Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
zafirache a scris:
pirvu_daniel a scris:As avea si eu de o recomandare de la colegii care au mai fost in Turcia. Ma intereseaza un hotel de 4 sau 5 stele, preferabil pe plaja. M-ar interesa Kusadasi insa sunt deschis si la alte propuneri. Plaja buna si apa curata. Ca la toata lumea concediul vine dupa un an extrem de greu si nu am chef de surprize.


Eu am rezervate bilete la Ephesia Hotel din Kusadasi (01-08 sept) ce are plaja cu nisip fin (plaja Long Beach).


Salut

Si noi in acelasi perioada vom fi in Kusadasi!
Poate facem o intalnire ClubOpel in Kusadasi, ce zici? Very Happy
Noi vom fi cazati la Hotel Arora 4*.

Btw, mergi cu masina?
Stii cumva cum se platesc taxele pentru autostrazi? Au auzit, ca parca, au ceva card preincarcat cu o suma cu care se poate plati....
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Gr3go este un card care il iei la intrare sau la iesire de pe autostrada ( depinde pe unde te duci) si costa 50 lire.
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris:Gr3go este un card care il iei la intrare sau la iesire de pe autostrada ( depinde pe unde te duci) si costa 50 lire.


Am inteles ca pentru autostrada izmir-kusadasi se plateste cu cash....
Info utile pentru cei care vor sa plece in Turcia
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gr3go a scris:Btw, mergi cu masina?
Stii cumva cum se platesc taxele pentru autostrazi? Au auzit, ca parca, au ceva card preincarcat cu o suma cu care se poate plati....


Click aici
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles ca pentru autostrada izmir-kusadasi se plateste cu cash....
Eu am fost in iunie la Kusadasi si am platit cu cardul. Practic are o bariera la iesirea de pe autostrada care nu se ridica daca nu treci cardul peste un cititor.
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
gr3go a scris:Btw, mergi cu masina?
Stii cumva cum se platesc taxele pentru autostrazi? Au auzit, ca parca, au ceva card preincarcat cu o suma cu care se poate plati....


Click aici


Mersi, si cat costa intrarile pe autostrada? ma gandesc ca difera de la autostrada la autostrada....
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris:Gr3go este un card care il iei la intrare sau la iesire de pe autostrada ( depinde pe unde te duci) si costa 50 lire.

Cardul respectiv costa 5 lire nu 50 , pe acest card poti pune initial minim15 lire urmand ca la trecerea pe la barierele automate sa ti se ia suma ptr drumul parcurs , pe automat ti se va spune suma retinuta si ce suma de bani mai ai pe acel card .Ca exemplu pe autostrada ce leaga Istambulul de Edirne distanta 250 km , de pe card mi-a fost luata suma de 6,5 lire . Sfatul meu este sa platiti in lire turcesti altfel 2 lire fac 1 euro la cumparare , euro puteti schimba in lire la casele de schimb sau la banci , acum 1 saptamana 1 euro era cotat la 2,37 lire . La capitolul drumuri Turcii stau net superior noua , de fapt noi si Bulgarii nu avem drumuri , soferii Turci sunt total neglijenti in trafic , nu semnalizeaza , nu se asigura dar sunt de mare omenie , daca te vad tras pe dreapta cu capota motorului ridicata , se opresc si te intreaba daca ai nevoie de ajutor .
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
In cazul meu, am luat un card de 50 lire pentru ca am mers pe mai multe autostrazi, inclusiv am trecut podurile in Instambul si mi-a mai ramas 5 lire pe el. Ce am scris era orientativ, sa-si dea omul seama ce se intampla acolo. Fiecare are un traseu stabilit de acasa si in functie de el isi poate incarca cardul.
Sa aveti drumuri bune.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ori ca am avut bafta ori ca asa am nimerit dar la podul din Istanbul nu am platit nimic , cardul gol costa 5 lire restul pana la 50 mai mult ca sigur ca au fost bani pusi la dispozitia ta .
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La podul de la Istanbul nu platesti decat la dus. La intors nu se plateste.
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Smile) Deci eu si visse am avut bafta sa trecem pe gratis Cool
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris:Am inteles ca pentru autostrada izmir-kusadasi se plateste cu cash....
Eu am fost in iunie la Kusadasi si am platit cu cardul. Practic are o bariera la iesirea de pe autostrada care nu se ridica daca nu treci cardul peste un cititor.

NUMAI CU CARDUL Wink
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu cu orice card , a nu se confunda cu cardul de salariu .
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Visse a scris:Nu cu orice card , a nu se confunda cu cardul de salariu .

Ce inseamna card de salariu? Te referi la un card de debit?
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Hai sa lamurim notiunea de ''card pentru autostrada": arata ca toate celelalte carduri, dar se foloseste strict pentru autostrazile din Turcia,il cumperi de la iesirile de pe autostrada, de la un chiosc sau la iesirile mai aglomerate vanzatorii, chiar se plimba pe la bariere si cand un card nu merge sau este gol angajatul sare in ajutor. Stiu, este stresant cand pleci in alta tara, mai ales in Turcia unde este alta cultura, alta limba ( rareori gasesti pe cineva sa se descurce cat de cit in engleza sau in romana) dar o sa va descurcati, totul va veni de la sine daca sunteti comunicativi, turci sunt dornici sa va vanda serviciile si produsele lor cu ori ce pret, chiar sunt prea insistenti.
Va doresc vacante placute si nu fiti crispati ca turcii va " miros " si nu-i bine.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Colegul chiriacdnt a fost scurt si la obiect , cat priveste vacanta in Turcia mie nu mi-a placut , mancarea este relativ scumpa iar conditiile de preparare sunt facute in conditii de igiena jalnice , cazarea nu-si merita banii , exemplu in canakkale o camera la hotel de 3 stele care orice numai 3 stele nu avea ,undeva la maxim 2 stele la noi a costat 50 euro , motorina 3,72-3,82 lire turcesti si foarte proasta .
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu Visse, noi am trecut pe la Canakkale si am stat o noapte, camera mica, mancarea saracaceoasa,cu mezeluri care nu le poti minca. La Kusadasi am stat intr-un hotel de trei stele, camera multumitoare dar mancarea sub ori ce critica, aceleasi mezeluri proaste piure din prafuri,sucul la fel, berea botezata, au ramas doar legumele care dominau in meniu. Apa curenta nebaubila, este apa de mare desalenizata.Noroc ca am avut apa minerala luata de acasa.Datorita apei si a mancarii proaste, toti am avut probleme cu "matele". In Instambul nu prea merita sa stai mai mult de trei-patru zile. In doua, maxim trei zile se viziteaza tot ce este mai important, inclusiv bazarul unde gasiti sensul adevaratului cuvant: "tiganie", unde , daca nu esti atent, poti ramane si fara bani si fara masina, cum a fost in cazul meu. Oricum merita vazuta Turcia, este altceva.
Vacante placute.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am prins vreo 6 radare din care am platit decat 2. Very Happy Dar a usturat un pic. Pana la urma m-a lamurit un politist sa nu merg cum merg turcii ca pe ei nu ii opresc. De altfel nu am inteles daca limita e de 50 in localitati de ce sa mai pui limitare de 70. Sau pe drumuri cu 2 benzi pe sens sa pui limitare de 50. E frustrant sa ii vezi pe turci cum merg prin localitati cu 90 si mai sus si tu sa mergi cu 50.
Bataie de joc si tiganie cat cuprinde dar fiind in concediu nu ne enervam.
Cam atat din Turcia(Kusadasi). Inapoi pe plaja. Macar apa e curata.
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris: In Instambul nu prea merita sa stai mai mult de trei-patru zile. In doua, maxim trei zile se viziteaza tot ce este mai important, inclusiv bazarul unde gasiti sensul adevaratului cuvant: "tiganie", unde , daca nu esti atent, poti ramane si fara bani si fara masina, cum a fost in cazul meu. Oricum merita vazuta Turcia, este altceva.
Vacante placute.


Fara bani si masina?
What happened?
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Doar fara masina,mi-au ridicat-o "hingherii" am parcat intr-un loc in care parcarea era interzisa intre orele 11 si 18. Eu o parcasem pe la 9 sa fac cateva cumparaturi minore: fructe, apa si am depasit 10-15 minute peste11 si mi-a ridicat-o, mai ales ca era numar de Ro si a duso intrun parc. De acolo am scoso cu 75 lire, un chilipir fata de Romania unde platim 500-600 lei.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR