoarea care o estimezi tu.
in caz de accident tu cu masina veche vrei piese noi nu? atunci platesti piese noi, mi se pare logic.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
iulian1971 a scris:4. Încearcă la GENERALI sau F.A.T.A. Asigurări Agricole.

FATA fac asigurari tot pentru Generali.


Condițiile nu sunt aceleași.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In caz de dauna totala ti se da suma asigurata - valoarea epavei.
Chestia cu piesele noi e normala, dar piesele sunt la fel de scumpe ca si la o corsa din 2000 , asigurata pentru 250-300 E pe an poate
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR