Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Acu’ vreo 2 saptamani zic hai sa dau un telefon la dealerul Dacia Adras de pe strada Brasov, ca-i la o azvarlitura de bat de mine sa le fac o intrebare de 2 masini, pentru parintii nostri (tata, respectiv tata socru). Ambii au Opel (Ascona si Kadett) vechiute, dar inca foarte bune. Oricum, la cei 5 mii de km pe care-i fac pe an nu prea au nevoie de mai mult, dar un aer conditionat, o servodirectie, un geam electric acolo nu strica. Bun, deci sun, vorbesc cu o doamna (doamna, nu tanti, da?) care ma asculta, imi cere informatiile de care are nevoie, nr. de telefon si zice “va sun intr-o juma’ de ora cu calculatia respectiva, rate, avans etc.”. Inutil sa va mai spun ca nu m-a sunat. Probabil din masochism, vineri ii sun iar. De data asta am vorbit cu un domn Mihai (domn, nu nene, da?). Domnu’ Mihai, foarte amabil, pe un ton usor amuzat si foarte volubil “a, stiti, probabil a uitat colega sa va sune” Shocked Uitare humanum est, zic io si-ntreb pana la ce ora au deschis. “Pana la 8, dar incercati sa veniti pana pe la 7”. Probabil o ora le trebuie oamenilor sa numere banii, sa mature pe jos, o cafea inainte de plecarea acasa, ce stiu eu. Am ajuns chiar mai devreme, pe la 18.30. Intru, ma uit in stanga, ma uit in dreapta, niste oamini la mese cu alti oamini, intreb si eu o duduie cu cine pot vorbi, duduia se adreseaza unui coleg “cutarescu, esti ocupat?”, omu’ zice, ati ghicit, “da”, ma ia in primire o alta don’soara. Ii spun despre ce e vorba, parintii pensionari, vor si ei sa conduca un pic mai bine (vorba vine), amandoi pe la 60 de ani, daca se poate cu un avans si rate pe cati ani poate Adrasu’. Domnisoara se uita la mine, eu astept raspuns, ea zice “trebuie sa mergeti la banca sa intrebati pe cati ani pot face ratele”. “pai, nu lucrati cu bancile?”, “da, dar tocmai s-au schimbat normele, si e o mare agitatie, ca aia, ca ailalta”. “Bun, si alta solutie sa aflam nu exista?”. “Pai nu prea, mergeti la banca”. "Da' la programul Rabla intrati?" "Nu stim inca, asa speram". Am mai intrebat-o ceva, ea s-a facut ca-mi raspunde, era evident ca de-abia astepta sa-mi iau talpasita, am zis seara buna si m-am carat de acolo. Profesionisti desavarsiti. Acuma, poate nu e vina lor, ca si-or fi facand oamenii plinul cu cumparatori cu banul jos si nu-i mai intereseaza niste nasparlii care vor Loganul lor in rate. Sau poate ca mai avem mult pana departe in ceea ce priveste serviciile. Ce sa zic…Astept sfaturi de la voi cu privire la un alt dealer caruia sa ma pot adresa in aceasta problema si care sa nu ma trimita pe la banci sa aflu ce-ar trebui ei sa stie.
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
poate nu au fost ei destul de expliciti,dar problema asa sta
te duci frumusel la o banca cu act care sa dovedeasca veniturile familiare lunare,astia calculeaza rata lunara in functie de valoarea bunului achizitionat.
mai toate bancile au adeverinte tip pt orice tip de credit..astea se completeaza cu salariu,pensie..etc...dupa care se calculeaza valoarea creditului(la banca)...scoti banii si achizitionezi masina cash...ramanand cu ratele in banca...astfel masina e pe numele tau...(cred ca asa le convine mai bine babacilor) Very Happy
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
octav, inainte sa ma duc cu hartiile la banca (si stim ce inseamna asta), vreau sa fiu sigur ca ei pot lua creditul respectiv. Daca eu ii spun dealer-ului ca pensia e x RON, nu poate sa-mi faca o simpla calculatie a ratelor? Sau trebuie sa fac dosar pentru asta? Vreau sa-mi fac o idee, sa vad daca merita efortul, iar dezinteresul celor de la Adras a fost total fata de un posibil client.
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bogeyman a scris:octav, inainte sa ma duc cu hartiile la banca (si stim ce inseamna asta), vreau sa fiu sigur ca ei pot lua creditul respectiv. Daca eu ii spun dealer-ului ca pensia e x RON, nu poate sa-mi faca o simpla calculatie a ratelor? Sau trebuie sa fac dosar pentru asta? Vreau sa-mi fac o idee, sa vad daca merita efortul, iar dezinteresul celor de la Adras a fost total fata de un posibil client.


Eo iti dau un sfat. Stii suma de bani decare ai nevoie. Mergi la o banca oricare (eo iti recomand BRD- acorda credite pana in 79 de ani asta insemnand ca parintii tai de 60 de ani pot sa faca o rata pana in 10 ani si deaici o rata mai mica pe luna deci un echilibru cu pensia) apoi le spui ca vrei x bani pentru nevoie personale. Ei o sa-ti ceara ultimul cupon decizia de pensionare buletinul si persoana de fata. O sa-ti faca atunci pe loc un calcul (eventual spune-mi cat vrei si ce perioada si-ti zic eo dak te incadrezi cu pensia batrnilor) si in 2 ziel ai banu in palma (de regula ar trebui 2 ore .. eo zic 2 zile ca na ROMANIA ). Sapoi mergi la Andras sau cum ihi spuen firmei respective isi arunci teacul de bani (rogi domsoara de la banca sa fie de 5 lei ) sizici vreau acu 2 loganuri. URGENT Embarassed

L.E. nu lua in leasing pentru ca masina va fi a ta doar cand termini de platit ratele si te obliga prin contract la tot felul de inspectii periodice la dealeri lor si te usca de bani
Skip ads

  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Hordy, parintii locuiesc in provincie. Eu vreau numai sa stiu daca are rost sa ma agit si sa-i chem la Bucuresti pentru chestia asta, ca poate nu se incadreaza ca varsta, ca pensie sau mai stiu eu ce. Dealerul ar trebui sa cunoasca mai multe si nu sa ma puna pe mine pe drumuri pe la banci. Si daca e sa ia banii de la banca si sa plateasca masinile cash, tot ar avea rate de platit la imprumut, asa ca eu as vrea sa las dealerul sa se ocupe de hartogarii. Asa ar fi normal, nu?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu dealerul stabileste conditiile de creditare ci BANCA.
vad ca am un sustinator (Hordy)cu privire la achitarea cash a masinilor.
cand am cumparat o masina de la un dealer,am purces la comandarea ei cu un avans de N lei,culoare dotari etc.
am mers la banca cu o factura sau avand cunostina de pretul masini ,am facut credit N lei,am obtinut creditul,cand a venit masina la dealer, am mers,platit restul de cash,luat masina, dus acasa si sarbatorit investitia Very Happy
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu ma fac eu inteles? Vreau ca dealerul sa-mi spuna cam cat ar fi rata lunara la o pensie de atat, un avans de atat si la o perioada de atat. Poate sa faca asta sau nu?
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Bogeyman a scris: Ce sa zic…Astept sfaturi de la voi cu privire la un alt dealer...

Un dealer pt Logan, despre care am auzit (dintr-o singura sursa, este drept) lucruri bune, ar fi Cobalcescu.
Un amic, vecin, si-a cumparat masinia de la ei, in rate. Si i-a ales, la plesneala. Nu stiu procedura ce a urmat-o, dar ce mi-a povestit despre cum a fost tratat, m-a facut sa cred ca nu s-a petrecut in Romania.
Chiar si la reviziile ce le-a facut tot la ei, chiar si cand a avut-o putin lovita si a reparat-o...
Dupa aproape 2 ani de cand a cumparat-o, mai primeste telefoane de la agentul de vanzari, sa-l intrebe de sanatate Shocked
Acum... vezi si tu.
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai sa inteleg ca te intereseaza rata maxima ce poate fi platita lunar?
daca e asa, mai nou se ridica undeva la 60% din salariul/pensia pe o luna.
consider ca un credit de nevoie personale este cea mai buna metoda de creditare. in euro deocamdata ca scade Very Happy.
http://www.creditori.ro/calculator-rate
ceva in genul? Very Happy
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bogeyman a scris:Nu ma fac eu inteles? Vreau ca dealerul sa-mi spuna cam cat ar fi rata lunara la o pensie de atat, un avans de atat si la o perioada de atat. Poate sa faca asta sau nu?


Scrie aici cat au pensie, cat vor sa dea avans, ce perioada si eo iti spun rata dar nu uita IA BANI DIN BANCA NU LUA LEASING .. dak iei pe leasing masina nu e a ta e tot a lor
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
NU DEALERUL STABILESTE ASTA!CI BANCA
dealerul vinde masina nu il intereseaza creditul
oricum are plata cash,fie ca e de la tine sau de la o banca...leasingul il face tot o banca sau o firma de leasing.....
DEALERUL INTOTDEAUNA ISI PRIMESTE PLATA CASH!
CASH-contravaloarea integrala a masini
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pensiile sunt de 10 respectiv 15 milioane (sau pe undeva pe acolo) si perioada...nu stiu, sa zicem vreo 5 chiar 6 ani. Logan de 1.4 cu ABS, aer conditionat, 2 airbaguri, geamuri electrice.
@mihdoi: am un prieten care cunoaste pe cineva "sus" la Cobalcescu. Multumesc ca mi-ai reamintit, o sa incerc si acolo.
Skip ads

  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bogeyman a scris:Pensiile sunt de 10 respectiv 15 milioane (sau pe undeva pe acolo) si perioada...nu stiu, sa zicem vreo 5 chiar 6 ani. Logan de 1.4 cu ABS, aer conditionat, 2 airbaguri, geamuri electrice.
@mihdoi: am un prieten care cunoaste pe cineva "sus" la Cobalcescu. Multumesc ca mi-ai reamintit, o sa incerc si acolo.


Un astfel de logan costa 28654 lei se va aproba cu un avans de cca 15 la suta vei avea o rata lunara de 488 Lei timp de 60 de luni calculata la 15 milioane pensia.

A doua posibilitate : Unul din ei scoate dublul sumei celalalt vine ca si girant. Au nevoie de aceleasi acte dar cresc sansele de aprobare. Avansul va fi ceva mai mic si primiti banii mai repede. Apoi rata o impart in doua jumate plateste unu jumate celalalt fie platesc rata o data la 2 luni o rata de vro 900 de lei
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatii, Hordy. N-ar fi prea mult in jur de 500 RON. Cu credit de nevoi personale nu stiu daca ar functiona. Asta ar insemna ca unul din ei sa ia in jur de 17k euro. Cu o pensie de 1500 RON, nu cred ca e posibil. Acum ar fi fost bun un credit doar cu buletinul Embarassed
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bogeyman a scris:Multumesc pentru informatii, Hordy. N-ar fi prea mult in jur de 500 RON. Cu credit de nevoi personale nu stiu daca ar functiona. Asta ar insemna ca unul din ei sa ia in jur de 17k euro. Cu o pensie de 1500 RON, nu cred ca e posibil. Acum ar fi fost bun un credit doar cu buletinul Embarassed


e posibil cu celalalt cu 1000 ron girant
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR