Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am mai scris si in alta parte dar cred ca aici trebuia.

azi am avut putin timp si am desfacut ceasurile de la bord sa schim ebcurile de iluminare care erau standard,
am luat de la o benzinarie agip becuri albastre philips

doar cu becurile astea lumina noaptea era alba, e adevarat, un alb frumos dar alb, eu vroiam albastru, asa ca am pus o folie de plastic albastru peste becuri


diseara o sa vad rezultatele, fac poze si postez luni,
cam asta e diferenta pe timp de zi cu si fara folie albastra






are cienva idee cum scot ebcurile alea mici din bord? ca am doua arse. sau asa cred.. de cand am umblat pe acolo nu s-au mai aprins, cel ce indicat stopurile de ceata si cel de semnalizare.
Skip ads

  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu am cumparat becuri de bord albastre de la CRIDEM le-ampus si cand se aprind sunt de fapt un verde prespalat urat de tot le-am si dat jos
apoi am luat rosii si astea cand se aprind sunt aproape galbene
problema e ca dupa ce ca sunt prespalate culorile sunt si foarte foarte slabe si cand pui contactul abia daca se vad ceasurile de bord....nu stiu unde as putea gasi becuri colorate si cu putere!
la carrfour sunt dar numai standard albe
o sa incerc varianta cu leduri dar aici e problema ca nu stiu cum o sa le conectez daca cu au soclu
ceva solutii?
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cu ledurile si eu m-am gandit............... o sa comand de al zexstar din alea la 12V si te anunt.. bafta!
  • nicotto

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da numa ca e mai complcat chiar daca exista leduri de 12v
1-au polaritate si tre atentie la montaj
2-in bord de unde scoti soclurile trebuie sa existe o solutie de lipire a ledurilor in soclu dar in consola centrala?! acolo iese doar becu si soclu lui ramane bine ascuns
3-o sa lumineze tare dar numai local fara sa difuze lumina...iar nu e bine!
Skip ads

  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu merge cu leduri
in consola centrala am incercat sii eu....becul e pus in spatele unui plastic si lumina difuzata trece prin jurul plasticului dar ledul daca il ascunzi dupa acel plastic o sa lumineze puternic dar nu difuza lumina astfel incat aceasta sa treaca in jurul plasticului
cu leduri arata misto dar cred ca trebuie facute mai multe leduri legate cumva intre ele pt puterea luminii sa o imprastie
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca la ledurile de 12v daca le dai cu ceva abraziv sa le matuiesti e posibil sa obtii un fel de dispersor de lumina.
  • nicotto

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
acum ai zis o prostie mare
nu din sticla apare difuzarea luminii si daca il smirgalesti nu rezolvi nimic
difuzarea luminii e data de convexia sticlei ledului....eventual daca pilesti ledul in varf ii modifici unghiul de difuzare a luminii
am vazut chiar azi leduri care difuza lumina...au o forma ciudata,plata,dar daca imi zice cineva cum a reusit sa lege sigurantele sa le reduca atunci ii spun unde sunt leduri care difuza:)
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nu asta a fost intentia, am folosit cuvintele"cred" si "e posibil" deci nu e nimic sigur.
Skip ads

  • xcali

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2000 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sal! As vrea si eu sa stiu cum desfac bordul la opelul meu, corsa b din 2000 pentru a schimba becurile din bord (mie mi se aprinde doar un bec, in centrul potentiometrului de la care reglezi turatia la ventilator si de care daca tragi este dezaburirea)...nici macar la scrumiera nu am bec....am in schimb un bec / led rosu care imi sta tot timpul aprins (si cand e motorul oprit) si care se afla chiar langa maneta de la care se deschide capota de la motor si care imi bate in jos inspre podul pedalier...ma rog, a batut pt. ca l-am bagat in bord, e ca si cum ar fi el de undeva dar s-a desprins...as vrea sa stiu si eu ce este cu ala...si daca se poate, ce fel de becuri imi trebuie si daca sunt de mai multe culori, inclusiv cel de la scrumiera. Mentionez ca becurile de la turometru, km si display central (ceas, data, ora) imi merg.
Multumesc!
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Vezi daca te ajuta asta: https://www.clubopel.com/vie...becuri+bord+corsa
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cam aceiasi problema o am si eu, in legatura cu becurile din bord. Mi s-au ars bacurile de la ceasuri, iar la un atelier auto mi-au spus ca daca vreau sa scimb becurile trebuie sa-mi dea bordul jos. Este adevarat? Mi se pare cam ciudat ca neamtul sa faca asa bordul, ca pentru niste becuri amarate sa trebuiasca sa dai tot bordul jos... Daca a mai schimbat cineva becurile din bord il rog sa-mi spuna si mie cum a facut exact. Multumesc anticipat! P.S. Am Opel Omega '97, dar poate nu conteaza prea mult.
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Am schimbat becurile de la ceasuri. E foarte simplu.
Prima data se scot grilele de aer, cele de langa ceasuri, in spatele lor sunt doua suruburi, se scoate carcasa grilei.
Urmatoarea etapa se desurubeaza carcasa de la volan, in spatele acesteia se afla un surub care tine ceasurile. Dupa ce desfaceti suruburile de la ceasuri trageti usor de ele si apoi putin spre dreapta. Asta e tot.
Bafta!
Skip ads

  • yrynel_yrynel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
eu am un opel corsa c din 2001 si mi-am inlocuit becurile la ceasurile de bord cu leduri albastre + becurile de la bord unde sunt butoanele ventilatie aer,aer cald rece ,aer conditionat ,dezaburire comenzi pe volan ......in afara de butoanele comenzilor de la geam si afisajele Very Happy.......dak sunteti interesati id meu yrynel_yrynel!
  • yrynel_yrynel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
eu am un opel corsa c din 2001 si mi-am inlocuit becurile la ceasurile de bord cu leduri albastre + becurile de la bord unde sunt butoanele ventilatie aer,aer cald rece ,aer conditionat ,dezaburire comenzi pe volan ......in afara de butoanele comenzilor de la geam si afisajele Very Happy.......dak sunteti interesati id meu yrynel_yrynel!
  • Ecstasy

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Un sfat bun cred eu,...........pune mana si ia ceasuri cu plasma ..gasesti culori diferite si le montezi foarte usor
  • ciprian1982

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1994 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2010

  • Mesaj Privat
eu am schimbat sg ceasurile din bord si a iesit asa ceva

  • Mirciulica85

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am un opel corsa b fara turometru. am achizitionat unul de pe net, din acela de se pune pe suport special pe stalpul masinii, dar nu am reusit sa il montez pt ca nu reusesc sa gesesc de unde sa iau turatia, daca ma poate ajuta cineva, ms
  • boomerang

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
sal ciprian1982 am si eu o corsa b din 94 la mine sunt arse becurile din spatele unitatii de la caldura pb meaq este ca nu pot scoate grilajele alea sau cum se numesc si nu stiu cum as putea sa le scot am si rupt consola de sus nestiind ca e prinsa in suruburi Sad( am crezut ca are cleme cum dau jos chestiile alea ms anticipat
  • ciprian1982

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1994 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pai si la mine erau arse si m-am decis sa pun leduri si eu am avut probleme cu butonul de la aeroterma dar pana la urma se scoate f usor acum vreau sa le schimb vreau sa pun leduri cu 2 culori cand ma plictisesc de aalbastru sa se aprinda rosu (nu gasesc leduri cu 2 culori )daca ajungi prin pitesti trimite besaj ca te ajut eu sa le schimbi daca vre i
  • smilebogdan

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o corsa B din 1994, achizitionata de o luna. Problema mea este urmatoarea, ori nu am becuri la butoaneke de aeroterma, aer rece-cald, butonul de directionare aer si cel de circulatie aer in interior sau de afara, ori sunt arse. Am incercat intr-o zi sa desfac butoanele, am reusit sa desfac un plastic sub care se ascundeau 2 suruburi, dar mai departe nu am reusit, mi-a fost frica sa trag de ele sa nu le rup. Spunetimi si mie daca are becuri sau daca nu are, iar daca are cum reusesc sa desfac zona aceea a bordului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR