Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • valib

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutare opelisti!
V-a crescut numarul cu inca unul. Imi iau o Zafira, 1.9CDTI de 100CP. Enjoy cu pachet si alte cele.
Sunt nou pe forum dar v-am citit parerile. Cum nu sunt prea multe despre noua Zafira, astept comentariile voastre.
Apropos, ce parere aveti de motorul asta?
Skip ads

  • sidors
  • **
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
O cumperi de la Autoglobus? Daca da, vezi ca's seriosi cu tine doar pana achiti banii, pe urma daca ai probleme nu mai sunt prea serviabili. Nu stiu daca asa sunt cu toti clientii, dar eu sunt nemultumit de atitudinea lor.

Zafira e faina de tot, imi place si mie, dar poate peste 4-5 ani, cand creste familionul.
Bafta.
  • valib

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2006

  • Mesaj Privat
De la Autoglobus. Imi place mai mult Zafira decat imi plac ei. Sper sa nu fie probleme si sa trec pe la ei doar la revizii.
Zafira ni se potriveste, familia e maricica si avem nevoie de spatiu.
  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
valib a scris:De la Autoglobus. Imi place mai mult Zafira decat imi plac ei. Sper sa nu fie probleme si sa trec pe la ei doar la revizii.
Zafira ni se potriveste, familia e maricica si avem nevoie de spatiu.
Salutare!...am dat si eu comanda pentru ZAFIRA 1.9 CDTI 120CP Cosmo Plus de la Radacini Opel...soseste prin aprilie...astept impresiile tale despre masina si motor...Multumesc
Skip ads

  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Saptamana trecuta am comandat un Opel Zafira Cosmo 1.8 de la GTT. Il astept cu nerabdare si sper ca am facut o alegere buna. Daca cunoasteti masina si mai mult ca sigur ca da, din cate am citit eu pe site, astept informatii reale de la voi (cele oficiale le stiu pe derost) referitoare la fiabilitate, consum etc.

Dealerul mi-a facut o impresie buna colaborand foarte bine de la inceput dar poate stiti voi mai multe despre el.

Va multumesc!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Bine ai venit in club!
Pana vei primi raspunsuri de la zafiristi (personal cunosc doar posesori de Zafira A, unul dintre ei chiar cu motorul de 1.8 - dar XE nu XER), sezi comod, citeste forumul, cauta probleme uzuale la Zafira si Astra, citeste si regulamentul daca nu ai facut-o deja. Wink

Sedere cat mai placuta!
  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari! Si eu sunt proaspat posesor al unei Zafira B...Cosmo 1.9 DTI 120CP (motorina...dupa cum vezi).
Cred ca ai facut o alegere buna din start, indiferent de motorizare. "ZAfira" merita fiecare banutz...Astept sa treaca cei 1.000 Km pentru a comunica primele impresii.
Te asteptam la intalniri (...eu vorbesc)
  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din curiozitate de intreb cat ai asteptat pana ti-a venit masina si de la ce dealer ai comandat-o ?
Skip ads

  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
GXG100 a scris:Din curiozitate de intreb cat ai asteptat pana ti-a venit masina si de la ce dealer ai comandat-o ?
Am semnat contractul de vanzare-cumparare (cu un avans de 500E la cursul BNR vamal din saptamana respectiva) pe 28 februarie a.c., iar masina a sosit in curtea dealerului OPEL RADACINI, B-dul Timisoara, pe data de 23 martie a.c..
  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pai asta chiar este o veste buna. Se confirma ce mi-au spus si alti prieteni de-ai mei care si-au luat Opel si masinile au venit intr-o luna. Termenul dat de dealer este de maxim 2 luni jumatate. Am inteles ca asa le spun tuturor ca sa fie acoperiti.
Iti multumesc, si poate ne vom intalni dupa ce imi vine si mie masina sa schimbam impresii.
  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cu mare placere, Smile

Au dreptate, este politica Opel pentru livrari. Te asteptam cu drag in clubul nostru!
  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Lamureste-ma te rog si pe mine cu niste chestii:
Ce fel de afisaj ai pentru computerul de bord?
Daca ai comandat si pachetul memorie ecran (check control) ce parametrii iti arata in plus fata de ce iti arata in mod curent BC?
Ai putea sa postezi o poza cu afisajul BC-ului?

Din pacate mie nu mi-a sosit masina inca si sunt foarte curios.

Iti multumesc.
Skip ads

  • Mikelangelo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut!

De ceva vreme ma documentez in pt a cumpara o masina noua. Am ales Zafira B varianta NJoy de la GTT. Vroiam sa cer cateva sfaturi si pareri de la voi.
Am stat in dubii sa aleg 1.9 CDTI de 120 CP dar cu 6 viteze sau sa aleg 1.8i ECOTEC de 140 CP si cutie in 5 trepte.
Pana la urma inclin mai mult spre motorul pe benzina mai ales pt diferenta de 3000 euro la pretul DDP dar si pt diferenta de cai.

Zafirul, daca se poate si ai ceva timp, da-mi te rog cateva detalii despre motor, din cate am citit, are cuplul maxim la 3800 de ture dupa care curba de aplatizeaza (am si graficul despre care amintesc).

Insa, pe langa pret si placerea de a conduce o Zafira, ma intereseaza detalii de fiabilitate si preturi pt revizii. (Am o corolla si nu sunt incantat de preturile la revizii insa la fiabilitate nu am ce sa ii reprosez-doar apa si benzina deocamdata).

Totodata, inteleg ca GTT ofera o garantie de 2 ani fara limita de km dar... pentru partea de rulare garantie 50000 sau 24 de luni. Intervalul de revizie este programat la 15000 sau 1 an. Aveti idee la cat se poate ridica o revizie in garantie? Dar dupa aceea?

Multam frumos si astept un raspuns:)
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu tocmai mi-am achizitionat o Zafira B cu motorul de 1,6. Am privit-o ca pe o masina de familie si nu ca pe una sport. Dealtfel am preferat sa iau mai multe optionale pe ea. Pe cea de 1.9 cu 120 cp am condus-o la drivetest. In ea am putut sa bag piciorul "fara mila" si a raspuns foarte bine mai ales in plaja 80-120 km/h. Masina in sine are o stabilitate excelenta (eu am luat si esp-ul) in curbe parca se lipeste de asfalt. Eu iti recomand sa faci un drivetest. Vezi dupa aceea ce te avantajeaza mai bine : diesel sau benzina - tine cont de km anuali, costuri de intretinere mai ridicate la diesel- si daca banu' nu conteaza orienteaza-te dupa feeling. Eu de ex. sunt benzinar convins oricat de mare ar fi diferenta la pompa dintre cele 2 lichide.
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
GXG100 a scris:Lamureste-ma te rog si pe mine cu niste chestii:
Ce fel de afisaj ai pentru computerul de bord?
Daca ai comandat si pachetul memorie ecran (check control) ce parametrii iti arata in plus fata de ce iti arata in mod curent BC?
Ai putea sa postezi o poza cu afisajul BC-ului?

Din pacate mie nu mi-a sosit masina inca si sunt foarte curios.

Iti multumesc.


Eu am primit masina dupa 40 zile calendaristice de la achitarea avansului. Daca ti-ai comandat computer de bord vei avea GID (Graphic Info Display). Ce imi place la el este ca are o culoare "de noapte" (fond negru, scris portocaliu), una "de zi" (fond portocaliu, scris negru) si daca-l setezi pe automatic el va trece de la zi la noapte si invers odata cu aprinderea/stingerea farurilor. Pachetul check control nu mi l-am luat, deci nu stiu sa-ti zic despre el.



  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pt.poze si explicatii.

Pe benzina masina ta? 1.8?
Vad ca este noua. Cateva impresii?

Eu am comandat benzina 1.8 si astept sa vina saptamana urmatoare.

Din pacate la drive test nu au decat diesel si nu mi-am format nici-o parere despre motor.

Multumesc.
  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am comandat o Zafira (Cosmo + pachet Cosmo plus; memorie ecran; MP3; vopsea metalizata; pachet vizibilitate; conducte incalzire randul trei de scaune - pret final DDP 18670 EURO) la GTT pe 02.04.07 si astept sa vina saptamana urmatoare.
Fiind benzinar convins da-ti seama ca nu pot sa-ti recomand de cat un motor pe benzina. Un motor de 1.6 cred ca este prea mic pt.zafira. O sa tragi cam mult de el si consumul va fi pe masura. Oricum din ce am discutat cu cei de la GTT care sincer mi-au facut cea mai buna oferta (10% discount) motoare de 1.6 nu se mai ofera decat pt.Romania (pretul scazut de achizitie).
Oricum alegerea privind motorizarea iti apartine. Asa cu a spus si Omu' cu PC costurile de intretinere si achizitie difera de la diesel la benzina.

La drive test nu au decat masini diesel asa ca nu stiu cum ai putea sa-ti faci o parere despre motor. Poate ne ajuta Omu' cu PC Smile

P.S. - Negociaza la sange! Nu ceda!
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
GXG100 a scris:
La drive test nu au decat masini diesel asa ca nu stiu cum ai putea sa-ti faci o parere despre motor. Poate ne ajuta Omu' cu PC Smile

P.S. - Negociaza la sange! Nu ceda!


Pana nu fac 1000 km nu bag piciorul in ea. Deocamdata in oras mi-e ok. Oricum nu am tinut sa plec niciodata primul de la semafor. Ori primul ori al doilea tot acasa vreau sa ajung in final. Si mai bine ajung intreg si mai tarziu cu 5 min decat bucati si mai tarziu cu o luna de spitalizare (valabil si la drumuri lungi unde extind acele 5 min la mai multe in functie de drum). Ce am observat la o accelerare liniara raspunde frumos dar nu am depasit 3000 ture asa ca da-ti seama ca prea multe nu pot sa-ti spun (cuplul maxim e la 6000).
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
GXG100 a scris:Multumesc pt.poze si explicatii.

Pe benzina masina ta? 1.8?
Vad ca este noua. Cateva impresii?

Eu am comandat benzina 1.8 si astept sa vina saptamana urmatoare.

Din pacate la drive test nu au decat diesel si nu mi-am format nici-o parere despre motor.

Multumesc.

Benzinar 1.6. Impresii despre motor nu prea pot sa-ti spun pentru ca primii 1000 km o tin sub 3000 ture si ea are cuplul maxim la 6000. Pana acum (125 km) nu am circulat decat in oras (inca astept civ-ul ca sa o inmatriculez). In rest mi-am comandat (cat m-a tinut bugetul) cateva optionale de confort. Motorul de 1800 era mai scump cu vreo 700 euro la care se adauga si diferenta de la taxa de prima inmatriculare si devenea prea scumpa. Asa ca am avut de ales intre optionale de 1000 euro sau motor mai mare. Si am ales. Masina va circula predominant in oras (75% din km) asa ca am preferat confortul.
  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut...scuze ca raspund cu intarziere...Nu este mare lucru cu "check control"...am sa fac cateva poze. Te induce oarecum in eroare in ceea ce priveste consumul...am citit pe net de "modul" in care calculeaza consumul....face medii peste medii (tin sa precizez ca am parcurs 1800 Km in fix 30 zile - insa 1300 in oras). CHECK COTROL-ul tine seama inclusiv de timpii petrecuti la stop si frecventa lor (ex...pe parcursul a 2 km am 8 stopuri...ei bine el calculeaza combustibilul in km pe tot parcursul rularii motorului pana la oprire chiar daca nu mai opresc la niciun stop...asta pana la prima oprire a motorului).
Una peste alta...nu stiu ce sa spun...inca experimentez ---am sa pun ceva poze, insa ne putem vedea la intalnirea de Joi sau Sambata la Polivalenta!

Pentru "Omu cu PC" astept impresii si de la tine...
Bafta ZAFIRILOR!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR