Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • shm3ny

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
deci , acuma cateva sapt dupa indelungi chinuri am reusit sa iau niste bani si imi luai din germania un opel vectra b din 98 pe benzina si cu vreo 136 cp , dadui vreo 4000 de euroi (unii zic ca e km multicel ,de in necunostiinta si graba) , toate bune si frumoase panala sosirea in tara (aia acolo si pe bord zic ar fi vroba sa aiva vreo 139.000 km ) unde au si inceput niste probleme sau cel putin asa cred eu:
1.consum mediu in bucuresti 12-14% ; e normal sau anormal (am avut parte anu trecut de un opel vectra b tot din 98 dar era caravan si era pe motorina si avea 101 cp si aveam un consum de boer 7-8% in buc)
2.am schimbat uleiul, filtre: ulei, benzina, aer (eu sunt total paralel dar cel care sa ocupat e f bun mecanic si imi e prieten deci il cred pe cuvant ca nu am incotro); si nici n-am mers bine ca iar imi apare pe comp. de bord "oelstand prufen" (verficare ulei)
3.imi apare pe bord sa verific stopuriile , apas frana si imi ramane afisat doar " Bremslicht" care nu mai dispare decat daca schimb eu din buton si dupa ceva timp are iar

pls astept orice sfat
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
1. Benzinara...Bucuresti...bara la bara...eh se pare ca nu e anormal, deh si motorul maricel.
2. Ori e ceva in neregula cu uleiul, ori ceva in neregula cu senzorul de nivel ulei. De vazut.
3. Probleme pe un circuit al unui bec de stop pe frana. Sau daca s-au inlocuit stopurile originale cu unele cu LED-uri.
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Despre consum fa si o verificare de noxe ( pe strada Iacob Negrutzi parca )
Eu cand am adus Tigra neveste-mii din Germania, cand a inghitit benzina de romania s-a bulit o sonda lambda si in Bucuresti aveam consum 40 %.
Acum enormal sa ai ceva pe la 10-12 in Bucuresti , depinde si de stilul de mers dar erorile le poti afla pe tester.
Sa te fereasca sa ti se fi dus calculatorul ca e mai scump ca masina. Spera sa fie ceva senzori.

Iar tinand cont de varsta masinii fa rost de niste banuri si fa-i niste teste complete : noxe + compresie + frane + amortizoare samd gen Autovit si nu numai. Daca o neglijezi la inceput o sa te coste mai mult dupa aceea si mai important, o sa suferi mereu cu ea si nu o sa iti mai placa ( o zic din experienta )
  • shm3ny

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cumnatu1, ai idee cam cat costa o asemenea verificare? k sincer eu habar n-am , prietenul asta al meu mia zis ca ar avea un program un program dar laptopul lui nu are port com , si cica programu respectiv nu merge decat pe calcuri cu "com"
Skip ads

  • shm3ny

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
aa si sa mai dau cateva detalii : stopuriile merg toate ok , sunt originale , uleiul a fost schimbat si filtrele , si am inteles de la amicu meu ca s-ar putea sa am "regulatorul de turatii" pe duca dar deoc sa il las asa k mai merge( cei drept si eu roman ce sunt cand am venit din germania , puteam eu sa nu vad cum e pe autobahn cu 200 km /h ? Very Happy , sa faci vreo 20 de ore pana in bucuresti din nurnberg cu tot cu pauze nuo de colo )
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In cadrul Autovit e un tester ( in spate ) ( caut acum sa iti zic cum se cheama ) si un test COMPLET, cu caroserie cu tot e undeva la 100 E

http://autotest2000.ro/despreTestare.html
  • shm3ny2
  • Temporar Suspendat
  • 9 mesaje
  • din 06 Apr 2008
  • Vectra 1998
  • Bucuresti
  • shm3ny2

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mi sa blocat contul si nu stiu de ce Sad
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca ti s-a blocat contul, stai ca toata lumea, daca ti-ai facut un nou cont, o sa mai stai, nu sunt admise conturi multiple. Citeste Regulamentul!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cumnatu1 a scris:Eu cand am adus Tigra neveste-mii din Germania, cand a inghitit benzina de romania s-a bulit o sonda lambda si in Bucuresti aveam consum 40 %.


iti imaginezi ca nu are cum sa manance 40%, inteleg si eu exagerarea dar nu in halul asta.
un vecin cu sonda lambda dusa pe un polo din 2002 are consum de 13-14 maxim in oras, pe comp.
  • shm3ny2
  • Temporar Suspendat
  • 9 mesaje
  • din 06 Apr 2008
  • Vectra 1998
  • Bucuresti
  • shm3ny2

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Daca ti s-a blocat contul, stai ca toata lumea, daca ti-ai facut un nou cont, o sa mai stai, nu sunt admise conturi multiple. Citeste Regulamentul!


si ia zi-mi tu ce trebuia sa fac , tinand cont ca totusi chiar vroiam sa vad si eu ce mi-a raspuns lumea si pe contul acela e blocat definiv dupa doar cateva ore de cand il facusem ? si am dat mesaje si mailuri pentru a se rezolva problema si nimic ?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Este treaba ta ce faci, eu ti-am spus ce sa nu faci, ca sa nu ajungi ca altii care nu mai au acces pe forum. In principiu trebuie sa respecti doar regulamentul si astfel sederea ta pe forum este placuta si fructuoasa. Orice incercare de eludare, fraudare, nerespectare a regulamentului va fi sanctionata. Este singura metoda deocamdata de a pastra forumul curat, decent si atractiv!
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
vladf a scris:iti imaginezi ca nu are cum sa manance 40%, inteleg si eu exagerarea dar nu in halul asta.

NU e nici un fel de exagerare, curgea benzina nearsa pe teava.
Testul de noxe la respectivul service a costat 1,5 mil.
NU e complet, e numai de noxe.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR