Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
becuri la ceasuri de 2W (asa or fost alea arse),eu am gasit de 3W...si am mai citit pe aici ca s-au pus si de 5W...bec cu soclu,luate de la magazin de piese auto DACIA.

..la consola nu stiu sa iti spun ce valori or avut,eu le-am din niste ceasuri de bord ce le aveam demontate prin garaj...le-am scos de pe soclu si le-am infipt in locul celor arse din consola....oricum si aste sunt de gasit la orice magazin de piese.

...la demontarea consolei bataie de cap nu vei avea cu suruburile...ci cu scosul grilelor de caldura...apoi mai trebuie sa fii atent la inbinarea consolei cu gaura de ventilatie...daca mai exzista acele prinderi...
Skip ads

  • kaferfan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut
eu am schimbat becurile la ceasurile de bord cu leduri smd, cate 4 ptr fiecare bec, in total 12....se vede f.clar si bine, cu o mica retinere in sensul ca nu lumineaza uniform in totalitate, insa nu-i deranjant
ptr consola centrala si TID am ales varianta unor leduri normale carora le-am pilit capul ptr o dispersie a luminii mai imprastiata, nu punctiforma
efectul e bun, mai ales in cazul TID-ului
  • Jerry

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
adrian-ar a scris:becuri la ceasuri de 2W (asa or fost alea arse),eu am gasit de 3W...si am mai citit pe aici ca s-au pus si de 5W...bec cu soclu,luate de la magazin de piese auto DACIA.

..la consola nu stiu sa iti spun ce valori or avut,eu le-am din niste ceasuri de bord ce le aveam demontate prin garaj...le-am scos de pe soclu si le-am infipt in locul celor arse din consola....oricum si aste sunt de gasit la orice magazin de piese.

Becurile cu soclu, de Dacie, nu merg la consola centrala. Am luat si eu, tot din garaj, de la niste butoane , becuri de astea:

si au pers perfect ... nu am camera foto aici, sa pun o poza cu rezultatul...poate alta data. Ideea e ca nu imi trebuie alte culori decat cele originale, pentru consola centrala; arata super.
adrian-ar a scris:
...la demontarea consolei bataie de cap nu vei avea cu suruburile...ci cu scosul grilelor de caldura...apoi mai trebuie sa fii atent la inbinarea consolei cu gaura de ventilatie...daca mai exzista acele prinderi...


Acum stiu ce ai vrut sa spui...e super greu sa scoti grilele alea; mari idioti nemtii care au pus 2 becuri sa arda permanent, iar pentru a le schimba sa trebuiasca sa te chinui 30 minute la consola aia.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Jerry a scris:... mari idioti nemtii care au pus 2 becuri sa arda permanent, iar pentru a le schimba sa trebuiasca sa te chinui 30 minute la consola aia.

Foarte de acord,doar ca sunt 3 becuri nu 2,cate unul in fiecare buton al consolei.Sunt de 2W.
Se poate modifica schema,sa se mute firul de + al becurilor din consola la plusul de lumini,astfel se vor aprinde numai cu luminile.
Skip ads

  • Jerry

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
danpet a scris:
Jerry a scris:... mari idioti nemtii care au pus 2 becuri sa arda permanent, iar pentru a le schimba sa trebuiasca sa te chinui 30 minute la consola aia.

Foarte de acord,doar ca sunt 3 becuri nu 2,cate unul in fiecare buton al consolei.Sunt de 2W.
Se poate modifica schema,sa se mute firul de + al becurilor din consola la plusul de lumini,astfel se vor aprinde numai cu luminile.


Scuzele mele...sunt 3 becuri, intr-adevar. Cel din mijloc imi mergea si am uitat complet de el.
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
probabil ca difera numarul becurilor din consola de la un an la altul..de fabricatie..la mine,model cu AC...doar 2 becuri in consola + 1 in butonul pentru dezaburire luneta+1 bec in butonul AC.
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
...magazinul este de piese DACIA...eu am avut becul la mine,i l-am aratat la vanzator..care m-a "rezolvat"... Smile
  • davay

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Multa lume vad ca intreaba cum se desface consola centrala.Uitati mai jos un link...sper sa va ajute.

VEZI LINK
Skip ads

  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
foarte buna prezentare...doar ca greul deabia de acum incepe...
  • denny_the_one

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Pentru cei ce vor BORD cu Turometru !
Acesta este de 2 Tipuri :
* Electronic adica are mufa pentru contectare ! La acest model in momentul in care puneti contactul acul km-trajului se ridica putin si revine !
* PE spirala care este macanic ! Nu reactioneaza in momentul in care puneti contactul !

ATENTIE nu se potrivesc intre ele !

Ambele se pot gasi pe Opel Tigra si sunt compatibile asa ca nu va chinuit sa gasiti neaprat de corsa !
  • davay

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2011

  • Mesaj Privat
denny_the_one a scris:Pentru cei ce vor BORD cu Turometru !
Acesta este de 2 Tipuri :
* Electronic adica are mufa pentru contectare ! La acest model in momentul in care puneti contactul acul km-trajului se ridica putin si revine !
* PE spirala care este macanic ! Nu reactioneaza in momentul in care puneti contactul !

ATENTIE nu se potrivesc intre ele !

Ambele se pot gasi pe Opel Tigra si sunt compatibile asa ca nu va chinuit sa gasiti neaprat de corsa !


Salut.Parte cu electril si spirala o stiam dar spre exemplu...pt un corsa 1.0 12 v 3 pistoane,ce bord electric(in cazul meu) de tigra imi trebuie?
  • denny_the_one

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Sunt bune si cele de TIGRA si cele de CORSA dar sa fie ELECTRIC

Repet sunt compatibile amandoua ! dar trebuie respectat modul de conectare !
Skip ads

  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
...rezultatul "operatiei" de mai sus...


...iar la intensitate maxima...

  • radu.luciann

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou prin zona am o corsa B 97 hatchback 1,2i (5 usi), am citit de la inceput acest topic, dar nu am retinut cate becuri sunt de toate? consola centrala TID si "bord"(are si turometru), multumesc anticipat de ajutor.
  • radu.luciann

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am revenit cu cateva informatii esentiale !
1)TID - 2 becuri incapsulate (cu piciorusele lipite) se scot prin rasucire cu tot cu capsula verde.nu recomand lipirea altor leduri AU POLARITATE risti sa iti strici folia care face legatura intre display si circuit prin manevrarea necorespunzatoare.
2)buton avarie - 1 bec , acelas sistem bec incapsulat la capatul caruia are piciorusele lipite .
3) butoanele pt caldura etc -2 becuri care pot fi inlocuite cu led smd t5 -dar , nu recomand dispersia lumini este vaga (si o mare bataie de cap la demontarea/montarea panou inapoi)
4) In bord 3 becuri incapsulate care se scot prin rasucire, ca si la tid dar nu recomand lipirea altor leduri , dispersia lumini slaba, sanse mari de a se strica ceva.....din lipsa experientei.
  • radu.luciann

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Asa arata 1 din becurile din bord , la TID este acelas bec

  • radu.luciann

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ciprian1982 a scris:eu am schimbat sg ceasurile din bord si a iesit asa ceva



de care ai folosit si cum le-ai facut legatura?
  • zeon

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2012

  • Mesaj Privat
smilebogdan a scris:Salut, am si eu o corsa B din 1994, achizitionata de o luna. Problema mea este urmatoarea, ori nu am becuri la butoaneke de aeroterma, aer rece-cald, butonul de directionare aer si cel de circulatie aer in interior sau de afara, ori sunt arse. Am incercat intr-o zi sa desfac butoanele, am reusit sa desfac un plastic sub care se ascundeau 2 suruburi, dar mai departe nu am reusit, mi-a fost frica sa trag de ele sa nu le rup. Spunetimi si mie daca are becuri sau daca nu are, iar daca are cum reusesc sa desfac zona aceea a bordului.


Salut ai reusit sa le schimbi?
  • Andrei Maruntu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
pe mine ma deranjeaza faptul ca ceasul de la opel nu are turometru, si vreau sa ii schimb ceasul de bord sau sa ii pun un turometru care varianta este mai buna si mai usoara, am inteles ca ar merge de la opel tigra, dar motorul meu este de 1,2 x12sz
  • Cipilica1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Cauta ceasuri pentru modelul tau cu turometru, trebuie sa gasesti la dezmembrari, poate chiar aici la sectiunea de vanzari piese. Nu stiu daca merg cele de Tigra dar sa pui tu un turometru nu ai cum decat aftermarket, e prea complicat si prea scump.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR