Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Anul trecut, la intors, am traversat Bg noaptea. In afara de o ceata densa pe la serpentinele de langa Stara Zagora, nimic deosebit... Sau poate chiar ceata i-a tinut acasa?!
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
un calculator de rute turistice stie cineva?
cati km sunt pana in antalya stie cineva?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
flavius1611 a scris:un calculator de rute turistice stie cineva?
cati km sunt pana in antalya stie cineva?


www.viamichelin.com
www.map24.com
  • DoubleG

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu plecati pe nova zagora, ca este inchis traseul.
m-am intors eu azi-noapte din turcia, prin nova zagora, si a trebuit sa fac un ocol de vreo 100-120 km, si am pierdut vreo 2 ore.
pana la urma am iesti inainte de serpentinele de la stara zagora.

asa ca atenitie.
si eu stiam ca e deschis (acum 2 luni a fost cineva si era deschis - plus ca m-am intalnit acolo cu cineva din TM, care stia la fel ca e deschis) - pauza, si nici macar nu vroiau sa spuna um sa procedam.
Skip ads

  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
DoubleG a scris:nu plecati pe nova zagora, ca este inchis traseul.
m-am intors eu azi-noapte din turcia, prin nova zagora, si a trebuit sa fac un ocol de vreo 100-120 km, si am pierdut vreo 2 ore.
pana la urma am iesti inainte de serpentinele de la stara zagora.

asa ca atenitie.
si eu stiam ca e deschis (acum 2 luni a fost cineva si era deschis - plus ca m-am intalnit acolo cu cineva din TM, care stia la fel ca e deschis) - pauza, si nici macar nu vroiau sa spuna um sa procedam.

Asa era si anul trecut in vara, tot inchis...
Care mai erau preturile la combustibili si la ratele de schimb?
Nu stiu daca mai am timp sa citesc raspunsul, ca plec maine dimineata... Very Happy
  • Iris1211

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2008

  • Mesaj Privat
flavius1611 a scris:ca idee,cam cat costa un drum cu masina pana in turcia?
pt cei care au mai fost.
vreau sa imi fac o idee daac ies mai ieftin decat cu avionul Smile.
as vrea sa plec si eu in grecia.


Flavius,
eu abia m-am intors pe 27.06 din Turcia. Am avut listate detaliile oferite de DoubleG si mi-au fost de mare ajutor, ca de altfel si GPS-ul.
Asa cum te-au sfatuit toti alimenteaza la vama dintre Bulgaria si Turcia, pentru ca preturile la combustibil sunt cam ca la noi, in schimb pe Turcia te cam ustura buzunarul si cu toate acestea iesi mult mai convenabil decat cu avionul.
Anul acesta am fost in Kusadasi, la Richmond Ephesus, 5*, iar anul trecut in Antalya, Lara la hotel Sherwood Breezes Resort, 5*.
A fost muuuult mai bine anul trecut decat anul acesta.
In statiunile astea cu iesire la Marea Egee vin foarte multi romani pentru ca e mai aproape(la noi erau cam 40%) care mai de care mai cu nasul pe sus, cu lantul mai gros si crucea mai mare....
Hotelul era ok, dar categoric nu era de 5* si cica e cel mai bun din Kusadasi, partea cea mai nasoala fiind cu aerul conditionat - nu baga aer rece nici sa-l omori si era fixat pe temperatura minima - 10 grade.
Singurele variante sa te racoresti erau berea, piscina sau marea, dar si la piscina si la mare era criza de umbrele.

In concluzie, daca vreti un sfat prietenesc, duceti-va in Antalya, nu se compara cu partea de vest a Turciei. E mai departe intr-adevar, dar merita din plin efortul. Acolo chiar e paradis - recomand Lara din Antalya sunt numai hoteluri de 5* si la pret bun daca mergeti cu masina.
Bafta multa!
P.S. Va sfatuiesc sa nu mergeti in Turcia in perioada iulie-august pentru ca este infernal de cald. La intoarcere am prins pe drum si 45 de grade, iar cat am stat in Kusadasi erau zilnic 35-38 grade.
Poate mai fac rost de niste "gloantze" sa impusc o saptamana de Antalya in septembrie.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
m-am hotarat sa plec cu avionul.
si o s merg in alanya sau bodrum.
azi primesc un raspuns ferm.
nu ma duc cu masina ca am copilul dupa mine de 6 ani si sigur se plictiseste o mie si ceva de km.
chiar daca o sa ies mai scump.
multumesc de sfaturi.
o sa va tin la curent unde o s merg.
  • Iris1211

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2008

  • Mesaj Privat
flavius1611 a scris:m-am hotarat sa plec cu avionul.
si o s merg in alanya sau bodrum.
azi primesc un raspuns ferm.
nu ma duc cu masina ca am copilul dupa mine de 6 ani si sigur se plictiseste o mie si ceva de km.
chiar daca o sa ies mai scump.
multumesc de sfaturi.
o sa va tin la curent unde o s merg.


Daca iti place marea mai mult decat piscina, nu te du la Bodrum pentru ca nu vei avea plaja deloc sunt doar stanci.
Si daca tot iti permiti sa te duci cu avionul, du-te in Antalya, nu o sa regreti pentru ca nu o sa-ti lipseasca nimic.
Ramane sa decizi tu.
Concediu placut!
Skip ads

  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu unde ai stat tu dar in Bodrum chiar nu sunt stanci, dimpotriva este statiunea unde am intalnit cele mai multe plaje cu nisip. E un oras frumos, incarcat de istorie. Recomand Marina Bay, un tur al orasului (organizat) si neaparat excursie de o zi cu iahtul.







Acesta este hotelul in care ne-am cazat. Se vede si aici plaja din nisip.





  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gata.
in alanya o sa merg la hotel club insula.
si plec pe 16 luna asta.
cu avionul.
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
M-am intors din Turcia. Traseu bun, am iesit pe la Malko-Tarnovo, Derekoy! Sosea un pic mai rea de la Burgas pana la frontiera, adica 60-70 Km, in rest drumul este excelent. Benzina scumpa, 3,57 YTL(paritatea este la dolar 1,18 si la euro 1,83), adica aproape 70.000 lei! Recomand benzina de la Shell. Eu am alimentat si de la BP si aproape imediat s-a aprins ,,chech engine,, de doua ori! Pe parcursul a aproape 2500 Km nu am vazut nici un accident, nici macar plastice sparte, nimic... Drum bun!
  • s0m30n3

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
20 August destinatie Kusadasi! Mai merge careva ? Very Happy
Skip ads

  • ares

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Plec pe 8 sept spre Antalya,cu masina impreuna cu iubita!cu escala la Istanbul!Am vrea sa traversam Bulgaria impreuna cu cineva!
  • ares

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
DoubleG a scris:Vazand ca sunt ceva doritori de concediu in Turcia, care merg cu masina personala, propun sa facem aici in topic, niste liste cu date de plecare, pentru a ne putea grupa mai usor.
Macar daca nu avem aceiasi destinatie in Turcia, sa avem companioni la traversarea Bulgariei.


14 Iunie
DoubleG - Kusadasi

15 Iunie
stefancorneliu - Kusadas i

8 septembrie - Antalya(din Buc)id mess:ares_zigotu

Daca mai sunt si alti care au alte zile de plecare, rog sa preia lista si sa se "auto"adauge Laughing

  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ares, iti faci nick name-ul de rusine. Ti-e frica sa traversezi bulgaria singur sau ce?

Daca eu as fi cu tine si te-ar opri mafiotii sa te jefuiasca crezi ca m-as da jos la ei? Nu tati, pedala la fund. Pielea mea e mai pretioasa. In fine, e bine ca nu duci lipsa de curaj Wink

Am traversat bulgaria de 3 ori si nu m-a mancat nimeni.
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu plec in Turcia pe 19 septembrie din Targoviste. Am vazut pe aici si a mai patit-o un prieten ca drumul prin munti in Bulgaria este in reparatii si deaceea m-am gandit sa o iau prin Bucuresti-A2-Vama Veche si apoi sa tin drumul in Bulgaria doar pe litoral Balcic-Burgas-Malko Tarnovo apoi drumul obisnuit prin Turcia. Logica este ca daca tot ocolesc sa ocolesc prin Romania (oricum drumul asta de ocol este foarte rapid si bun) si sa mai fac si o diversificare a traseului. Necunoscuta totala pentru mine este acest drum prin Bulgaria (starea lui, viteza de croaziera, etc). Una peste alta tot ocolul inseamna 120 km. Merita nu?!
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@ares s-ar putea sa merg si eu cu prietena spre Turcia sau doar la Bulgari, ramine in seara asta sa ne hotarim.
Ti-am dat pm.
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Drum relativ lung ,dar nu obositor.Cazare ok.,preturi convenabile,mincare buna,oameni ospitalieri,peisaj placut si foarte multe de vazut(Ecebat,Canakkale,Izmit,Troia,Efes,Pamukkale),croaziere cu vaporasul,etc...un concediu de vis.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sa readucem la viata aceasta discutie...
M-am intors de curand din Turcia, sper ca feedback-ul sa fie de ajutor cuiva.

Am fost in Antalya cu popas in Istanbul. In total am parcurs 1500 km, cate 750 km (~10 ore cu tot cu pauze) pe zi.
Traseul ales a fost:
Ziua 1: Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Varna - Burgas - Malko T'rnovo - Istanbul.
Ziua 2: Istanbul - Bilecik - Kutahya - Burdur - Antalya
LE: cam acesta e traseul pe viamichelin, daca alegeti Stopovers Varna si Kutahya.
Drumul este de la acceptabil in sus, gropi veti intalni doar in Romania. Faceti plin la iesire din Romania.

BULGARIA
La granita cu Bulgaria este suficient sa aveti buletinele, 25 lei pentru pod si 5 eur pentru vigneta (desi am ramas cu impresia ca mi-a luat 6). Romanii mai intreaba, daca au chef, si de factura vignetei romanesti.
De la Ruse pana la Varna sunt aprox 200km, din care 80 pe autostrada. Drumul este foarte aerisit, pe alocuri reparat, se poate merge tare.
De la Varna la Burgas drumul e un pic mai aglomerat, dar bun. Primii 11 km sunt de autostrada, apoi pe 1 si 2 benzi (in special la urcare). Faceti plin la Burgas.
De la Burgas la Malko T'rnovo drumul e virajat, cu multe petice, insa tot se poate merge tare. Alternativa ar fi un ocol pe la Tsarevo, am inteles ca drumul e mult mai bun (o buna parte 2 benzi), dar nu am vazut cu ochii mei.
De la Malko T'rnovo pana la granita e un pic mai accidentat (dar fara gropi), cu ceva serpentine.
Ionica (iGO) si-a facut treaba de minune, nu am ce sa ii reprosez pentru Bulgaria.
Pretul carburantului este comparabil cu al nostru.
Politie am intalnit doar de 2-3 ori, in rest viteza a fost data de starea drumului si de trafic. Detectorul de radar este interzis, insa se practica avertizarea cu flash, ca la noi.

TURCIA
La granita cu Turcia trebuie sa aveti pasapoartele, talonul masinii, procura daca e pe firma, 15 EUR/persoana viza. Vor trece masina pe unul din pasapoarte.
In Turcia drumurile sunt foarte bune, majoritatea motorway - 2 benzi pe sens. Unde nu sunt 2 benzi, se lucreaza la drum nou. Am ramas uimiti, intr-o saptamana dadusera in folosinta zeci de km de motorway nou.
In drumul nostru avem ~320km de autostrada in zona Istanbul, care costa. Cu prima ocazie cumparati un card KGS, costa 30 lire. Contine 27 lire credit, din care veti utiliza cam jumatate pentru tot drumul, dus-intors.
Alternativa de a plati cu cash pica, pentru ca la Bosfor accepta doar KGS (Kard) si OGS (Otomatik). Creditul neconsumat ramane pentru data viitoare sau puteti instraina cardul, nu e legat de masina.

Ionica (gipiesa) a fost unerori bulversata, poate si din cauza ca mereu se dau in folosinta drumuri noi. In Istanbul (daca iesiti de pe autostrada - popas, cumparaturi), are tendinta de a te baga pe cele mai mici stradute.
Muncesc turcii astia intr-o veselie, nu conteaza ca e sambata, duminica, 40 grade la umbra. Nu stiu cand vom avea norocul sa se munceasca si la noi in acelasi ritm.
Ca sa nu aveti surprize, fixati-va cateva repere pe traseu si, pe langa indicatiile Ionicai, urmariti indicatoarele turcilor. De cele mai multe ori, va vor dirija pe drumurile noi, adica "alea bune".

Pretul carburantului e mare. Cam 5.2 lei litrul de motorina "euro" (2.62 YTL, de cealalta de 1.5 YTL nu am indraznit sa folosim), si cam 6.3 lei litrul de benzina (~3.2 YTL cea mai ieftina).
Am mers cat de tare au permis masinile, drumul si traficul. Detectorul de radar este interzis, insa se practica avertizarea cu flash, ca la noi. Radare am vazut tot doar cateva, ca si la bulgari.
Nu mai stiu unde aflasem ca politistii turci ii iarta pe turistii care depasesc viteza legala, dar nu am crezut.
Insa...
Pe un motorway spre granita cu Bulgaria (la intoarcere), urcam dealul accelerand, ajungem in varf cu aprox 190 si incepem coborarea, bineinteles accelerand.
Vedem in departare masina de politie si politaiul iesind si facand semne catre noi, sa tragem dreapta. Cand ne mai apropiem si vede numarul de romania, se da la o parte si ne face semn sa ne continuam drumul :O
Nici macar nu am schimbat o vorba!
Noroc sau asa se obisnuieste, nu stiu. Cert e ca pe tot drumul, dus-intors, nu am avut nici o problema legata de politie.

Ca si destinatie turistica, recomand Turcia fara a sta pe ganduri. De asemeni, recomand cazarile de tip "all-inclusive".
Daca sunteti pasionati ai sofatului, veti considera acest drum spectaculos, placut, chiar relaxant. Daca nu, luati avionul.

Daca aveti intrebari, voi fi bucuros sa raspund. Aici daca sunt on-topic, altfel pe PM.
  • giovi_buru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nu e mai usor prin Razgrad- Omurtag - Hamzabely? Eu pe acolo am de gand sa merg spre TR. Totusi cati kilometri ai facut in total intre Ruse -Malko Tarnovo-Istanbul? Merci! si ca timp (nr de ore)?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR