Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bully

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am achizitionat iarna trecuta un opel astra din 2000, euro 2, am avut numere rosii 1 luna iar acum masina sta parcata. As dori sa astept pana in iulie sa platesc noua taxa, fiind cu 1600euro mai ieftina. Cum pot sa imi iau numere rosii, sau de germania macar 1 luna sau 2 sa mai circul cu masina pana atunci? Multumesc
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Dpdv legal, nu mai poti circula pana nu o inmatriculezi (oriunde) sau o vinzi altcuiva. TU, personal daca ai luat un rand de numere rosii nu mai poti scoate altele (legal vorbind) decat daca o vinzi altcuiva iar ala ti-o vinde tie inapoi - atunci mai poti scoate 2 randuri de numere rosii. Eu personal am dus pe cineva cu un Astra G pe platforma pana la RAR pentru ca scosese numere rosii in urma cu cateva luni, expirasera si acum voia sa o inmatriculeze si trebuia sa mearga cu masina din nou la RAR si nimeni nu voia sa ii dea numere rosii inca o data. Daca te uiti si tu pe cetificatul ala de inmatriculare provizorie o sa vezi ca undeva jos scrie micut "Valabil 30 zile. NU se prelungeste"


In plus eu am auzit ca baietii nostrii cand tu megi sa platesti taxa de prima inmatricularea te incaseaza la pretul taxei care era in vigoare la data cand a intrat masina in tara si nu la data la care te prezintu tu cu masina pentru inmatriculat. Cum determina ei cand ai intrat in tara? Simplu, la data la care proprietarul german (sa zicem ca ai luat masina din Germania) ti-a vandut tie masina (propietar roman). Ceea ce e nasol (desi sunt rare cazurile) e ca daca tu ai mai stat in Germania cu masina inca 3 luni dar contractul de vanzare cumpare l-ai facut in prima luna si la intoarcerea ta in tara taxa s-a modificat tu platesti pe vechea taxa chiar daca tu ai intrat azi in tara!

Romania...

Solutia mea pentru tine... inmatriculeaza masina in Bulgaria, poate se mai schimba ceva pe la noi, poate dai peste vreo "pila" si o rezolvi la noua taxa pnv.
  • Vectra 2000

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2007

  • Mesaj Privat
se mai pot scoate numere zoll de Germania pe maxim un an , dar nu consecutiv , doar cu prelungire . Am fost recent la Furth si se poate , dar trebuie sa te prezinti cu masina . In caz ca nu poti sa scoti masina din tara ( ca romanii nu au inventat zoll nr ) se pot scoate de la ADAC din Germania numere zoll de 5 zile fara a prezenta masina (80 EUR) . Asadar trebuie sa te deplasezi pana in DE sa-ti iei numere de 5 zile (80 EUR + drum dus intors) si apoi sa te duci cu masina la primarie sa-ti iei numere zoll pe 3 luni (320 EUR + drum) ... sau pt a economisii , daca ai pe cineva cu shlep , poti din prima sa o sui si sa te duci direct la primarie in DE .

PS : pt cei interesati : m-am interesat de posibilitatea inmatricularii pe numele meu in DE (eu cetatean roman) si este posibil (150 EUR impozit/an + 150 EUR numerele) dar trebuie sa faci asigurarea pe un cetatean german . Aici e problema , ca la ei asigurarea e cca 1400 EUR/an (EURO 2 motor 1800) dar daca gasesti o persoana handicapata sau pensionar , pensionar de boala , care sa te ajute ai putea sa obtii o reducere de pana la 90% , adica undeva la 200 EUR / an si atunci e chiar rentabil
  • shm3ny2
  • Temporar Suspendat
  • 9 mesaje
  • din 06 Apr 2008
  • Vectra 1998
  • Bucuresti
  • shm3ny2

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
si eu am o problema asemanatoare, am cumaparato cam acu o luna din germania, deoc a nr rosii de romania, ce pot face in continuare , ca daca e sa ma iau dupa taxa actuala as cam avea de platit vreo 4000 euroi asta ca din cate am inteles norma de D3 care la germania e euro 3 la noi se trece automat in euro 2 pt ca e din 98
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
te-ai cam grabit sa o cumperi... trebuia sa astepti pana intra o formula acceptabila de calcul a noii taxe de prima inmatriculare. Acum ai varianta inmatricularii in Bulgaria. Cea mai buna, deocamadata!
  • shm3ny2
  • Temporar Suspendat
  • 9 mesaje
  • din 06 Apr 2008
  • Vectra 1998
  • Bucuresti
  • shm3ny2

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
km in spre asta ma indrept si eu am auzit ceva de 500-600 euro , dar exista niste dezavantaje in principal corectitudinea bugariilor , trebuie sa gasesti cineva de incredere;
cat despre grabit ce puteam sa fac mie im trebuia masina acum nu peste 2-3 luni , eu nu o folosesc ca sa ma plimb ci ca sa fac banii cu ea
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cu atat mai mult... iti recomand sa vorbesti cu BigBoss, stie el un roman care are firma in Bulgaria si a inmatricular deja zeci de masina pe firma lui... si da... este 600 euro. Un singur sfat iti dau: Cartea de identitate pleaca cu tine acasa, nu ramane acolo; e singura varianta sa dovedesti ca masina e a ta, avand in vedere ca in talon o sa scrie altceva.

Sper ca te ajuta:
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=bulgaria
  • shm3ny2
  • Temporar Suspendat
  • 9 mesaje
  • din 06 Apr 2008
  • Vectra 1998
  • Bucuresti
  • shm3ny2

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da mc am vazut topicul o sa incerc sa mai fac pe inca o luna niste numere pe aici sa vad daca mai fac rost de vreo 800 euroi
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Dpdv legal, nu mai poti circula pana nu o inmatriculezi (oriunde) sau o vinzi altcuiva. TU, personal daca ai luat un rand de numere rosii nu mai poti scoate altele (legal vorbind) decat daca o vinzi altcuiva iar ala ti-o vinde tie inapoi - atunci mai poti scoate 2 randuri de numere rosii. Eu personal am dus pe cineva cu un Astra G pe platforma pana la RAR pentru ca scosese numere rosii in urma cu cateva luni, expirasera si acum voia sa o inmatriculeze si trebuia sa mearga cu masina din nou la RAR si nimeni nu voia sa ii dea numere rosii inca o data. Daca te uiti si tu pe cetificatul ala de inmatriculare provizorie o sa vezi ca undeva jos scrie micut "Valabil 30 zile. NU se prelungeste"


In plus eu am auzit ca baietii nostrii cand tu megi sa platesti taxa de prima inmatricularea te incaseaza la pretul taxei care era in vigoare la data cand a intrat masina in tara si nu la data la care te prezintu tu cu masina pentru inmatriculat. Cum determina ei cand ai intrat in tara? Simplu, la data la care proprietarul german (sa zicem ca ai luat masina din Germania) ti-a vandut tie masina (propietar roman). Ceea ce e nasol (desi sunt rare cazurile) e ca daca tu ai mai stat in Germania cu masina inca 3 luni dar contractul de vanzare cumpare l-ai facut in prima luna si la intoarcerea ta in tara taxa s-a modificat tu platesti pe vechea taxa chiar daca tu ai intrat azi in tara!

Romania...

Solutia mea pentru tine... inmatriculeaza masina in Bulgaria, poate se mai schimba ceva pe la noi, poate dai peste vreo "pila" si o rezolvi la noua taxa pnv.


Nu, refuz sa cred ca asa ceva e posibil, platesti inmatricularea atata cat e (la vara) nu cat era taxa cand ai bagat masina in tara, e strigator la cer, e caz de judecata, pe ce motiv imi pot ei lua mie banii la valoarea taxei pt atunci cand am bagat masina in tara, de unde ai auzit tu asa ceva?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
la "n-spe" talkshow-uri la TV. Sau crezi ca am postat ca sa dezinformez pe coneva? Ce interes as avea?
De ce crezi ca se inmatriculeaza masini romanesti in Bulgaria (in afara de faptul ca omul sta cu ea in curte fara numere si ar vrea sa circule pana de aseaza treaba cu taxa in RO)? Tocmai ca in acte masina ar avea un propietar (in general firma) din alta tara cu sediul in aceeasi tara. Daca pica taxa la noi, hop, apari cu ea ca si cand ai cumparat-o din Bulgaria. Si vei plati taxa in vigoare la ora respectiva ca doar acum ai cumparat-o si introdus-o in tara! Buna treaba, nu?

Nu vezi cat sunt de ipocriti guvernantii nostrii, se agata de fiecare chestie... la fel cumasinile noi cumparate de dincolo -nu se pot inmatricula decat sh- si la fel cu taxa care este exprimata in euro dar se incaseaza in lei la cel mai mare curs valutar posibil. Daca tot LEU-ul e moneda noastra de lucru de ce nu s-ar plati in lei? La urma urmei finantele reprezinta o institutie a statului nu un Gheorghe care aduce o masina de dincolo si o vinde in euro. El pote sa puna pretul si in lire sterline, tu daca vrei ii dai lire iar el daca vrea sa o vanda negociaza si aspectul asta ca doar e particular. Cand ai negociat tu ultima oara ceva cu statul roman?

La mine in semnatura scrie ca sunt descendent de-al lui nea Vasile nu de-al lui Tariceanu! Very Happy
  • addylepo

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
...cam tarziu...dar cine stie...poate sunt si altii in situatia aceasta
..daca ai TUV inca valabil iti pot aduce numere+asigurare cu 400E-3 luni
200E-1 luna
am nevoie doar de actele masinii!
Cu respect!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR