Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e mai usor traseul ales de tine, apare mai scurt cu 100km. Eu nici nu l-am luat in calcul, neavand nici o referinta despre el. Ramane sa ne povestesti cum a fost, poate e o optiune mai buna.

Eu am mers pe principiul "cel mai scurt drum e cel pe care il cunosc".
Traseul ales de mine imi era cunoscut, stiam ca voi putea merge tare.
Bucuresti - Varna facusem in urma cu 2 saptamani.

In urma cu 3 ani, am fost la Bodrum. Pe vremea aceea iGO nu stia mai nimic de Bulgaria, iar Turcia doar pana la Istanbul. Atunci am ales la dus cel mai rapid drum dat de TomTom: Bucuresti - Giurgiu - Stara Zagora - Edirne, insa drumul a fost prost, prin munti, numai pe-o banda, etc. In plus, mai era si o mare bucata in renovare si a trebuit sa ocolim cam mult (am cautat noutati despre acel drum si am gasit ceva de anul trecut, cum ca este tot in lucru). Atunci am plecat pe la 6 de-acasa si la ora 16 inca eram in vama la turci (era si foarte aglomerata vama la Edirne, nu stiu daca mereu e asa, am petrecut vreo 3-4 ore acolo). Cand ne-am cazat era deja intuneric.
La intoarcere am avut traseul de acum, si am fost foarte multumit.

Acum, am iesit din Bucuresti pe la 5 dimineata si ne cazam in Istanbul pe la 15. Nu am notat timpii intermediari, dar parca am parasit Bulgaria pe la 11. Cred ca pauzele au insumat peste 2 ore.
Distanta Bucuresti - Istanbul a fost de ~750km. Scazi vreo 70 Bucuresti - Giurgiu...


Ultima modificare facuta de maiandrei la Joi 18 Jun, 2009 1:56 pm
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
giovi_buru a scris:nu e mai usor prin Razgrad- Omurtag - Hamzabely? Eu pe acolo am de gand sa merg spre TR. Totusi cati kilometri ai facut in total intre Ruse -Malko Tarnovo-Istanbul? Merci! si ca timp (nr de ore)?


Acum 2 saptamani m-am intors din Turcia ( deh, sa ma laud, am fost la marele premiu de F1 de la Istanbul Smile ). Atat la dus cat si la intors am folosit ruta razgrad-omurtag-edirne... Am fost cu masina cu un tip din istanbul care mi-a spus ca asta ar fi cel mai bun drum pentru istanbul. Drumul este bun si ceea ce este mai important este faptul ca nu e prea cunoscut de catre romanasii nostri. In aceste conditii, recomand cu caldura acest traseu catre Istanbul.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pai bine domle, si tacem chitic (nici eu nu am zis nimic inainte Embarassed)
In acea perioada am fost in Istanbul, cumnatu' chiar a fost cu piticu' lui la calificari si la cursa.

Ca sa nu fim off-topic, povesteste mai multe despre traseul tau.
In mod evident, urmatoarea plimbare in Turcia va fi pe acolo.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Pai bine domle, si tacem chitic ....


Lauda de sine nu miroase a bine Very Happy...off topic again, la mintea mea creata am fost si la antrenamentele de vineri Smile. Si am si niste filmulete faine de acolo (Istanbul + Istanbulpark Very Happy )
On topic:Tipul cu care am mers a fost sofer si el cunostea drumul ca-n palma, inclusiv zonele in care vecinii nostri de la sud de dunare pun radare. De la el am aflat ca e o ruta extrem de buna.Mai mule nu stiu sa va spun insa il voi intreba cu siguranta. Luna viitoare voi mai baga un Istanbul ( de data asta pentru mare si plaja ).Cert este ca drumurile sunt ok, ma refer la vecinii nostri, ca de la edirne incolo e autostrada, nu sunt aglomerate, nici macar in munti...noi am scos bulgaria in vreo 3.30-4 ore, comune putine...ce mai, a fost fain
Oricum, d ( ruse , istanbul ) <= 680 km

P.S. Acum am o groaznica durere de masea, asa ca voi reveni maine, poate si cu un filmulet de la Istanbulpark
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cat a costat biletul la F1 ? m-as duce la marele premiu al Ungariei si as vrea sa stiu cam cat costa un bilet de F1 Very Happy
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
lucio a scris:cat a costat biletul la F1 ? m-as duce la marele premiu al Ungariei si as vrea sa stiu cam cat costa un bilet de F1 Very Happy


poi, in mod normal, cele 3 zile de competitie, tribuna acoperita ( gold ticket ) = +500 euro Shocked

pentru ungaria iti recomand http://www.formula1.com/tickets_and_travel/ si chiar direct : http://euro.wwte7.com/pub/agent.dll?qscr=tsdt&stat=5&flgc=0&loid=179994&ofid=9480&sdat=24/07/2009&edat=26/07/2009&wtid=28&rfrr=&eapid=333-30007
( ultima adresa e chiar cool...ar trebui sa incerci sa o tastezi Smile...dar cu calm )
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mihai_b a scris:
lucio a scris:cat a costat biletul la F1 ? m-as duce la marele premiu al Ungariei si as vrea sa stiu cam cat costa un bilet de F1 Very Happy


poi, in mod normal, cele 3 zile de competitie, tribuna acoperita ( gold ticket ) = +500 euro Shocked

pentru ungaria iti recomand http://www.formula1.com/tickets_and_travel/ si chiar direct : http://euro.wwte7.com/pub/agent.dll?qscr=tsdt&stat=5&flgc=0&loid=179994&ofid=9480&sdat=24/07/2009&edat=26/07/2009&wtid=28&rfrr=&eapid=333-30007
( ultima adresa e chiar cool...ar trebui sa incerci sa o tastezi Smile...dar cu calm )


nu e chiar rau pt doua persoane doar duminica adica cand are loc cursa e vreo 130 euro deci pretul ar fi cam acceptabil pt fani

Multumesc pt detalii Mihai_b
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
lucio a scris:
nu e chiar rau pt doua persoane doar duminica adica cand are loc cursa e vreo 130 euro deci pretul ar fi cam acceptabil pt fani


Looool, intai de toate, pretul ala era pentru o singura persoana Smile...nu doua...iar pe site gasesti preturile alea in lire sterline Smile...ce zici?
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
da acum am vazut ca este 130 de euro doar pt o persoana
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Pe 1 iulie plec in Antalia cu familia,cu masina. Sa merg pe ruta Razgrad-Omurtag sau prin Stara Zagora la dus si Nova Zagora la intors ,drumul stiut,tinand cont ca am GPS ?
O sa fac 2 opriri la ducere si alte 2 la intoarcere,nu vreau sa chinui prea rau copiii.....Oricum sunt invatati cu masina,am ajuns cu ei la Munchen,alta data la Salzburg,de 3 ori vara in Grecia si de 4 ori la Kusadasi...
Am ales Edirne si Ankara,desi voi face putin ocol,dar macar merg si eu o zi numai pe autostrada...La Kutahya cazarea era prea scumpa,fiind un oras cu ape termale si nefiind de tranzit.
In Antalia,am luat 11 nopti ultra-allinclusive la Royal Dragon Hotel in Side.
La bulgari nu am alimentat decat de 3-4 ori,asta in timp ce am traversat-o de numai putin de 7 ori,dus-intors,stiu ca au carburant de proasta calitate,odata nu mai imi tragea masina la urcusul pe munte ! Merge plata si cu cardul la benzinarii in Bulgaria sau numai cash ? Primesc si Euro,sau vor numai Leva ?
  • TITI17

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am luat motorina in Bulgaria de trei ori (in perioada 22.04-02.05.2009) numai de la OMV si am platit cu card. Nu am avut nici o problema cu motorina. Inclusiv vigneta am luat de la OMV cu cardul.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
TITI17 a scris:Eu am luat motorina in Bulgaria de trei ori (in perioada 22.04-02.05.2009) numai de la OMV si am platit cu card. Nu am avut nici o problema cu motorina. Inclusiv vigneta am luat de la OMV cu cardul.


Deci da...nu alimentati in turcia decat daca nu aveti incotro...nu din cauza calitatii ci din cauza pretului Smile
Daca tot sunteti nevoiti sa alimentati, prietenul meu si toata lumea de acolo recomanda shell...in special v-power.
Sper sa fie o informatie utila...
Skip ads

  • biancav

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2009

  • Mesaj Privat
buna ziua
sunt new entry pe ecest forum si em evoie de ajut.vreausa plec la istanbul cu masina pe 30 dec.am nevoie de cat mai multe inf despre traseu mai ales k e cam irna afara Very Happy



quote="maiandrei"]Nu stiu daca e mai usor traseul ales de tine, apare mai scurt cu 100km. Eu nici nu l-am luat in calcul, neavand nici o referinta despre el. Ramane sa ne povestesti cum a fost, poate e o optiune mai buna.

Eu am mers pe principiul "cel mai scurt drum e cel pe care il cunosc".
Traseul ales de mine imi era cunoscut, stiam ca voi putea merge tare.
Bucuresti - Varna facusem in urma cu 2 saptamani.

In urma cu 3 ani, am fost la Bodrum. Pe vremea aceea iGO nu stia mai nimic de Bulgaria, iar Turcia doar pana la Istanbul. Atunci am ales la dus cel mai rapid drum dat de TomTom: Bucuresti - Giurgiu - Stara Zagora - Edirne, insa drumul a fost prost, prin munti, numai pe-o banda, etc. In plus, mai era si o mare bucata in renovare si a trebuit sa ocolim cam mult (am cautat noutati despre acel drum si am gasit ceva de anul trecut, cum ca este tot in lucru). Atunci am plecat pe la 6 de-acasa si la ora 16 inca eram in vama la turci (era si foarte aglomerata vama la Edirne, nu stiu daca mereu e asa, am petrecut vreo 3-4 ore acolo). Cand ne-am cazat era deja intuneric.
La intoarcere am avut traseul de acum, si am fost foarte multumit.

Acum, am iesit din Bucuresti pe la 5 dimineata si ne cazam in Istanbul pe la 15. Nu am notat timpii intermediari, dar parca am parasit Bulgaria pe la 11. Cred ca pauzele au insumat peste 2 ore.
Distanta Bucuresti - Istanbul a fost de ~750km. Scazi vreo 70 Bucuresti - Giurgiu...[/quote]
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mna...mai greut acum iarna cu drumurile lungi. Nu stii la ce sa te astepti in trecatorile bulgaresti Rolling Eyes
  • thrall_24

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2007

  • Mesaj Privat
despre ce taxe de drum trebuiesc platite in turcia stie cineva?
sau despre cartea verde a masinii? am iteles ca mai toate politele de asigurare au bagat si turcia pe cartea verde?
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am venit eu ieri pe traseul asta si este foarte ok: Bucuresti - Giurgiu - Stara Zagora - Edirne. Durata traseu: 9 ore (inclusiv vama + pauza de alimentat/odihna)
Ieri pe la ora 11.00 ningea in zona muntilor la bulgari, pe sosea era zapada topita, si se circula mai incet...masinele de dezapezit erau pe traseu si aruncau cu nisip and stuff...
Drumul nu mai este deviat, nu sunt lucrari sau alte blocaje, se poate circula fara probleme (cu conditia ca masina sa fie echipata corespunzator Wink ).
Costuri excursie:
la Bulgari:
Taxe de drum 6 euro
Taxa pod 12 euro (dus-intors).
motorina: 1.83 BGV (OMV Sprint Diesel)

La Turci:
Carte verde 30 de zile ~45 ron(cred ca se gasesc si mai ieftine, eu am ales Alliantz)
15 euro - viza 30 de zile/ de persoana.
Pentru taxa de drum, dupa cum zicea si maiandrei in pagina anterioara, sunt 2 variante:
KGS - este un card pe care ai un anumit credit si-l folosesti dupa cum circuli pe autostrazi. Cardul il cumperi de la ghiseul semnalizat cu KGS (tiket) aprox 30 lire. Costurile pentru autostrazi nu le stiu... am avut card KGS si nu m-am uitat cat costa fiecare trecere.
OGS - nu te intereseaza...
Motorina: ~2.61 lire. eu am alimentat de la Shell, Petrol Office(PO), BP si nu am avut probleme, oricum sunt de evitat benzinariile mai "dubioase".
Rata de schimb: 1 euro= 2.1 lire sau 1 USD= 1.5 lire
Pentru cei care vor sa viziteze Istanbul-ul, le recomand transportul in comun, foarte bine pus la punct, rapid si fara batai de cap. Ca idee, traficul la ore de varf in Istanbul este de 2 ori mai nasol decat in Bucuresti, atunci cand ploua sau ninge ...Smile

Sper sa fie de folos informatiile.
Drum bun si vacanta placuta!

PS: atentie la radare in Bulgaria....in cel mai rau caz, se poate "achita" si cu lei...eu asa am procedat Smile)
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
salut
a fost cineva la Hotel Surmeli Efes din Kusadasi?
imi puteti impartasi cateva impresii?
mersi
  • danmic

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
eu am stat la aquafantasie si e chiar langa surmeli!Ce sa zic mi-sa parut ok am fost pe plaje pana la el dar de intrat nu am intrat.
Iti recomand cu caldura aqua fantasie deoarece ai mai multe moduri de distractie, practic nu-ti trebuie decat bunadispozitie!Am ales o camera World standard are in jur de 30 de metri cu balcon generos !
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mersi de reply
pana la urma am facut rezervare la Surmeli, la AQUAFANTASY pt a 2-a jumatate a lunii Iunie cand vreau sa merg, preturile sunt cu aprox. 60% mai mari.
  • docsaka

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
BV-31STE a scris:mersi de reply
pana la urma am facut rezervare la Surmeli, la AQUAFANTASY pt a 2-a jumatate a lunii Iunie cand vreau sa merg, preturile sunt cu aprox. 60% mai mari.


surmeli e super ok. camere mari ,curate, igienizate zilnic, mancare buna( cea gatita nu prea, dar mult gratar gasesti langa piscina 2) prajituri la greu si bune tare + pepene = deliciu. animatorii super tari si agitati (si o moldoveanca printre ei)nu te lasa sa lancezesti. avem niste prieteni (cei care ne-au carat si pe noi acolo) care au fost 2 ani la rand acolo si le-a placut de fiecare data la fel de mult. noi f incantati daca mai vrei detalii cu drag in suflet (messu meu e : dr.bogdanmarinescu sau cu @yahoo pt email) . drum bun si distractie la greu
ps nu da banii pe poze, outleturi, targuri cu orice profil, tot turcisme cumperi pana la urma Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR