Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pentru protect. super ok miracle. foarte multumit. orice mancare doresti.
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Salutare, as vrea sa bag un Istanbul la jumatea lui mai si ma intereseaza care ar fi cel mai bun/economic traseu sa cam care ar fi costurile aproximative pentru acest drum.

Asta imi da ViaMichelin



Foca
  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Drumul pe Stara Zagora e inchis si e mai lung ,dar e deschis pe Nova Zagora si e mai scurt
(suna-ma cand ai timp si iti arat )
Costuri ? Depinde de nr de la pantofi (mai ales in Turcia )
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Tu zici de asta ca ar fi bun?



Foca
Skip ads

  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Da
Pana la Nova Zagora e drumul f bun si mai raman cam 60 km (parca) pana la Svilengrad care mai are din cand in cand ceva gropi si de la Svilengrad autostrada pana la vama (plinul inainte de vama , in Turcia e scumpa motorina)
P.S.
Ai mai rezolvat ceva la problema comuna?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
foca montana a scris:Salutare, as vrea sa bag un Istanbul la jumatea lui mai si ma intereseaza care ar fi cel mai bun/economic traseu sa cam care ar fi costurile aproximative pentru acest drum.

Asta imi da ViaMichelin



Foca


baga pe gps
RUSE-TARGOVISTE -ELHOVO
AIA e ruta folosita de cei ce vin din bucuresti ,asta ti-o spun 1000/100.vreo 320-350 km maxim ai pe bg
motorina poti sa mai ai si vreo 2 canistre de 20 prin masina
in turcia e peste 7 lei.benzina peste 8
de la elhovo o iei spre vama de la lesovo[bg]- hamzabeyli[tr] -Edarne si intri pe autostrada [230km pana la istanbul]
portiuni rele de drum ai sa intanesti pe oricare dintre rute ai alege.e mai greu traseul dat de via michelin si mai obositor ,l-am facut si eu o data
  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
eu am fost pe urmatorul traseu: RUSE - VARNA - BURGAS - MALKO TARNOVO (VAMA LIBERA - 2.3 MASINI) KIRKLARELI - BABAEVSKY ("URCAT" PE AUTOSTRADA - ATENTIE! TREBUIE CARD PE CARE IL CUMPERI LA BARIERE, NU MAI ESTE CU BON IESIRE - INTRARE; NU AI CARD...LA ISTANBUL TE UITI LA BARIERA CARE NU SE RIDICA!) - ISTANBUL.
INTRE BURGAS SI MALKO TARNOVO...VREO 20-30 KM..DRUMUL E CAM PROST...MAI ESTE SI O OCOLIRE PE ACOLO...PRIN PADURE!).
SA-TI SPUN KM...NU STIU...MI S-A PARUT OK. DRUM BUN
  • lucasenko

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Eu vreau sa plec in Turcia la sfarsitul lunii mai, dar am o problema: masina nu este inscrisa oe numele meu.
Intrebarea este daca a mai fost cineva in Turcia cu masina altcuiva (persoana fizica, leasing, inchiriere, etc.) si daca da ce documente a avut asupra lui?
Pe site-ul MAE se descrie o procedura foarte greoaie cu multe documente:
"1. O împuternicire (procurã) din partea proprietarului autoturismului (persoanã fizicã sau juridicã), pentru a putea conduce autoturismul respectiv din România în Turcia ºi retur. Atenþie! Procura trebuie sã fie autentificatã la notar ºi apostilatã.
2. O traducere a procurii în limba turcã, efectuatã de un traducãtor autorizat, legalizatã de notar ºi apostilatã."

In schimb am gasit pe net firme care se ocupa de actele necesare pentru Turcia si ei spun ca nu ar fi necesare toate actele de pe site-ul MAE (care zic ei ca nu este actualizat) si ca ar fi suficienta o traducere autorizata a unei imputerniciri si o legalizare a traducerii la Consulatul Turciei
Skip ads

  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@lucasenko,
daca ai masina in leasing, cere de la firma respectiva o imputernicire de iesire din tara cu masina. (daca masina este pe PF, mergi la un notar).
Eu am avut de la firma de leasing o astfel de imputernicire, scrisa in romana si engleza cu stampila/ semnatura / numar de iesire si nu au fost probleme.(am fost de 3 ori in Turcia, de 3 ori mi-a cerut-o).
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
As avea si eu de o recomandare de la colegii care au mai fost in Turcia. Ma intereseaza un hotel de 4 sau 5 stele, preferabil pe plaja. M-ar interesa Kusadasi insa sunt deschis si la alte propuneri. Plaja buna si apa curata. Ca la toata lumea concediul vine dupa un an extrem de greu si nu am chef de surprize.
  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca vrei 5 stele du-te in Antalya
Nu se compara cu Kusadasi
Am fost si acolo si acolo
Si in Antalya toate hotelurile de 5 stele au plaja privata
  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
subscriu la cele spuse de colegul danpreda. antalya clar!
kusadasi este departe de antalya! sau iti mai recomand belek. parerea mea..este si peste antalya...dar cumva mai scump
Skip ads

  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
si revin cu problema mea mai veche...merge cineva in lara-antalya pe 08 iulie? intrare hotel pe 09..traseu direct fara oprire?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu ma gandeam la Kusadasi pentru ca din ce m-am interesat desi ar fi ingusta plaja aceasta ar fi de nisip la Kusadasi nu cu pietre ca in Antalya. Multumesc de recomandari.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu voi ajunge la Kusadasi pe 14 iulie. Voi pleca pe 12 noaptea si voi sta pe 13 la Canaccale, dupa ce trec cu bacul. Aici vreau sa vizitez Troia si ce mai este prin imprejur.Imi voi continua drumul a doua zi pana la Kusadasi si voi sta 4 zile.Imi voi aloca mult timp pentru a face excursii si mai putin pentru a face plaje.Am mai luat 4 zile in Instambul, ca si acolo sunt multe de vazut.
Si pe mine ma batea gandul sa ajung in Antalia, dar este prea departe si nu merita sa merg cu masina, benzina este scumpa in Turcia. Mai rentabil ar fi fost cu avionul.
Drum bun tuturor si aveti grije in Bulgaria.
  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Eu ma gandeam la Kusadasi pentru ca din ce m-am interesat desi ar fi ingusta plaja aceasta ar fi de nisip la Kusadasi nu cu pietre ca in Antalya. Multumesc de recomandari.


Cine a spus ca in Antalya este plaja cu pietre?
In zona Lara am fost 2 ani si nu am vazut pietre
In Alanya la fel . Poate in Kemer acolo este tarmul mai stancos si in Lara sigur e mai lata ca la noi in multe statini
Concediu placut Plaja la hotel Sueno in Alanya
  • cosmin stiuca

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Eu ma gandeam la Kusadasi pentru ca din ce m-am interesat desi ar fi ingusta plaja aceasta ar fi de nisip la Kusadasi nu cu pietre ca in Antalya. Multumesc de recomandari.


Eu merg de 4 ani in vacanta in Turcia. Daca mergi cu copilul/copii,o sa fie mai interesati de piscine si de topogane decat de plaja cu nisip. Anul acesta plec pe 2 iul. la Kusadasi Kustur club HV1. Arunca un ochi pe la agentiiile de turism si dupa aceea vorbim.
  • lucasenko

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Imi poate spune si mie cineva ceCarte verde este valabila in Turcia?
Eu am o astfel de Carte verde si am inteles ca in tarile care sunt in chenar nu este valabila. Pe ea scrie ca nu este valabila in tarile care sunt barate, dar nu este niciuna barata sau poate nu inteleg eu bine sensul cuvantului barat.
Va pun mai jos si o poza cu Cartea mea verde si poate imi spuneti voi, cei care ati mai mers, daca este nevoie de ceva suplimentar sau ce am eu este suficient.
Va multumesc!
  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Este valabila
Daca era taiata tara atunci nu era valabila
  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
PIETRE IN ANTALYA? UNDE?recomand puternic antalya.....
de la kusadasi in antalya nu mai e asa mult..pb vreo 400-500 de km (cred sic! mi-e lene sa ma uit)
grija la turci! mai nou trebuie card pt autostrada. nu mai merge cu bilet la intrare si platesti la iesire!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR