Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • George-Astra

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2005

  • Mesaj Privat
... in ideea de a scoate cativa caluti in + am dus vehicolu' la un mecanic: luat din chiulasa pentru compresie crescuta, inlaturat ceva din volanta de cutie si... cam atat. Ideea era ca in urma acestor "ajustari" de natura mekanica, masina sa ajunga pe la o sutica de hp, cu tot cu toba sport (care pot sa zick ca nu m-a ajutat cu nimic d.p.d.v. al performantelor), de la cei 90 "de serie" (1.8 i). Ceea ce ma doare e ca la 2 luni de la operatie, masina scoate fum & papa putintel ulei (pana acum nu manca deloc, asta poate si pt. faptu' ca de-un an si ceva de cand am vehicolu, schimburile le-am facut intre 4 si 5 mii (+ dura lube la cumparare)
HELP:
- daca bag slick se rezolva ceva, sau dau banul degeaba?
- segmentarea implica si alte operatii pe langa? Care sunt segmentii cei mai buni (brandul)? Cate mii de km ma mai tine motorasu' dupa segmentare?
Am alte optiuni pt. inlaturarea fumului?
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
in mod normal, datorita unei comprimari "rezonabile" motorul nu se duce cu mult mai repede. cred ca la tine defectul era mai vechi si abia acum a inceput sa se simta.
ca iti scoate fum si papa ulei nu inseamna neaaparat ca ai segmentii dusi, e chiar mai probabil sa ai semeringurile de supapa duse. acestea sunt f ieftine si se schimba relativ usor.

acum, daca te-am lamurit, roaga un admin sa-ti mute topicul unde trebuie(la probleme tehnice).
  • George-Astra

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2005

  • Mesaj Privat
multam de lamurire Radu, ar fi super sa fie vb. de semeringurile de supape & nu de o segmentare (compresia facuta la service ma lamureste daca e vorba de segmenti sau semeringuri?) Dar raspunsurile la intrebarile de mai sus tot ma intereseaza...
Legat de topic, dupa ce l-am pus am realizat ca nu e la categoria care tre', iar de mutat, imi cer scuze, pe bune nu stiu de unde/cum sa-l apelez pe adm. in cauza ca sa-l mute acolo unde trebuie.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
si eu am probleme cu fumul la turatii mari. si tot de la semeringurile de la supape e problema. Bujiile cand le-am scos erau caramizii/maro, ceea ce inseamna ca motorul e in mintile lui.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR