Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • bradeadorin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Combo 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2013

  • Mesaj Privat
smilebogdan a scris:Salut, am si eu o corsa B din 1994, achizitionata de o luna. Problema mea este urmatoarea, ori nu am becuri la butoaneke de aeroterma, aer rece-cald, butonul de directionare aer si cel de circulatie aer in interior sau de afara, ori sunt arse. Am incercat intr-o zi sa desfac butoanele, am reusit sa desfac un plastic sub care se ascundeau 2 suruburi, dar mai departe nu am reusit, mi-a fost frica sa trag de ele sa nu le rup. Spunetimi si mie daca are becuri sau daca nu are, iar daca are cum reusesc sa desfac zona aceea a bordului.

Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da,are 3 becuri,care se ard,pentru ca "inteligentul" neamt a proiectat astfel incat acele 3 becuri ard permanent cat e contactul pus...deci si ziua.
Schimbarea lor nu e o treaba simpla.Cauta pe acest forum ca s-a discutat cu lux de amanunte problema.Si eu le-am schimbat la a mea.Ca idee,trebuie scoase piesele (2) din plastic cu aripioare,care dirijeaza jetul de aer,asta ca sa poti desface toata partea frontala.Daca ai cumva probleme si cu TID-ul (display-ul digital),acum e monmentul sa umbli si la el.
Acea fata cu butoanele,ramane prinsa de cablurile care comanda clapetele,deci nu se detaseaja complet si trebuie sa schimbi becurile cam chinuit...dar se poate.Cine vrea,poate sa mute alimentarea lor pe un + de lumini,ca sa se aprinda doar noaptea.
  • Scaparici

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
nicotto a scris:da numa ca e mai complcat chiar daca exista leduri de 12v
1-au polaritate si tre atentie la montaj
2-in bord de unde scoti soclurile trebuie sa existe o solutie de lipire a ledurilor in soclu dar in consola centrala?! acolo iese doar becu si soclu lui ramane bine ascuns
3-o sa lumineze tare dar numai local fara sa difuze lumina...iar nu e bine!



Salut, eu am facut altceva.Aveam o lumina alba, urata si difuza in bord, incat mi-am cumparat banda cu leduri de interior albastre,precum si culoarea masinii, am facut legaturile electrice de la bricheta, le-am lipit in partea superioara a bordului cu ledurile in jos spre ceasuri, in forma semirotunda dupa forma bordului in partea superioara si am pus inapoi sticla din fata iar acum cand pun contactul se vede super cool seara.Lumina este aprinsa in permanenta cat am contatctul pus iar seara cand trec cu ea pe langa cineva se reflecta f. putin in habitaclu.Intradevar dureaza o saptamana pana te acomodezi cu albastrul acela intens dar apoi merge.
  • stefan1.2i

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Se potriveste tipul acesta de volanul pe buburuza mea?
Mentionez ca am un corsa b din '97 cod motor x12sz.
Skip ads

  • pmndaniel

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Da, se potrivește.
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Intrebare: De unde se poate trage un fir cu + pentru consola centrala, sa se aprinda doar cand aprinzi pozitiile?Masina esto o Tigra A.
  • teodor27

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2000 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut ! Am și eu o micã problemã nu mi se aprinde becul la tempe apã motor și nici la indicator carburant. Am și schimbat becurile ce ar mai putea cauza asta? Corsa b 1.0 cu turometru
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR