Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
revin si cu problema mea...antalya...anul asta..pe 08 iulie..intrare pe 09...direct fara oprire?
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc colegilor pentru sfaturi. Partea cu pietrele au spus-o unei cunostiinte(eu fiind in Germania) care s-a interesat pentru mine la agentiile de turism din Craiova. Asa te ajuta ei. Very Happy
Pe baza acestor informatii mi-am luat o saptamana la Kusadasi 8-14 august.
  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pai dc nu ai cumparat din germania bilete? sunt multttttt mai ieftineeee!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
rzv_1976 a scris:pai dc nu ai cumparat din germania bilete? sunt multttttt mai ieftineeee!

Asa am avut si impresia plecand de la informatiile de la noi din presa insa nu e asa. Preturile sunt mult mai mari. Poate nu am cautat eu unde trebuie desi am vizitat multe agentii.
Uite pun linkul unei agentii careia imi vine numele acum in minte. Click aici.
Asa din tara am luat o excursie pentru doua persoane la 4 stele Kusadasi all inclusive(8-14 august) la 420 de euro.
Skip ads

  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
chiar nu-mivine sa cred..am prieteni acolo care au luta super avantajos pe spania si destinatii exotice...oricum..sanu-ti para rau..concediu placut!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
rzv_1976 a scris:chiar nu-mivine sa cred..am prieteni acolo care au luta super avantajos pe spania si destinatii exotice...oricum..sanu-ti para rau..concediu placut!

rzv_1976, poate au fost excursii last minute. Astea sunt intr-adevar foarte ieftine. Cum am spus poate nu am cautat eu unde trebuie.
Concediu placut si tie. Wink
  • zafirache

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:As avea si eu de o recomandare de la colegii care au mai fost in Turcia. Ma intereseaza un hotel de 4 sau 5 stele, preferabil pe plaja. M-ar interesa Kusadasi insa sunt deschis si la alte propuneri. Plaja buna si apa curata. Ca la toata lumea concediul vine dupa un an extrem de greu si nu am chef de surprize.


Eu am rezervate bilete la Ephesia Hotel din Kusadasi (01-08 sept) ce are plaja cu nisip fin (plaja Long Beach). Hotelul este cotat foarte bine si turistii au postat review-uri foarte bune ( le poti vizualiza pe Am fost Acolo- Turcia- Regiunea Kusadasi Bodrum- Kusadasi) . Hotelul este la 4-5 km de oras. Rezervari poti face pe Kusadasihotels cu plata a 50 % la rezervarea online si restul la reprezentantul agentiei a doua zi dupa sosirea la hotel. Daca mai vrei detalii iti stau la dispozitie .
Acum am vazut ca ti-ai facut deja rezervare . Oricum informatia poate va fi utila altcuiva. Cu stima
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc zafirache. Ceea ce ma ingrijoreaza e acum drumul. Mi se pare ca va fi o adevarata aventura in Turcia mai ales ca vin din Germania si apoi se continua vacanta . Pe softpedia e o nebunie cu topicul. Nu am inteles care ar fi cea mai buna varianta. Problema e la fete, din punctul meu de vedere e vacanta, bani sunt, o civilizatie noua, deci nici un motiv de stres.
Asta incerc sa ma lamuresc acum. Care e cel mai bun drum de ales intre Giurgiu si Kusadasi. Drumul care e dat pe softpedia prin Bulgaria, mie anul trecut mi s-a parut groaznic. Important e sa nu iti rupi masina si nu numarul kilometrilor. Nu stiu nici pe unde sa trec: Istanbul sau Canakkale. Atatia de nu stiu. Very Happy
Skip ads

  • zafirache

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu am urmat 2 ani la rand urmatorul traseu care cel putin pe Bulgaria e mai liber si mai rapid :
GIURGIU- Hlebarovo- Trapiste -TARGOVISTE- OMURTAG- KOTEL- Zimnica- Mogila- Okop- ELHOVO- Lesovo- Hamzabeyli (vama turca)- urmaresti apoi indicatoarele spre EDIRNE (prin care nu vei trece) si apoi cand vor aparea, cele cu Canakale. Vei mai trece prin : UZUNKOPRU- KESAN- GELIBOLU- ECEABAT - feribotul- CANAKALE- AYVACIK- AYVALIK- ALIAGA- MENEMEN- IZMIR (intri pe autostrada si iesi cand iti va arata Selcuk) - KUSADASI
Pe Bulgaria eu orasele ti le-am scris cu litere mari si satele cu litere mici. Iti recomand ca inainte de a trece de un oras sa bagi pe GPS pe urmatorul si sa urmaresti daca treci pe unde ti-am scris sau foarte aproape de ele. Pe Bulgaria GPS-ul s-ar putea sa dea si erori, plus ca astia stau prost si la indicatoare. Eu mi-am scos pentru orice eventualitate si niste harti la imprimanta. Ca si drum , o singura portiune de vreo 18 km ai mai valurita in regiunea Elhovo . Atentie in Izmir la iesirea spre autostrada unde va trebui sa urmezi AYDIN. Indicatorul iti va aparea brusc fara presemnalizare . Tii mai mult pe dreapta si cand ti-a aparut te-ai si bagat, ca altfel trebuie sa mai mergi prin oras pana la urmatoarea iesire
Daca mai doresti si alte informatii eu iti stau la dispozitie.
Drum bun
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc inca o data zafirache. O descriere mai cuprinzatoare decat un topic pe softpedia. Raman dator.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Inafara de traseul propus de colegul Zafirache a mers cineva pe drumul Ruse- - Veliko Tarnovo - Nova Zagora-Svilengrad - Edirne? Am inteles ca ar fi bun drumul daca se merge pe drumul 55 intre Svilengrad si Nova Zagora. M-am mai ratacit un pic prin Bulgaria si nu am crezut ca mai ies de acolo cu masina intreaga.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut, eu plec la noapte in Turcia, dar din pacate o iau pe Varna-Burgas-Malko Tornovo.
Skip ads

  • fanu88

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2011

  • Mesaj Privat
poate sa-mi spuna cineva daca se pot lua vreo doua canistre metalice de motorina in portbagaj,... adica nu sunt probleme la vama?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tu vrei sa te cari cu 40 de litri de motorina din Romania? Cata economie faci? Mai mult de 100 RON nu faci. Mi se pare un pic cam ciudat.
Si ai voie.
  • fanu88

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2011

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Tu vrei sa te cari cu 40 de litri de motorina din Romania? Cata economie faci? Mai mult de 100 RON nu faci. Mi se pare un pic cam ciudat.
Si ai voie.



multumesc pentru raspuns Daniel , dar oricum ideea e alta
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
fanu88 a scris:poate sa-mi spuna cineva daca se pot lua vreo doua canistre metalice de motorina in portbagaj,... adica nu sunt probleme la vama?

Salut, am avut 20 litri de benzina la mine in peturi de 2,5 nu a fost nici-o problema. Pe la Negru Voda , pe unde am trecut eu, la vama romana nu era nimeni nici la dus si nici la intors iar bulgarii nu m-au controlat decat fugitiv la rovinieta si la pasapoarte. La turci a durat mai mult ca a trebuit sa merg la mai multe ghisee cu pasaportul si cu actele masinii, inclusiv cu cartea verde. Si nici aici nu m-au controlat la bagaje. La intors m-au intrebat bulgarii daca am tigari. Eu nefiind fumator nu m-am complicat cu doar doua pachete de tigari de persoana (sotia vroia sa ia din turcia mai multe pachete sa le dea neamurilor dar m-am opus, nu vroiam probleme la vama) si le-am spus din start ca nu am tigari. La Varna mi-am facut plinul si mi-a mai ramas niste leva si a mai luat un bidon de 10 litri cu benzina. La vama cand am deschis portbagajul bidonul era la vedere si nu au zis nimic. Asa ca, vezi si tu cum te descurci. Eu zic sa-ti mai iei si in peturi si inainte de vama sa-ti faci plinul si mai scapi de "bagaj". Si mai poti alimenta la bulgari, dar cu leva, ca altfel te cam trag in teapa la benzinarie, daca cumperi cu euro. La turci benzina este 4,1-4,18 lire asta in banii nostri cam 8 lei, iar motorina cam 3,53 lire, undeva la 7 lei.La turci la benzinaria cu cap de lup daca iei mai mult carburant iti face si discaunt, eu am facut plinul la Kusadasi si am mai luat 20 litri si mi-a facut discaunt de 5% si am fost multumit pretul final fiind cam 3,8 lire.
Colegu , din alta tara, cred ca nu stie, sau a uitat ca in Romania carburantul il gasesti mult mai ieftin decat la pompa, sau chiar pe gratis, asa ca merita sa-l cari pana acolo.
Drumurile la bulgari sunt varza, si foarte prost de la Burgas spre Malko Tarnovo, vama pe unde am iesit eu. In schimb la turci nota 10 la drumuri, cele europene sunt cum sunt autostrazile le noi, pe doua sau pe trei benzi pe sens si cu scuar pe mijloc, dar inca se mai lucreaza la ele, dar asta nu incurca cu nimic. In localiti este bine delimitat si nu ai cum sa te incurci, indicatoarele sunt foarte clare, nu ca la bulgari.In schimb in Istambul este mai complicat cu parcarea, eu am stat la un hotel unde nu avea parcare desi era unul, chipurile de 4 stele,si mi-au ridicat masina, a trebuit sa platesc 35 euro sa o iau. Cei de la hotel nu mi-au spus ca in cursul zilei se ridica masinile de pe strazi (cel putin in zona veche a Istambulului, Cornul de aur, unde strazile sunt inguste). Apoi am cautat o parcare privata, care majoritatea erau pline si am dat 8 euro pe zi si am circulat cu tranvaiul. Si inca ceva, turcii nu semnalizeaza la schimbarea directiei de mers, sa fiti foarte atenti ca va poate intra unul din scurt in fata fara sa semnalizeze. Si se circula cu viteza mare intre localitati de la 100 in sus desi limita e de 50, 90 in afara localitatilor si 120 pe autostrada.
Va urez drumuri bune si lipsite de peripetii neplacute.
  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
sall. stie cineva daca accepta carduri in bulagria la benzinarii? merci frumos!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Accepta la cele mari.
  • rogozea.alexandru

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Unde ati stat in Turcia si v-a placut?
  • rzv_1976

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
merci daniel.......
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR