Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • morosan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am vrut sa schimb termostatul la un astra din 1995 si mecanicii mi-au cerut intre 150 si 200 lei. Mi sa parut foarte mult. Stiu ca este ceva de munca, dar totusi 150 lei? Pe termostat am dat doar 20 lei. Asa ca m-am hotarat sa-l schimb de unul singur. Intrebarea me a este daca vreunul dintre voi ati facut aceasta operatiune, daca este dificil, si daca credeti ca il pot schimba singur. Multumesc.
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am facut operatiunea asta de unul singur.Am Astra G , dar in principiu ar trebui sa fie cam la fel.
Ai nevoie de tubulare Torx, Un cleste pentru scos colierele rapide si o cheie clicket.
Atasej niste poze pentru o mai buna intelegere a operatiunilor.
Se scoate antigelul si se colecteaza intr-un vas :

Se desface colierul de pe termostat




si iata cum arata la mine termostatul





Vad ca tu ai alta varianta de motorizare.Dar cine stie , ti-am dat idei. Apropo : clestele pentru coliere e bun si unul de scos cuie , din acela batranesc.
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
La opelul tau astra trebuie data jos cureaua de ditributie deci daca nu prea stii ce faci pe acolo mai bine nu te baga. De aceea mecanici ti-au cerut atata pe manopera. Am si eu un opel astra 94 si am facut operatiunea aceasta la un mecanic. Al meu este benzina 1.6i.
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
La opelul tau astra trebuie data jos cureaua de ditributie deci daca nu prea stii ce faci pe acolo mai bine nu te baga. De aceea mecanici ti-au cerut atata pe manopera. Am si eu un opel astra 94 si am facut operatiunea aceasta la un mecanic. Al meu este benzina 1.6i.
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
spune intai ce motor ai.numai asa te putem ajuta.ce a sus colegul mai sus se refera la marea mojoritate de motoare pe benzina.dar la diesel el se afla aproximativ la fel ca la astra g diesel(vezi mai sus)
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=4914
e un totorial pt benzina
  • morosan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Da, motorul este de 1,4 benzina, iar pentru termostat trebuie data jos distributia.termostatul
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR